Przyczyny zgagi - refluks żołądka, choroba wrzodowa. Domowe sposoby i dieta

Fot: Ramona Kaulitzki / fotolia.com

Zgaga, czyli uciążliwe palenie w przełyku, jest doskonale znana pacjentom na całym świecie. W większości przypadków następuje po przejedzeniu. Jeżeli utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się zbyt często, warto jednak zwrócić się do lekarza. Może być symptomem poważnych chorób.

Sporadycznie pojawiająca się niestrawność i refluks żołądkowo-przełykowy, które doprowadzają do zgagi, nie powinny budzić naszych szczególnych obaw. To w pełni zrozumiałe następstwo spożycia zbyt obfitych lub za ciężkich posiłków. Do zgagi nie należy jednak przywykać – istnieje wiele sprawdzonych sposobów walki z tą dolegliwością.

Przyczyny zgagi

Zgaga jest jedną z najczęściej odnotowywanych dolegliwości. Może występować w każdym wieku i zwykle pojawia się bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku – przyjęty pokarm podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i doprowadza do cofania się treści żołądkowej. Często zgagę wywołują także określone produkty – u jednych pacjentów pojawia się po kawie, herbacie i jabłkach, inni uskarżają się na nią po zjedzeniu słodyczy, produktów wysoko przetworzonych albo tłustych potraw. Może być także następstwem podjęcia aktywności fizycznej bezpośrednio po posiłku. Jeżeli zgaga pojawia się często i jest wyjątkowo dokuczliwa, prawdopodobnie ma związek z innymi problemami układu pokarmowego.

Zgaga przy refluksie żołądka

Najczęściej spotykaną dolegliwością, która wywołuje zgagę, jest refluks żołądkowo-przełykowy. Dochodzi do niego, kiedy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku i podrażnia go. Ma to związek z niewłaściwą pracą dolnego zwieracza przełyku. Mięsień rozkurcza się podczas połykania i jest odpowiedzialny za utrzymanie szczelności między przełykiem a żołądkiem. Kiedy dochodzi do zaburzenia, bezpośrednio po posiłku lub na skutek pochylania się, kwasy przedostają się do przełyku. Refluks może mieć wiele przyczyn – do najczęstszych z nich należą zmiany motoryki przełyku, podwyższone ciśnienie jamy brzusznej, spożycie potraw wzmagających objawy zgagi, przepuklina rozworu przełykowego, zbyt mała ilość śliny, zapalenie przełyku, silne podrażnienia, a także zażywanie niektórych leków – w tym tabletek antykoncepcyjnych oraz preparatów na nadciśnienie tętnicze i choroby płuc. Na rozwój choroby refluksowej wpływa również cukrzyca, alkoholizm i zaburzenia hormonalne.

Szacuje się, że zgaga występuje bardzo często. Każdego dnia nieprzyjemne objawy odczuwa ok. 5–10% populacji, znacznie więcej pacjentów styka się z nimi sporadycznie. Oprócz charakterystycznego pieczenia w okolicach klatki piersiowej, które ma tendencję do promieniowania w kierunku przełyku, obserwuje się również inne objawy, w tym chrypkę, kaszel oraz ból klatki piersiowej, przypominający bóle sercowe.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Choroba wrzodowa

Kolejną przyczyną codziennej zgagi może być choroba wrzodowa. W przypadku wrzodów żołądka zwykle pieczenie odczuwa się na czczo, jednak mija ono po spożyciu posiłku. Zgaga podczas wrzodów dwunastnicy nasila się po około godzinie od jedzenia.

Przyczyny zgagi w ciąży

Na nasilające się objawy zgagi skarżą się wyjątkowo często kobiety ciężarne. Wyróżnia się dwie przyczyny zgagi w ciąży. Na początku zmiany hormonalne doprowadzają do rozluźnienia mięśni przełyku, w tym dolnego zwieracza przełyku. Wraz z powiększaniem się macicy dochodzi także do podniesienia ciśnienia w jamie brzusznej. Nacisk na żołądek doprowadza od cofania się treści żołądkowej do przełyku. Zgaga jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, jednak nie ma powodów do niepokoju – zwykle wszystkie objawy ustępują bezpośrednio po rozwiązaniu.

Dieta podczas leczenia zgagi

Najważniejszym elementem terapii jest wyeliminowanie przyczyn zgagi i nadkwasoty. Zrezygnować należy z niektórych pokarmów, które wyjątkowo nasilają objawy. Chorzy powinni zastąpić kawę i herbatę wodą oraz herbatami ziołowymi. Na ich talerzach nie ma miejsca na potrawy ostre i tłuste, czekoladę, orzeszki ziemne i cytrusy. Warto także postawić na gotowanie, pieczenie i duszenie, a zapomnieć o szkodliwym smażeniu. Nie bez znaczenia jest również rozłożenie posiłków w ciągu dnia – nie można się objadać, lepiej jeść częściej i mniejszymi porcjami, obfita nie może być kolacja.

Domowe sposoby na codzienną zgagę

Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie objawy zgagi, nie musi od razu sięgać po tabletki. Podobną skutecznością odznacza się m.in. soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę środka w szklance ciepłej wody i wypić. Ulgę odczuwa się już po kilku minutach. Takie samo działanie mają także migdały. Do niedawna świetnym domowym sposobem na zgagę było mleko, jednak badania udowodniły, że poprawa po nim jest tylko chwilowa, a samo mleko sprzyja wytwarzaniu kwasów żołądkowych. Warto natomiast skorzystać z potęgi ziół. Herbaty z rumianku czy z kminku nie tylko przynoszą ulgę i przeciwdziałają objawom zgagi, ale usprawniają także pracę przewodu pokarmowego i wpływają na lepsze trawienie. Wyjątkowymi właściwościami wyróżnia się siemię lniane. Z łatwością można przyrządzić z niego zawiesinę, która po wypiciu pokryje ścianki przełyku powłoką ochronną.

Zobacz film: Zalety szkoły rodzenia. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej