Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Fot: Stas_Uvarov / gettyimages.com

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Większość antybiotyków może być bezpiecznie stosowana przez kobiety w ciąży. Ostrożność należy zachować w terapii fluorochinolonami, kiedy kobieta może karmić dopiero po 48 godzinach od ostatniej zażytej dawki. Nie powinno się również karmić piersią przy terapii tetracyklinami. Jednak podobnie jak w przypadku większości innych leków, przeprowadzono dotąd niewiele rzetelnych badań (bądź nie prowadzono żadnych) na grupie kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego też każdą terapię należy zawsze rozważyć, nie stosować antybiotyków bez potrzeby, a także przestrzegać kilku zasad.

Antybiotyk a karmienie piersią

Karmienie piersią to idealne źródło pożywienia dla dziecka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią powinno być praktykowane przez co najmniej 6 miesięcy. Po tym czasie kobieta może kontynuować je jako karmienie uzupełniające, co najmniej do 2. roku życia. Mimo ogromnych korzyści dla dziecka jest to jednak dość duże ograniczenie dla matki pod kątem wdrożenia jakiejkolwiek terapii. Dwa lata, a nawet pół roku, to bardzo długi okres, kiedy osłabiony często karmieniem organizm kobiety może wymagać kuracji antybiotykiem.

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Oczywiście wiele innych schorzeń musi być leczonych podczas karmienia piersią. Nie zawsze konieczne bywa odstawienie niemowlęcia od piersi. Na ulotkach leków, nawet suplementów diety, zamieszczona jest zawsze informacja, że albo lek jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży i karmiących, bądź że należy skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem. Z obawy przed działaniem niepożądanym kobiety odstawiają niemowlę od piersi (co często skutkuje zanikiem laktacji). Tymczasem wiele leków prawie wcale nie przenika do mleka matki. Są więc bezpieczne dla dziecka. Całkowite narażenie dziecka na lek nie przekracza zwykle 1% dawki podanej matce. Są jednak leki, które przenikają w większym stopniu, co wynika z ich lipofilności, biodostępności, zdolności wiązania z białkami i masy cząsteczkowej.

Jakie antybiotyki są dozwolone przy karmieniu piersią?

Antybiotyki stanowią grupę leków dostępnych wyłącznie na receptę. Stosowane są według określonych wskazań. Nie są jednolitą grupą leków. Różnią się zakresem działania, zastosowaniem w rożnego typu zakażeniach. W przypadku kobiet karmiących piersią wyróżnia się antybiotyki uznane za bezpieczne przy karmieniu piersią, takie, których działanie nie zostało przebadane, oraz antybiotyki, których zastosowanie przy karmieniu piersią stanowi zbyt duże ryzyko dla dziecka.

Do antybiotyków bezpiecznych dla niemowląt należą penicyliny, cefaleksyna, erytromycyna i makrolidy. Wśród antybiotyków czasami zapisywanych kobietom karmiącym piersią, jednak bez udowodnionego wpływu na dziecko (ich prawdopodobnie bezpieczne zastosowanie wynika z metabolizmu leków w organizmie matki), wyróżnia się: kotrimoksazol, doksycyklinę, metronidazol, azytromycynę, trimetoprim czy spiramycynę.

Antybiotykami przeciwwskazanymi przy karmieniu piersią są: chloramfenikol, tetracykliny i aminoglikozydy. Jest to jednak podział orientacyjny, ponieważ w każdym przypadku należy rozważyć korzystny wpływ danego leku na zdrowie.

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Antybiotyki przy karmieniu piersią – kiedy są konieczne

Kobieta karmiąca, podobnie jak każdy inny człowiek, jest narażona na infekcje. Mogą to być choroby zupełnie niezwiązane z jej stanem, ale również zakażenia wynikające z karmienia. Ropień czy zapalenie wywołane zastojem pokarmu to przypadłości ściśle związane z karmieniem, kiedy kobieta musi zastosować antybiotyk. W przypadku infekcji, takich jak angina czy infekcje dróg moczowych, korzyści z zastosowania antybiotyku również przewyższają ryzyko. Aby lekarz mógł dobrać najbezpieczniejszy antybiotyk, kobieta ma obowiązek poinformowania go o karmieniu piersią, nawet jeśli sam o ten fakt nie dopyta.

Data aktualizacji: 06.12.2021,
Opublikowano: 06.12.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej