30. tydzień ciąży – jak się czuje przyszła mama? Badanie USG

Fot: Chris Ryan / gettyimages.com

Przypływ energii w 30. tygodniu ciąży jest częstym zjawiskiem. Kobieta nie powinna wykonywać w tym czasie ciężkich prac domowych. Musi pamiętać, by w 7. miesiącu poddać się badaniu USG i kontrolować ruchy płodu.

Na 30. tydzień ciąży przypada najczęściej kolejna wizyta u ginekologa. W 3. trymestrze jest ich zdecydowanie więcej niż wcześniej. Zarówno początek, jak i koniec ciąży to jej dwa bardzo newralgiczne momenty, kiedy może dojść do różnego rodzaju powikłań. Częste kontrole, badania USG i KTG pozwalają na ocenę dobrostanu płodu i jak najlepsze dotrwanie do terminu porodu.

Wizyta położnicza w 30. tygodniu ciąży

Wizyta u ginekologa w 30. tygodniu ciąży obejmuje:

  • badanie ogólne i wywiad,
  • badanie ginekologiczne,
  • sprawdzenie czynności serca u płodu,
  • kontrolę wagi kobiety.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Podczas wizyty lekarz zawsze powinien służyć radą w sprawach porodu i najbliższych tygodni ciąży. Na ogół zachęca on do skorzystania z usług szkół rodzenia. Przybliżają one ciężarnej tematykę porodu, połogu, karmienia i pielęgnacji dziecka po porodzie. W 30. tygodniu ciąży lekarz z pewnością zleci badania laboratoryjne, jak np. morfologię krwi, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe. Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży wykonywane jest obowiązkowe badanie USG pozwalające na ocenę dobrostanu i prawidłowego wzrastania płodu.

Dziecko w 30. tygodniu ciąży

Często kobieta w okolicach 30. tygodnia ciąży martwi się, że rytm czuwania dziecka jest inny niż jej własny. Oznacza to, że dziecko w nocy wierci się i aktywnie spędza czas. Natomiast w ciągu dnia, kiedy kobieta jest aktywna, chce liczyć ruchy dziecka, ono jest zbyt spokojne. Nie należy się jednak o to martwić, rytm dziecka z pewnością prawidłowo ukształtuje się po porodzie.

Dziecko w okolicach 30. tygodnia ma już wyraźnie zaokrąglone kształty. Jest to 7. miesiąc ciąży i w ciągu tego miesiąca waga dziecka wzrośnie mniej więcej o połowę. Na początku 7. miesiąca dziecko waży około 1200 g, a pod koniec – nawet 1900 g. Ruchy dziecka nie są tak intensywne jak w poprzednich tygodniach ze względu na brak miejsca. Zaczyna gromadzić się podskórnie u dziecka tkanka tłuszczowa, jego skóra nabiera różowego koloru, a mózg intensywnie się rozwija. Między innymi kształtuje się ośrodek oddychania, co powoduje, że dziecko urodzone w tym czasie (wcześniak) prawdopodobnie będzie już w stanie samodzielnie oddychać, choć płuca nie są jeszcze zupełnie dojrzałe. Pojawiają się w mózgu również ośrodki odpowiedzialne za kontrolowanie temperatury ciała. Proces fałdowania powierzchni kory mózgowej trwa do końca 36. tygodnia ciąży. Zmysły dziecka już działają, dlatego po porodzie dziecko będzie reagować np. na zapach matki. Mimo że dziecko wydaje się już w pełni wykształcone, kolejne tygodnie ciąży są konieczne dla dalszego rozwoju narządów i układów.

Samopoczucie kobiety w 30. tygodniu ciąży

Kobieta w 30. tygodniu często nie czuje się najlepiej, choć z drugiej strony może zauważać ogromny przypływ energii. Nie ma nic złego w kolejnym układaniu rzeczy i ubrań dziecka na półkach, wybieraniu wózka, łóżeczka i innych akcesoriów. Przygotowania do przyjścia na świat nowego członka rodziny to piękny czas, jednak warto zachować zdrowy rozsądek.

Przemęczenie się w ciąży i nadmierny wysiłek, związany z dźwiganiem różnych rzeczy i naciąganiem się, może skończyć się dla kobiety i jej dziecka niezbyt dobrze. Należy pamiętać, że szczególnie pod koniec ciąży duży brzuch zaburza środek ciężkości ciała.

Kobiecie łatwo jest stracić równowagę. Ponadto może się jej np. zakręcić w głowie. Każdy uraz jest niebezpieczny dla matki i dziecka, dlatego lepiej, by nie wchodziła ona na krzesła i nie myła okien. Duży brzuch, znaczna waga nie ułatwiają aktywności fizycznej. Częste stawiania się macicy w postaci odczuwanych skurczów przepowiadających również zniechęcają do wysiłku. Mimo to należy pamiętać, że aktywność fizyczna w ciąży nie tylko ułatwia późniejszy poród, ale również sprzyja powrotowi do kondycji po ciąży.

Jesteś w ciąży? Zobacz nasz film i dowiedz się jakie badania powinnaś wykonać

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 16.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej