24 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko i jak silne są jego ruchy?

Fot: LanaK / stock.adobe.com

24 tydzień ciąży to moment, w którym brzuch może być już naprawdę duży. Waga dziecka od 20 tygodnia bardzo szybko rośnie i musi ono mieć odpowiednią ilość miejsca do rozwoju. Jego ruchy są już dobrze wyczuwalne, także przez inne osoby.

W 23 tygodniu ciąży warto dbać o zdrową i urozmaiconą dietę, ale nie martwić się przesadnie dodatkowymi kilogramami, bo większości kobiet udaje się je szybko zrzucić podczas karmienia piersią.

24 tydzień ciąży – który to tydzień?

24 tydzień ciąży to ostatni tydzień 6 miesiąca i 2 trymestru. Jest to 22 tydzień życia dziecka.

24 tydzień – waga mamy

Przez cały 2 trymestr i większość 3 trymestru ciąży mama powinna przybierać około pół kilograma na tydzień. Razem z 2–3 kg z 1 trymestru, w 24 tygodniu kobieta powinna ważyć około 9 kg więcej niż przed ciążą. Znaczne rozbieżności powinno konsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić, czy stosowana dieta jest odpowiednia.

24 tydzień ciąży – brzuch

Brzuch matki w 24 tygodniu ciąży może już być dość spory i ciężki, dlatego szybko się ona męczy i powinna sporo odpoczywać. Nie wyklucza to jednak zupełnie aktywności fizycznej – w umiarkowanym stopniu jest ona zalecana i umożliwia zachowanie sprawności, która jest wysoce pożądana w trakcie porodu. Jeśli lekarz wyraźnie tego nie zakazał, kobieta może uprawiać seks. Warto wykorzystać czas pozostały do porodu na zacieśnianie więzi z partnerem, ponieważ zbliżenie będzie potem niemożliwe przez co najmniej 6 tygodni.

Zobacz także: Kalendarz ciążowy, czyli jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej? Rozwój dziecka w poszczególnym trymestrze ciąży

Bóle i skurcze brzucha mogą się ciągle pojawiać, a nawet nasilać. To macica przygotowuje się do porodu. Warto wtedy przez chwilę odpocząć i nie ryzykować.

Jak wygląda dziecko w 24 tygodniu ciąży?

Dziecko w 24 tygodniu ciąży wygląda już tak, jak przy urodzeniu, dlatego na USG 3D można zaobserwować jego rysy twarzy. Jest jednak ciągle 4–6 razy lżejsze i dużo chudsze, niż noworodek. Jego organy aktywnie ćwiczą, a płuca szybko się rozwijają. Jego ciało pokryte jest włoskami, ma brwi, rzęsy i włosy na głowie. Całe owłosienie zaczyna też stopniowo nabierać koloru. Dodatkowo skóra dziecka pokrywa się mazią, która chroni ją przed zmacerowaniem się w płynach owodniowych.

Intensywnie rozwija się mózg i układ nerwowy, błyskawicznie powstają tysiące nowych połączeń nerwowych. Dziecko używa wszystkich swoich zmysłów. Pod koniec 24 tygodnia otworzy powieki i będzie można zauważyć jego intensywniejsze reakcje na światło. Potrafi ono też bardzo dobrze określić swoje położenie i celowo się przemieszczać. Niektóre dzieci w tym czasie zaczynają świadomie przytulać się do określonych miejsc, na przykład wciskając się pod żebra matki. Może być to dokuczliwe, gdy płód będzie naciskać na różne organy ciężarnej, wywołując dyskomfort, refluks lub wzmożone parcie na pęcherz.

Zobacz także: Ćwiczenia w ciąży – z pomocą przyszłej mamie

24 tydzień ciąży a ruchy dziecka

Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są coraz bardziej świadome i skoordynowane, stają się też o wiele silniejsze. Już teraz mama może boleśnie odczuwać silne kopnięcia i boksowanie. Może być to szczególnie nieprzyjemne, gdy ciosy dosięgną żołądka, pęcherza lub nerek.

24 tydzień ciąży – ułożenie dziecka

W 24 tygodniu ciąży dziecko ma jeszcze dużo miejsca w macicy i może kilka razy w ciągu dnia zmieniać swoje ułożenie i fikać koziołki. Może też układać się nisko i napierać na szyjkę macicy, dopóki jednak pozostaje ona zamknięta i nie pojawiają się regularne skurcze, nie ma powodu do obaw. Warto jednak pamiętać, aby w takich sytuacjach dużo odpoczywać.

24 tydzień ciąży – ile powinno ważyć i mierzyć dziecko?

W 24 tygodniu ciąży rozbieżności w wadze dzieci bywają duże, ale nie należy się tym martwić. W tym czasie waga płodu powinna się mieścić w przedziale 500–800 g, a jego długość w granicach 26–32 cm. Pomiary wykonane podczas USG bywają błędne, więc jeżeli dziecko znajduje się poniżej siatki centylowej, nie należy od razu wpadać w panikę.

24 tydzień ciąży – USG i USG 3D

24 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie USG w 2 trymestrze oraz USG 3D i 4D, więc jeżeli dotychczas nie zostało ono zrobione, rodzice powinni się pospieszyć. USG 3D może być dla nich silnym przeżyciem. Rysy twarzy dziecka są już wykształcone i mogą oni się pokusić o szukanie w nich podobieństwa rodzinnego, warto jednak pamiętać, że w przeciągu kilku tygodni po porodzie potrafią się one bardzo zmienić.

24 tydzień ciąży bliźniaczej

W 24 tygodniu ciąży bliźniaczej dzieci mogą mieć już bardzo mało miejsca, mimo że brzuch mamy jest dużo większy niż jej koleżanek w tym czasie. Na USG często nachodzą na siebie i może nie być ich dokładnie widać. Matka powinna na siebie bardzo uważać i jak najwięcej odpoczywać, aby uniknąć przedwczesnego porodu, który częściej występuje w przypadku ciąż bliźniaczych. Ważna jest też stała opieka lekarza i częstsze wykonywanie badań, w tym USG dopplerowskiego i KTG, dzięki którym można się dowiedzieć, czy do obydwojga dzieci dociera odpowiednia ilość krwi.

24 tydzień ciąży a przedwczesny poród

1/4 dzieci urodzonych w tym czasie przeżywa, jednak nawet wtedy ich proces dorastania poza organizmem matki jest bardzo trudny i może wiązać się z licznymi powikłaniami. Dlatego, jeżeli tylko jest to możliwe, lekarze starają się powstrzymać przedwczesny poród.

Zobacz film: Cesarskie cięcie – medyczna potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

mga 05.10.2018r.

6x4=24.... Od zawsze.... Ciąża może być liczona w formie 38 bądź 40 tygodniowej i stąd często wynikają rozbieżności.

natka 04.08.2018r.

Od kiecy 24 tydzien konczy 6 miesiac, skoro zaczal sie w skonczontm 22 tygodniu...

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej