Badanie GBS w ciąży - co to jest i na czym polega?

Fot: Monkey Business / stock.adobe.com

Badanie GBS ma na celu wykrycie obecności paciorkowca typu B w drogach rodnych kobiety, która jest w ciąży. Dziecko może zarazić się tym niebezpiecznym dla niego patogenem podczas porodu. Badanie wykonuje się w trzecim trymestrze ciąży.

Badanie GBS wykonywane jest obligatoryjnie między 35. a 37. tygodniem ciąży. Jeśli nie zostało wykonane podczas rutynowej wizyty u ginekologa, zostaje wykonane w szpitalu przy przyjęciu do porodu lub wdrażane jest odpowiednie postępowanie profilaktyczne u kobiet u których nie zdążono pobrać wymazu wcześniej.

Badanie GBS - co to jest?

Badanie GBS, to wymaz z przedsionka pochwy, poddawany ocenie mikrobiologicznej, który wykonuje się między 35. a 37. tygodniem ciąży. Umożliwia sprawdzenie, czy mama nie zarazi paciorkowcem dziecka w trakcie rozwiązania. GBS jest nazwą paciorkowca typu B, Streptococcus agalactiae, którego naturalnym środowiskiem jest dolny odcinek układu pokarmowego, odbyt oraz drogi rodne kobiety. Paciorkowiec występuje u dużego odsetka kobiet (10-30%), jednak nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości (np. upławów), dlatego większość pań nie zdaje sobie sprawy z jego obecności. GBS może jednak zagrażać życiu dziecka, ponieważ w czasie ciąży, kiedy mikroflora w drogach rodnych się naturalnie zmienia, ma idealne warunki do rozmnażania się. Wykonanie badania na obecność dużej liczby bakterii jest bardzo ważne, ponieważ paciorkowiec może przenieść się na dziecko w trakcie przechodzenia przez kanał rodny kobiety i doprowadzić do poważnych powikłań. 

Zobacz także: Paciorkowiec w ciąży – jak wygląda badanie. Paciorkowiec a ciąża 

Najczęstszymi konsekwencjami infekcji GBS u dziecka, są:

  • zapalenie płuc,
  • choroby układu oddechowego,
  • zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych,
  • posocznica (sepsa).

W wyniku tych powikłań może dojść do śmierci noworodka, dlatego profilaktyka związana z obecnością GBS jest bardzo ważna. Należy jednak wiedzieć, że nie każda zakażona matka zarazi dziecko (2- 4 dzieci na 1000 urodzeń). Noworodki kobiet, u których potwierdzono obecność GBS, po porodzie dostają dożylnie antybiotyk, który zmniejsza ryzyko wystąpienia którejkolwiek choroby.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Badanie GBS - wskazania do badania

Badanie GBS powinno zostać przeprowadzone u wszystkich ciężarnych, jednak należy pamiętać szczególnie o kobietach z grupy ryzyka, czyli na przykład tych, które mają cukrzycę, są szczególnie narażone na wzmożoną aktywność paciorkowca w pochwie. Poza tym, bakterie mogą się rozwijać w drogach rodnych kobiety, która urodziła już zarażone dziecko lub istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. W takich sytuacji możliwość przeniesienia paciorkowca w trakcie przeciskania się malucha przez drogi rodne mamy, jest bardzo wysoka. Co za tym idzie, wzrasta ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób, które mogą doprowadzić do śmierci maleństwa. Badanie GBS pozwala wyeliminować ryzyko.

Badania GBS - przygotowania do badania

Badanie GBS nie wymaga żadnego przygotowania. Kobiety, które nie są w ciąży, mogą wykonać badanie GBS w każdym dniu cyklu, poza miesiączką. Zaleca się, by co najmniej 24h przed wykonaniem badania nie współżyć, a na kilka dni przed planowym wykonaniem wymazu nie stosować żadnych leków czy globulek dopochwowych.

Badanie GBS - jak wygląda badanie?

Badanie GBS polega na pobraniu wymazu z pochwy oraz z odbytu w gabinecie ginekologicznym lub w szpitalu, w którym znajduje się również laboratorium mikrobiologiczne. Kobieta dostaje od lekarza prowadzącego skierowanie na wykonanie wymazu, choć często pobiera go ten sam ginekolog. Czas oczekiwania na wyniki wynosi około pięciu dni.

Badanie GBS - co oznacza pozytywny wynik testu?

Pozytywny wynik testu oznacza, że w pochwie znajdują się paciorkowce B-hemolizujące. Informacje na ten temat są zapisywane w karcie ciężarnej, które są następnie odczytywane przez położną. Pielęgniarka bezpośrednio przed porodem podaje kobiecie dożylnie penicylinę lub ampicylinę. Natomiast GBS ujemny oznacza, że w pochwie ciężarnej nie zostały wykryte bakterie paciorkowca, co również zostaje odnotowane w karcie.

Zobacz także: GBS dodatni – o czym świadczy i jak interpretować wynik?

Badanie GBS - terapia antybiotykowa

Kobiety, które mają dodatni wynik GBS, dostają dożylnie penicylinę G. W strefie zagrożenia znajdują się również panie, których poprzednie dziecko było zarażone paciorkowcem lub bakterie zostały wykryte w moczu na wcześniejszym etapie ciąży. Terapię antybiotykową stosuje się również w przypadku ciężarnych, których poród rozpoczął się przed wykonaniem badań GBS.

Zobacz film: Co zabrać do szpitala przed porodem? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 19.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej