Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?

Fot.: Pio Si / stock.adobe.com

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Apteczka samochodowa w wielu krajach jest wymagana przepisami prawa. W Polsce konieczne jest posiadanie gaśnicy i trójkąta, ale apteczka nie jest obligatoryjna. Ponieważ jednak przepisy wyraźnie wskazują, że każdy kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanemu, warto się w nią zaopatrzyć i zadbać o jej wyposażenie.

>> Nie daj się zaskoczyć. Oblicz składkę ubezpieczenia >>

Apteczka samochodowa, mimo że nie wymagają tego przepisy, powinna znaleźć się w każdym pojeździe. Obecnie nie ma konieczności samodzielnego kompletowania jej zawartości - można zakupić gotowy pakiet. Okres jej przydatności wynosi 5 lat od daty produkcji.

Czy wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Apteczka samochodowa w Polsce i UE

Regulacje w niektórych państwach Unii Europejskiej wyraźnie definiują, że apteczka samochodowa nie tylko musi być w każdym pojeździe, ale także należy ją odpowiednio oznaczyć. Dodatkowo powinna mieć twardą obudowę. Jednak poszczególne kraje członkowskie mają swoje własne regulacje i przepisy ruchu drogowego, obowiązujące na terenie danego państwa, więc szczegółowe wytyczne mogą się różnić.

>> Nie pozwól się zaskoczyć, sprawdź ofertę i podejmij właściwą decyzję >>

Według unijnych norm w apteczce samochodowej nie powinny znajdować się żadne leki, ponieważ wymagają one odpowiednich warunków przechowywania - farmaceutyki nie mogą być narażone zwłaszcza na duże wahania temperatury, a dodatkowo szkodzi im wilgoć. Ponadto warto pamiętać, że w przypadku udzielania pierwszej pomocy, poszkodowanemu w wypadku komunikacyjnym nie wolno podawać doustnie leków. Czynności ratunkowe powinny ograniczyć się do oceny ogólnego stanu danej osoby, zabezpieczenia jej (ułożenia w tzw. pozycji bocznej ustalonej jeśli poszkodowany samodzielnie oddycha), wezwania odpowiednich służb ratunkowych i ewentualnym podjęciu resuscytacji, w przypadku stwierdzenia zatrzymania akcji serca.

>> Czy to ubezpieczenie wpisuje się w Twoje oczekiwania??? >>

Jeżeli chodzi o inne przydatne wskazówki, to środki i opatrunki w apteczce muszą być odpowiednio zapakowane - wszystkie znajdujące się w niej rzeczy powinny być uporządkowane i ułożone osobno. Każde otwarcie opakowania np. gazy powoduje, że mogą się na nią dostać niechciane drobnoustroje. Dlatego też po każdym otwarciu opakowania należy uzupełnić zawartość apteczki - nawet jeśli np. bandaż czy jałowy opatrunek nie zostały całkowicie wykorzystane, należy je usunąć oraz zastąpić nowymi i zapakowanymi produktami.

Polecamy: Jazda na suwak – dlaczego warto znać tę metodę jazdy?

Dodatkowo dobrą praktyką jest zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w państwie, do którego się wybieramy lub przez które będziemy przejeżdżać. Często brak niektórych elementów wyposażenia, np. kamizelki odblaskowej czy właśnie apteczki, grozi wysokimi mandatami.

Zobacz film: Apteczka na wyjazd - co warto zabrać? Źródło: Dzień Dobry TVN, X-Bank Gallery

>> Zobacz też: Nie daj się zaskoczyć. Oblicz składkę ubezpieczenia >>

Apteczka samochodowa – wyposażenie

Właściwie wyposażona apteczka samochodowa powinna mieścić:

  • bandaże, gaziki jałowe i opaski elastyczne, czyli niezbędne wyposażenie do tamowania krwotoków i opatrywania ran;
  • chustę trójkątną do przygotowania opatrunku głowy lub tzw. opatrunku ósemkowego;
  • folię termoizolacyjną chroniącą przed zmianami temperatury – o właściwościach zapobiegających przegrzaniu lub wychłodzeniu;
  • kompresy, które można stosować bezpośrednio na ranę; warto, żeby były różnych rozmiarów (w aptece znajdują się również takie, które są nasączone od razu substancją antybakteryjną);
  • maseczkę do sztucznego oddychania, która zabezpiecza udzielającego pomocy przed zarazkami i ryzykiem zakażenia się groźnymi chorobami – do zakażenia może dojść podczas prowadzenia reanimacji;
  • nożyczki i plastry ułatwiające zakładanie opatrunków;
  • rękawiczki lateksowe zabezpieczające przed zarazkami i innymi niebezpiecznymi substancjami;
  • instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

O tym, co powinna zawierać apteczka samochodowa, decyduje głównie kierowca pojazdu, który zajmuje się jej zaopatrzeniem. Ważne aby pamiętać, że w razie wypadku apteczka może być użyta przez osoby trzecie, które nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę dotyczącą użycia poszczególnych leków. Stąd też farmaceutyki np. tabletki na chorobę lokomocyjną, węgiel czy środki przeciwbólowe mogą znajdować się w samochodzie, ale miejscem do ich przechowywania nie powinna być apteczka.

Do standardowego zaopatrzenia zalicza się głównie opatrunki i kompresy, które w razie wypadku mogą okazać się pomocne przy np. zatamowaniu krwawienia. Ponieważ używa się ich głównie w nagłych sytuacjach, ważne aby każdy mógł z apteczki szybko skorzystać - stąd też powinna być właściwie zabezpieczona, a jednocześnie umieszczona w dostępnym miejscu.

O ile w samochodach osobowych apteczka nie jest wymagana, to jest ona wyposażeniem obligatoryjnym przy przewożeniu osób, dlatego też powinna znajdować się w autobusach, taksówkach czy samochodach należących do szkoły jazdy.

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.10.2019,
Opublikowano: 23.10.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Bezpieczne święta. Jak sobie pomóc i gdzie szukać pomocy?

Święta to czas beztroski i spotkań z rodziną. Niestety większość z nas siedząc przy suto zastawionym stole zjada za dużo. Brak umiaru to najprostsza droga do problemów z układem pokarmowy. Jak sobie z nimi poradzić i gdzie szukać pomocy na wypadek poważniejszych problemów ze zdrowiem?

Czytaj więcej
Wytyczne resuscytacji noworodka po porodzie. Na czym polegają?

Przyjście na świat dziecka w rzadkich przypadkach wiąże się z koniecznością podjęcia u niego czynności resuscytacyjnych. Resuscytacja ma na celu przywrócenie oddechu oraz krążenia, natomiast reanimacja – powrót czynności życiowych wraz ze świadomością.

Czytaj więcej
Jakie są domowe sposoby na odparzenia u osób dorosłych?

Domowe sposoby na odparzenia wiążą się w dużym stopniu z realizacją prozdrowotnego stylu życia, w tym redukcji nadmiernej masy ciała i dbałości o higienę osobistą. W leczeniu i zapobieganiu dolegliwości pomocne okażą się maści z alantoiną, sukralfatem, solami miedzi i cynku.

Czytaj więcej
Bezpieczne święta - gdzie szukać pomocy medycznej, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłym wypadku?

Problemy ze zdrowiem mogą się pojawić nagle, również w czasie świąt. Kiedy pomocy szukać w przychodni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a kiedy dzwonić po pogotowie? Jak samemu udzielić pierwszej pomocy?

Czytaj więcej
Pierwsza pomoc przy oparzeniach termicznych. Stopnie i leczenie oparzeń termicznych

Oparzenia termiczne nie należą do rzadkości. Mogą być spowodowane przez ogień, wrzątek, parę wodną lub rozgrzaną powierzchnię. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia kwalifikuje się według czterostopniowej skali.

Czytaj więcej
Coraz częściej dochodzi do zatrucia paracetamolem – dlaczego?

Paracetamol to jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Mimo że jest powszechnie dostępny i można go kupić bez recepty, to może być też niebezpieczny. Badacze informują, że coraz częściej dochodzi zatruć paracetamolem. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj więcej
Stłuczenie żeber - powikłania. Jakie są metody leczenia?

Stłuczenie żeber zwykle jest wynikiem przemocy fizycznej, wypadku komunikacyjnego czy upadku. Dominującymi powikłaniami urazu są miejscowy ból i krwiaki podskórne. Inne skutki zależą od siły i lokalizacji uderzenia klatki piersiowej. Stłuczenie żeber wymaga kontroli lekarskiej i leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie odleżyn – preparaty i wskazówki postępowania z chorym

Leczenie odleżyn wymaga współpracy zespołu złożonego z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, dietetyka, farmaceuty. W łagodzeniu zmian używa się preparatów wykonanych z półprzepuszczalnych błon, hydrokoloidów, hydrożeli czy alginianów.

Czytaj więcej
Oparzenie 3 stopnia – pierwsza pomoc, leczenie i charakterystyczne objawy

Oparzenie trzeciego stopnia to jego najcięższy rodzaj. Jego konsekwencją jest utrata czynności biologicznej skóry, zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej i procesu termoregulacji. Leczenie jest determinowane rozległością, głębokością i umiejscowieniem oparzenia. Należy również ustalić źródło i czas działania czynnika parzącego.

Czytaj więcej
Hipotermia - przyczyny i objawy. Jak postępować w przypadku hipotermii?

Hipotermia następuje, jeśli wewnętrzna temperatura ciała zacznie spadać poniżej 35°C, czyli niezbędnego minimum fizjologicznego Na objawy hipotermii najbardziej narażone są osoby przebywające przez dłuższy czas w niskiej temperaturze, bez odpowiedniego zabezpieczenia termicznego.

Czytaj więcej