Antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka – kiedy jest konieczny?

Fot. Imgorthand / Getty Images

Noworodki i małe dzieci czasami wymagają hospitalizacji i leczenia dożylnego w przypadku zapalenia płuc. Szczególnie dotyczy to ciężkich przypadków. Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc u dzieci jest bakteria Streptococcus pneumoniae oporna na kotrimoksazol. Zaleca się stosowanie antybiotyków beta-laktamowych lub makrolidów.

Zapalenie płuc u dziecka najczęściej przebiega z wysoką gorączką, objawami z układu oddechowego i naciekami w tkance śródmiąższowej płuc czy w pęcherzykach płucnych. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania przedmiotowego i obrazowego. Nie każde zapalenie płuc wymaga podawania antybiotyku. Antybiotyk na zapalenie płuc dobiera się według indywidualnych potrzeb.

Antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka – kiedy jest konieczny?

Nie każde zapalenie płuc u dziecka wymaga stosowania antybiotyków. Są one podawane przy podejrzeniu zapalenia bakteryjnego. W wypadku zapalenia wirusowego stosuje się leczenie objawowe. Dlatego też lekarz, diagnozując zapalenie płuc, powinien ocenić, jaka etiologia zapalenia jest najbardziej prawdopodobna, i na tej podstawie dostosować leczenie.

Najczęstsze przyczyny zapalenia płuc są zależne od grupy wiekowej dziecka:

  1. Noworodki narażone są na zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej. Dochodzi do niego przede wszystkim podczas porodu, kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny kobiety. Do głównych czynników zakażenia zalicza się tu Streptococcus agalactiae, Enterobacteriaceae i Listeria monocytogenes.
  2. Dzieci od 3. tygodnia życia do 3. miesiąca najczęściej zapadają na bakteryjne zapalenia płuc wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Staphylococcus aureus, Bordetella pertussis.
  3. Dzieci w wieku od 4 miesięcy do 4 lat najczęściej chorują na wirusowe zakażenia, rzadziej na bakteryjne, wywołane przez Streptococcus pneumoniae.
  4. Dzieci pomiędzy 5. a 15. rokiem życia chorują najczęściej na bakteryjne zapalenie płuc wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Mycoplasma pneumoniae oraz Chlamydophila pneumoniae.

Wśród wszystkich czynników etiologicznych przyczyniających się do rozwoju zapalenia płuc najczęstsze są Streptococcus pneumoniae, stąd też wprowadzono szczepienie przeciwko pneumokokom do kalendarza szczepień dzieci.

Wśród czynników predysponujących do rozwoju zapalenia płuc u dziecka, kiedy konieczne jest stosowanie antybiotyków na zapalenie płuc, zalicza się:

Zobaczcie na filmie, jak wygląda leczenie zapalenia płuc:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie zapalenia płuc? Źródło: 36,6

Objawy zapalenia płuc wymagające antybiotyku

Antybiotyk na zapalenie płuc o etiologii bakteryjnej jest podawany w sytuacji pojawienia się wysokiej gorączki połączonej z dreszczami. Niejednokrotnie dzieci skarżą się na objawy nietypowe, jak bóle brzucha. Pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego, czyli kaszel, duszność.

Wirusowe zapalenie płuc u dziecka, które nie wymaga podawania antybiotyku, daje zazwyczaj mniej nasilone objawy. Kaszel może utrzymywać się długo, dochodzi do przyspieszenia oddechu, a objawy ustępują samoistnie przy nawadnianiu dziecka i odpoczynku.

Należy pamiętać, że jeśli nie podejmie się leczenia, istnieje ryzyko rozwoju poważnych powikłań w postaci: ropniaka opłucnej, ropnia płuca, martwiczego zapalenia płuc.

U dzieci zawsze konieczna jest konsultacja lekarska, kiedy pojawiają się gorączka i objawy z układu oddechowego, a także osłabienie. Często maleje apetyt, dziecko jest osłabione, niechętne do zabawy.

Zapalenie płuc u dziecka – leczenie w szpitalu

W zależności od wieku dziecka i nasilenia objawów klinicznych, lekarz decyduje o konieczności hospitalizacji czy też możliwości leczenia domowego. Szpitalne leczenie jest wskazane w przypadku noworodków czy niemowląt w pierwszych miesiącach życia, gdyż w tej grupie wiekowej niejednokrotnie jest konieczne podawanie dożylne antybiotyków. Zalecana jest stała obserwacja tych dzieci, które często mają niespecyficzne objawy, a ich stan może się dramatycznie pogorszyć w bardzo krótkim czasie.

Jaki antybiotyk na zapalenie płuc u dziecka?

Jeśli potrzebny jest antybiotyk, dobiera się go indywidualnie. Czasami lekarz wstrzymuje się przez 48 godzin z wdrożeniem antybiotyków u starszych dzieci, by na podstawie objawów ocenić, czy z pewnością ma do czynienia z zapaleniem bakteryjnym. Jeśli przyczyną zapalenia płuc są bakterie, podaje się antybiotyki. U dzieci najczęściej stosowanymi antybiotykami na zapalenie płuc są antybiotyki beta-laktamowe, jak amoksycylina. Można też stosować makrolidowe antybiotyki, jak klarytromycyna. W ciężkich przypadkach można rozważyć połączenie antybiotyków z tych dwóch grup. Aminoglikozydy są stosowane wyłącznie u noworodków.

Najczęściej leczenie antybiotykami trwa 5–7 dni. Jeśli nie obserwuje się u dziecka poprawy, antybiotyk powinno się zmienić dopiero po 3 dniach leczenia. Nie stosuje się kotrimoksazolu ani doksycykliny jako antybiotyków na zapalenie płuc u dzieci. Wynika to z tego, że najczęstszy czynnik etiologiczny u dzieci, czyli Streptococcus pneumoniae, jest na nie odporny.

Data aktualizacji: 19.11.2018,
Opublikowano: 19.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej