Alergia w ciąży może mieć różny przebieg. Niektóre kobiety z tendencją do występowania reakcji alergicznych mogą w czasie ciąży zaobserwować ustąpienie objawów bądź ich nasilenie. Czasami ciąża nie wpływa na przebieg alergii. Mimo to alergia w ciąży wymaga specjalistycznej kontroli, ponieważ nie wszystkie leki można bezpiecznie przyjmować w ciąży. O ile sama alergia u kobiety nie zagraża dziecku, to niewłaściwe leczenie alergii jak najbardziej. Istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia u dziecka schorzeń z grupy atopii, szczególnie atopowego zapalenia skóry.
Alergia w ciąży – czym jest?
Ciąża to specyficzny stan u kobiety wpływający na wszystkie układy w organizmie. Alergia jest niewłaściwą reakcją układu immunologicznego na obce białko. W ciąży w zakresie tego układu również dochodzi do zmian, wobec czego może się zdarzyć, że kobieta nigdy nie miała alergii, a w czasie ciąży ujawniają się objawy nadwrażliwości na niektóre produkty pokarmowe, pyłki czy inne substancje. Może również się zdarzyć, że u kobiety stale walczącej z alergią w ciąży dojdzie do ustąpienia objawów. Alergia może mieć różną postać. Można mieć do czynienia z alergią sezonową lub związaną ze spożyciem określonego produktu czy ekspozycją na czynnik alergizujący. Może też mieć charakter przewlekły, i ta właśnie stanowi główny problem dla kobiet planujących ciążę. Przyjmują one bowiem leki, które nie zawsze mogą być podawane w ciąży i mogą szkodzić dziecku.
O tym, czy zanieczyszczenia powietrza mogą powodować alergie dowiecie się z filmu:
Objawy alergii w ciąży
Objawy alergii w ciąży mogą się nasilać, zmniejszać bądź pozostać bez zmian. Najczęściej u kobiet w ciąży obserwuje się wziewne alergie, nawet przypominające ataki astmy oskrzelowej. Szczególnie nasilone objawy pojawiają się w ostatnim trymestrze ciąży.
Do najczęściej pojawiających się objawów klinicznych zalicza się:
- kichanie,
-
łzawienie oczu,
- atopowe zapalenie skóry,
- katar alergiczny,
- bóle głowy,
-
świsty oddechowe,
- wysypkę na skórze.
Leki na alergię w ciąży
Jeśli kobieta stosuje leki przeciwalergiczne przewlekle, kiedy planuje ciążę, powinna zmodyfikować sposób leczenia. Niektóre leki mogą bowiem negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, szczególnie na początku ciąży, w okresie organogenezy, czyli wykształcania się narządów. Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, zazwyczaj jest to już np. 6. tydzień ciąży, a w związku z tym leki już oddziaływały na płód. Przed planowaniem ciąży konieczne jest skonsultowanie się z ginekologiem i alergologiem, by dostosował leczenie do planów ciążowych. Leki dzieli się na 5 kategorii – A, B, C, D i X. Jeśli kobiety wymagają leczenia, stosuje się leki z kategorii A i ewentualnie z kategorii B. Najmniejsze ryzyko szkodliwego działania na płód wywierają:
- cetyryzyna (zyrtec),
- loratydyna (claritin),
- dimetynden (fenistil),
- klemastyna (klemastin).
Nie wolno stosować natomiast hydroksyzyny czy feksofenadyny.
Jeśli objawy nie są nasilone, można próbować domowych sposobów, jak np. wapno na alergię w ciąży czy hipertoniczny roztwór soli morskiej do nosa w razie wodnistego kataru.