Żylaki u kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie i zapobieganie im

Fot: Henadzi Pechan / gettyimages.com

Żylaki w ciąży są dość powszechnym zjawiskiem. Najczęściej pojawiają się u tych kobiet, które już przed zajściem w ciążę miały problem z tym problemem. Bardziej narażone są również panie z nadwagą, noszące uciskającą odzież i bieliznę oraz te, które w pracy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej.

Żylaki są dość złożonym problemem zdrowotnym. Dzieli się je na pierwotne i wtórne. Pierwsze pojawiają się bez konkretnej przyczyny, natomiast drugie mogą być konsekwencją ucisku na duże naczynia żylne, przetoki tętniczo-żylne oraz zapalenia żył.

Jakie są objawy żylaków nóg w ciąży?

Żylaki w ciąży pojawiają się na ogół już w pierwszym trymestrze. Najczęściej jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych (wzrost progesteronu wpływa na spadek sprężystości ścian żył), zwiększenia ogólnej objętości krwi, wzrostu ciśnienia w żyłach miednicy i kończynach dolnych.

Żylaki nóg w ciąży są dużym obciążeniem, gdyż dają bolesne dolegliwości. Ich pojawieniu się może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie pieczenia i ciężkości. Zwiastunem często są „pajączki”, czyli drobne siateczki żył. Z czasem mogą się one przekształcić w niebieskosine żylaki. Skóra w tym miejscu zazwyczaj jest nabrzmiała, bardziej wrażliwa i sucha.

Żylaki sromu i odbytu w ciąży

Żylaki warg sromowych i pochwy w ciąży mają podłoże hormonalne. Winowajcami są przede wszystkim estrogen oraz progesteron. Działają one rozkurczająco na mięśniówkę gładką, co prowadzi do spadku napięcia żył, moczowodu, jelit i pęcherza moczowego. Żylaki sromu tworzą się w ostatnim trymestrze ciąży. Ciężar macicy sprawia, że większość żył znajdujących się w jej obszarze ulega uciskowi. Co więcej, zbyt nagła zmiana pozycji ciała u ciężarnej może zakończyć się omdleniem z powodu zbyt silnego ucisku na żyłę główną dolną. Objawy żylaków sromu to m.in.: obrzęk miejsc intymnych, zaczerwienienie warg sromowych oraz ból krocza.

Żylaki odbytu w ciąży to dość wstydliwy temat dotykający co czwartą kobietę. Hemoroidy objawiają się pieczeniem, swędzeniem, a czasem nawet i krwawieniem w czasie wypróżniania. U kobiet spodziewających się dziecka dochodzi do rozrostu macicy i spowolnienia perystaltyki jelit. Podczas oddawania stolca splot naczyniowy odbytu wypełnia się krwią. Pod wpływem wysokiego ciśnienia naczynia krwionośne zmieniają lokalizację i przesuwają się w kierunku odbytu. Sam odpływ krwi jest także utrudniony ze względu na uciskanie jamy brzusznej przez macicę. W ten sposób dochodzi do powstawania guzków krwawniczych.

Czy żylaki są groźne dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czy żylaki są niebezpieczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie i zapobieganie żylakom w ciąży

Istnieje wiele metod walki z żylakami nóg, sromu oraz odbytu. Zalicza się do nich: profilaktykę, leczenie uciskowe, farmakologiczne, operacyjne oraz ostrzykiwanie. Czynnościami mającymi na celu zapobieganie pojawieniu się żylaków nóg są m.in.:

  • codzienny ruch, wykonywanie ćwiczeń, np. bieganie, joga, fitness,
  • unikanie nadmiernego przybierania na wadze. Optymalnie w ciąży tyje się ok. 12 kilogramów,
  • suplementacja witaminą C,
  • unikanie noszenia odzieży i bielizny uciskowej,
  • noszenie butów na płaskim obcasie,
  • masaże stóp i łydek,
  • noszenie bielizny ciążowej.

Dolegliwości związane z żylakami miejsc intymnych można złagodzić, stosując tzw. pozycję Simsa. Zakłada ona leżenie na lewym boku oraz jednoczesne przyciągnięcie ud w stronę brzucha. Dobrym pomysłem jest także leżenie na boku z delikatnie uniesionymi nogami, które są oparte o zrolowany ręcznik lub koc. Farmakologiczne leczenie żylaków warg sromowych w ciąży jest bardzo rzadkie. Ginekolog może zdecydować się na przepisanie leków flebotropowych. Żylaki sromu mogą utrudniać naturalny poród, szczególnie jeśli są zaawansowane.

Dieta ma nie mniejsze znaczenie. Musi być bogata w składniki, które zapobiegają zaparciom. Posiłki muszą być przede wszystkim regularne, a porcje niewielkie. Kluczowym składnikiem jest błonnik, zawarty w warzywach strączkowych, owocach i produktach pełnoziarnistych. Odpowiednie nawodnienie odgrywa także istotną rolę. Przyjęło się zalecać wypijanie około 2 litrów płynów dziennie, w tym wody mineralnej niegazowanej, zielonej i owocowej herbaty, kefirów, jogurtów, maślanek oraz soków owocowych (tych w najmniejszych ilościach).

Czytaj takżeJak sobie poradzić z zaparciami w ciąży?

Po porodzie problem często sam znika. Jest to związane ze spadkiem masy ciała. W połogu i pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka zaleca się noszenie specjalnych rajstop lub podkolanówek, stosowanie maści miejscowych z kasztanowca czy leków z rutyną w składzie. Poprawia to krążenie żylne, co pomaga w walce z uciążliwymi żylakami.

Bibliografia:

  1. V. Regitz-Zagrosek, C. Blomstrom Lundqvist, C. Borghi i wsp., ESC Guidelines on the management of cardiovascular diseases during pregnancy: the Task Force on the management of cardiovascular diseases during pregnancy of the European Society of Cardiology (ESC). Endorsed by the European Society of Gynecology (ESG), the Association for European Paediatric Cardiology (AEPC), and the German Society for Gender Medicine (DGesGM). Eur. Heart J., 2011; DOI: 10.1093/eurheartj/ehr218
Data aktualizacji: 02.07.2020,
Opublikowano: 02.07.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej