Zespół Williamsa (dziecię elfów) – przyczyny, objawy, rokowania, leczenie

Fot: cherish_7 / fotolia.com

Zespół Williamsa to rzadko występujące zaburzenie genetyczne, które charakteryzuje się opóźnionym wzrostem jeszcze przed narodzinami oraz tuż po nich. Choroba występuje w postaci niskiego wzrostu i twarzy przypominającej wyglądem baśniowe elfy.

Zespół Williamsa inaczej jest określany zespołem Williamsa-Beurena, monosomią 7q11.23 czy WMS. Objawia się niskorosłością w wieku młodzieńczym i dorosłym, wyraźnie charakterystyczną fizjonomią twarzy, która przypomina twarze baśniowych elfów (uwidaczniającą się z upływem lat), a także niedorozwojem intelektualnym. Zaburzenie genetyczne pojawia się u 1 na 20 000 urodzeń.

Zespół Williamsa przyczyny

Zespół Williamsa najczęściej występuje sporadycznie co oznacza, że wadliwy materiał genetyczny powstał u konkretnej osoby a nie występuje u jej rodziców. Występują, chociaż wyjątkowo rzadko, przypadki rodzinnie uwarunkowanego zespołu Williamsa.

Choroba jest powodowana obecnością mikrodelecji w okolicach chromosomu 7. W tym obszarze umiejscowiony jest gen ELN, który koduje białko nazywane elastyną. Jest to istotny składnik tkanki łącznej. Zespół Williamsa może być spowodowany zmianą elastyny, w tym jej utratą. Pewne cechy tej choroby są efektem braku fragmentu kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Wśród nich występują wady serca, jelit, ortopedyczne czy pęcherza moczowego, a także ochrypły głos oraz modyfikacje w wyglądzie twarzy. Pozostałe objawy, takie jak niedobór intelektualny, wyróżnione cechy osobowości czy za duża ilość wapnia we krwi, nie zostały do tej pory wyjaśnione.

Objawy zespołu Williamsa

Zespół Williamsa rozpoznaje się w wieku niemowlęcym lub dziecięcym. Wśród charakterystycznych symptomów występują: dymorfizm twarzy (zaokrąglenie, grube i duże wargi, pełne policzki, krótkie szpary powiekowe, zmarszczka nakątna, obrzęk oczu, szeroki i płaski nos z okrągłym czubkiem, mała żuchwa, szerokie brwi, nieprawidłowo rozwinięte uzębienie, odstające uszy), problemy intelektualne (zaburzenia psychiczne, słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa) oraz inne wady (zez, defekt szkliwa, próchnica, zaburzenia hormonalne, zaparcia czy refluks żołądkowo-przełykowy).

Zespół Williamsa może ujawniać się wadami mięśniowo-szkieletowymi (niezgrabny chód, hipotonia, skrzywienie kręgosłupa, lejkowata klatka piersiowa) czy sercowo-naczyniowymi (problem z przepływem krwi między komorami a płucami, zawężenie tętnic nerkowych, zwężenie aorty). Innymi objawami są idiopatyczna hiperkalcemia w okresie niemowlęcym, której efektem jest progresja nefrokalcynozy, oraz specyficzny profil osobowości określany typem cocktail party manner (towarzyski, gadatliwy, przyjazny, wrażliwy na hałas czy łatwo rozpraszający się).

Rokowania w zespole Williamsa

Długość życia pacjenta z zespołem Williamsa wynosi mniej niż w przypadku zdrowych osób. Powikłania medyczne związane z zespołem Williamsa niestety skracają czas życia niektórych osób. Bardzo często wcześnie rozwija się zwapnienie naczyń. Stopień upośledzenia umysłowego występuje u większości osób z zaburzeniem, a niektórzy dorośli z zespołem Williamsa są w stanie samodzielnie funkcjonować, zdobyć wykształcenie i pracować. Niekiedy mogą mieszkać bez opiekuna.

Podobnie jak w przypadku wielu chorych z upośledzeniem rozwojowym, osoby z zespołem Williamsa są bardziej narażone na urazy w wypadkach i choroby, nawet jeśli są ogólnie zdrowe. Dlatego średnia długość życia chorego może być krótsza o około 10–20 lat.

Zespół Williamsa – leczenie

Diagnostyka dotycząca omawianej choroby wiąże się z wykonaniem badań genetycznych oraz potwierdzeniem występowania u dziecka hemizygotycznej zmiany submikroskopowej chromosomu 7. Jest ona wykrywana za pomocą techniki fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ FISH. Może zostać także przeprowadzony test prenatalny w przypadku potwierdzenia mikrodelecji występującej u rodziców.

Lekarze przede wszystkim muszą wykluczyć zespoły podobne do schorzenia Williamsa, dlatego trzeba wykonać diagnostykę różnicową. Wśród podobnych chorób znajdują się: zespoły Smitha-Magenisa, Noonan, Kabuki, Opitza-Kaveggii (FG), Coffina-Lowry’ego, kruchego chromosomu X oraz alkoholowy zespół płodowy (FAS).

Zespół Williamsa wymaga stałej kontroli stanu zdrowia, a także stosowania się do rygorystycznych reguł. Przede wszystkim osoby nim dotknięte muszą regularnie badać się w poradniach genetycznych i kardiologicznych.

Zobacz film: Badania prenatalne - diagnostyka bicia serca dziecka. Historia Franka. Źródło: 36,6

Lekarze w przypadku zespołu Williamsa zalecają przede wszystkim konsultacje oraz terapie prowadzone w ramach poradni:

  • kardiologicznej (nadciśnienie, wada serca),
  • gastrologicznej (wady przewodu pokarmowego),
  • neurologicznej (słabe napięcie mięśni),
  • ortopedycznej (wady postawy),
  • dietetycznej (dieta w przypadku refluksu czy zaparć),
  • ortodontycznej (nieprawidłowości w rozwoju szczęki dolnej lub zębów),
  • psychologicznej (specyfika osobowości, relaksacja, postępowanie, wsparcie dla rozwoju psychicznego),
  • urologicznej i nefrologicznej (nieprawidłowa praca nerek, wady układu moczowego, hiperkalcemia),
  • diabetologicznej (cukrzyca),
  • endokrynologicznej (problemy hormonalne, hiperkalcemia).

Leczenie skierowane jest na leki, które są dawkowane według potrzeb organizmu, ale również na prowadzenie zdrowego trybu życia z lekkostrawną dietą, która ogranicza ilość wapnia. Zarówno dzieci, jak i rodzice powinni być pod opieką wielu specjalistów jednocześnie.

Data aktualizacji: 10.12.2018,
Opublikowano: 24.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej