Alergia w ciąży – czym może być wywołana? Jakie leki można stosować?

Fot. Wavebreakmedia / Getty Images

 Uczulenie w ciąży, nawet jeśli pojawia się w okolicy brzucha, nie musi być niebezpieczne. Wszystko zależy od tego, jak nasilone są objawy kliniczne. W ciąży nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Alergia w ciąży może mieć różny przebieg. Niektóre kobiety z tendencją do występowania reakcji alergicznych mogą w czasie ciąży zaobserwować ustąpienie objawów bądź ich nasilenie. Czasami ciąża nie wpływa na przebieg alergii. Mimo to alergia w ciąży wymaga specjalistycznej kontroli, ponieważ nie wszystkie leki można bezpiecznie przyjmować w ciąży. O ile sama alergia u kobiety nie zagraża dziecku, to niewłaściwe leczenie alergii jak najbardziej. Istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka schorzeń z grupy atopii, szczególnie atopowego zapalenia skóry.

Alergia w ciąży – czym jest?

Ciąża to specyficzny stan u kobiety wpływający na wszystkie układy w organizmie. Alergia jest niewłaściwą reakcją układu immunologicznego na obce białko. W ciąży w zakresie tego układu również dochodzi do zmian, wobec czego może się zdarzyć, że kobieta nigdy nie miała alergii, a w czasie ciąży ujawniają się objawy nadwrażliwości na niektóre produkty pokarmowe, pyłki czy inne substancje. Może również się zdarzyć, że u kobiety stale walczącej z alergią w ciąży dojdzie do ustąpienia objawów. Alergia może mieć różną postać. Można mieć do czynienia z alergią sezonową lub związaną ze spożyciem określonego produktu czy ekspozycją na czynnik alergizujący. Może też mieć charakter przewlekły, i ta właśnie stanowi główny problem dla kobiet planujących ciążę. Przyjmują one bowiem leki, które nie zawsze mogą być podawane w ciąży i mogą szkodzić dziecku.

O tym, czy zanieczyszczenia powietrza mogą powodować alergie dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Alergia jako choroba cywilizacyjna. Źródło Dzień Dobry TVN  

Objawy alergii w ciąży

Objawy alergii w ciąży mogą się nasilać, zmniejszać bądź pozostać bez zmian. Najczęściej u kobiet w ciąży obserwuje się wziewne alergie, nawet przypominające ataki astmy oskrzelowej. Szczególnie nasilone objawy pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży.

Do najczęściej pojawiających się objawów klinicznych zalicza się:

Leki na alergię w ciąży

Jeśli kobieta stosuje leki przeciwalergiczne przewlekle, kiedy planuje ciążę, powinna zmodyfikować sposób leczenia. Niektóre leki mogą bowiem negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, szczególnie na początku ciąży, w okresie organogenezy, czyli wykształcania się narządów. Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, zazwyczaj jest to już np. 6. tydzień ciąży, a w związku z tym leki już oddziaływały na płód. Przed planowaniem ciąży konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem i alergologiem, by dostosował leczenie do planów ciążowych. Leki dzieli się na 5 kategorii – A, B, C, D i X. Jeśli kobiety wymagają leczenia, stosuje się leki z kategorii A i ewentualnie z kategorii B. Najmniejsze ryzyko szkodliwego działania na płód wywierają:

  • cetyryzyna (zyrtec),
  • loratydyna (claritin),
  • dimetynden (fenistil),
  • klemastyna (klemastin).

Nie wolno stosować natomiast hydroksyzyny czy feksofenadyny.

Jeśli objawy nie są nasilone, można próbować domowych sposobów, jak np. wapno na alergię w ciąży czy hipertoniczny roztwór soli morskiej do nosa w razie wodnistego kataru.

Data aktualizacji: 06.11.2018,
Opublikowano: 05.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej