Autyzm wczesnodziecięcy – jakie są przyczyny i objawy choroby? Czy można go wyleczyć?

Fot: altanaka / fotolia.com

Autyzm wczesnodziecięcy, to ogólne zaburzenia rozwojowe związane z zaburzeniem funkcjonowania mózgu, którego spektrum obejmuje szereg objawów. Autyzm wczesnodziecięcy jest jednym z rodzajów  grupy schorzeń ze spektrum autyzmu. Jego przyczyny nie są dokładnie określone.

Autyzm wczesnodziecięcy nie jest przypadłością, która dotyczy wyłącznie dzieci. Swoją nazwę zawdzięcza pojawiającym się bardzo wcześnie (przed 30 miesiącem życia) objawom. Może zostać zdiagnozowany także u dorosłego. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym szybciej można podjąć odpowiednie leczenie. Niestety autyzm u niemowlaków nie wywołuje oczywistych i łatwych do uchwycenia objawów, co skutkuje tym, że diagnoza często stawiana jest za późno (zwykle dopiero w przedszkolu lub szkole).

Zobacz także: 80 placówek odmówiło przyjęcia autystycznego Dominika. Ale w końcu nastąpił przełom!

Przyczyny autyzmu wczesnodziecięcego

Jednoznaczna przyczyna zaburzeń autystycznych, w tym autyzmu wczesnodziecięcego, nie jest znana, chociaż lekarze wskazują pewne czynniki ryzyka, które mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzenia. Jego źródłem może być defekt neurologiczny, jednak wciąż jest to nieudowodniona teza. Najczęściej wskazuje się następujące przyczyny:

  • czynniki genetyczne – uwarunkowane przez gen EN2,
  • dojrzały wiek rodziców w momencie zajścia w ciążę (40 i więcej lat),
  • urazy okołoporodowe,
  • uszkodzenia w obrębie centralnego układu nerwowego,
  • dziecięce porażenie mózgowe,
  • toksoplazmoza wrodzona,
  • ciężkie infekcje i intensywne leczenie antybiotykami w okresie niemowlęcym,
  • zatrucie rtęcią i ciężkimi metalami.

Pierwsze teorie dotyczące autyzmu wskazywały matki oraz ich brak przywiązania emocjonalnego do dziecka po porodzie jako główną przyczynę autyzmu, jednak pogląd ten został obalony, a brak więzi traktuje się obecnie jako objaw, a nie przyczynę tego schorzenia.

Co to jest autyzm? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest autyzm? Źródło: 36,6.

Wczesne objawy autyzmu wczesnodziecięcego

Pierwsze symptomy autyzmu wczesnodziecięcego pojawiają się u dziecka przed jego 3 urodzinami i mogą być widoczne już na etapie niemowlęcym. Początkowo nic nie wskazuje na zaburzenia, ponieważ noworodki z autyzmem nie mają żadnych cech, które by odróżniały je od dzieci zdrowych. Niemowlę jest wyjątkowo spokojne, lubi leżeć w łóżeczku, nie domaga się adoracji.

Zobacz także: Jak objawia się spektrum autyzmu? Jak sprawdzić, czy dziecko może cierpieć na autyzm?

Rodzice powinni jednak zwrócić uwagę, gdy dziecko nie reaguje na osoby w jego otoczeniu, nie odpowiada płaczem, gdy rodzice opuszczają pomieszczenie, przytulane sztywnieje, demonstrując niechęć i uporczywie wpatruje się w monotonnie poruszające się przedmioty, np. wskazówki zegara. Nie gaworzy i lubi przebywać samo. Istnieją również przypadki, kiedy do 2 roku życia rozwija się prawidłowo, a potem następuje regres w jego rozwoju (mowa, reakcje społeczne) i jedyne, co pozostaje bez zmian to aktywność fizyczna. Inne objawy, które mogą pojawić się u dziecka z autyzmem, to:

  • zaburzenia kontaktu wzrokowego i mimiki twarzy,
  • brak relacji z rówieśnikami,
  • brak spontanicznego dzielenia się radością,
  • brak społecznej lub emocjonalnej wzajemności,
  • opóźnienie mowy,
  • brak spontanicznych zabaw,
  • stereotypowe i powtarzające się użycie języka,
  • przywiązanie do jednego wzorca zachowań, które jest anormalne ze względu na swoje nasilenie,
  • przywiązanie do rytuałów, rutyny,
  • stale powtarzające się manieryzmy ruchowe,
  • przesadne zainteresowanie fragmentami przedmiotów, a nie całym przedmiotem,
  • urojenia, omamy, brak reagowania śmiechem.

Rodzaje autyzmu wczesnodziecięcego

Istnieją trzy rodzaje autyzmu wczesnodziecięcego, które różnicuje się ze względu na czas pojawienia się objawów. Typ pierwszy ujawnia się bardzo wcześnie, nawet po piątym miesiącu życia. W przebiegu typu drugiego objawy pojawiają się po drugim roku życia – następuje regres w rozwoju dziecka, które do tej pory rozwijało się prawidłowo. Z kolei typ trzeci nie ma charakterystycznych objawów i jest bardzo trudny do zdiagnozowania.

Zobacz także: Autyzm atypowy – charakterystyka. Późne objawy i trudna diagnoza

Autyzm wczesnodziecięcy – terapia

Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem, którego nie można wyleczyć. Można go jedynie zrozumieć i pomóc osobie chorej nauczyć się żyć w społeczeństwie. Nie ma leku, który pomógłby leczyć objawy czy złagodzić postęp schorzenia, są jednak terapie, które ułatwiają normalne funkcjonowanie. Ograniczanie zachowań niepożądanych, jak np. samoagresja, powoduje, że osoby z autyzmem stają się o wiele spokojniejsze i mogą w pełni korzystać z programów terapeutycznych. Dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniej reakcji mogą rozwijać się prawidłowo i samodzielne funkcjonować w społeczeństwie.

Zobacz film: Szczepionki a autyzm. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.11.2019,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Gosia 19.07.2018r.

Moje dziecko ma autyzm zdiagnozowany w wieku 3,5 - teraz mamy 6 lat. Byliśmy na różnych turnusach, cały czas mamy rehabilitację i logopedę. Pół roku temu mąż znalazł terapię aminokwasową. I muszę powiedzieć, że to działa: pani z przedszkola mówi, że Kubuś ma mniej tych zachowań niepożądanych, jest łagodniejszy. Zaczął interesować się tym, co robią na zajęciach.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej