Zęby mleczne – kiedy wypadną pierwsze zęby mleczne?

Fot. ideabug / Getty Images

Zęby mleczne wypadają nawet do 10–13 roku życia. Wypadają, jak tylko zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Każde dziecko czeka, kiedy w końcu wypadną kolejne zęby mleczne, by doczekać się przyjścia „wróżki zębuszki” czy innych nagród za utracony ząbek.

Na początku życia płodowego tworzą się zawiązki zębów mlecznych i już w 7. tygodniu ciąży można uwidocznić w badaniu ultrasonograficznym 20 zawiązków mlecznych. Zęby mleczne wyrzynają się w określonej kolejności już od 6. miesiąca życia dziecka. Jednak wiele dzieci zaczyna ząbkować trochę później i nie jest to problemem. U zdrowych dzieci proces wyrzynania się zębów mlecznych jest skorelowany z rozwojem. Zdarza się, że niektóre dzieci mają wrodzone zęby mleczne, które wyrżnęły się tuż przed porodem. Wtedy też takie zęby mleczne szybciej wypadają. Dziecko w wieku około 2,5 roku powinno mieć wykształcone uzębienie mleczne.

Próchnica może dotyczyć także zębów mlecznych dziecka. Zobaczcie więcej na filmie:

Zobacz film: Słodycze, które psują zęby dziecka. Próchnica zębów mlecznych. Źródło: Co nas truje

Zęby mleczne – kiedy są wykształcone?

Już w życiu płodowym dochodzi do pełnej mineralizacji i rozwoju zębów mlecznych, które jednak pozostają schowane w dziąsłach. Stopniowo od 6. miesiąca życia dochodzi do wyrzynania się zębów mlecznych, by w wieku około 2,5 lat dziecko miało w pełni wykształcone uzębienie mleczne. Zazwyczaj poszczególne typy zębów wyrzynają się w określonej kolejności, początkowo częściej na dole, a później u góry.

Warto wiedzieć: Pierwsze zęby dziecka. Czy mleczne zęby też trzeba leczyć?

Kolejne zęby mleczne wyrzynają się następująco:

  • pomiędzy 6. a 10. miesiącem życia dziecka – przyśrodkowe siekacze,
  • pomiędzy 10. a 14. miesiącem życia dziecka – boczne siekacze,
  • pomiędzy 15. a 18. miesiącem życia dziecka – kły,
  • pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia dziecka – pierwszy trzonowiec,
  • pomiędzy 24. a 30. miesiącem życia dziecka – drugi trzonowiec.

Należy jednak pamiętać, że wyrzynanie się zębów mlecznych jest bardzo zmienne i wcale nie jest źle, jeśli dziecku w wieku 10. miesięcy dopiero wyrzynają się pierwsze zęby. Szczególnie dotyczy to dzieci kobiet karmiących, gdyż pierwsze ząbki często są przyczyną gryzienia i ranienia brodawek sutkowych kobiety.

Polecamy: Jak wygląda próchnica butelkowa u dzieci? Przyczyny, objawy i leczenie

Kiedy wypadają pierwsze zęby mleczne?

Zęby mleczne zaczynają wypadać w momencie, gdy w ich miejsce powstają zęby stałe, które wyrzynając się, wypychają mleczaki. Proces wyrzynania się zębów stałych jest jeszcze bardziej zmienny niż mlecznych i bardziej zależny od czynników indywidualnych, miejscowych czy ogólnych. Już w momencie narodzin zmineralizowane są guzki stałych szóstek. W momencie, gdy wyrżnięte są wszystkie zęby mleczne poza szóstkami, rozwinięte są również na tym etapie guzki zębów przednich i pierwszych trzonowców. W połowie wykształcone są również guzki jedynek, dwójek, czyli siekaczy, trójek (kłów), jak i przedtrzonowców (czwórek i piątek). Około 4. roku życia pierwsze trzonowce i siekacze są już całkowicie zmineralizowane, natomiast zaczyna się proces mineralizacji siódemek. Proces mineralizacji wiąże się z rozwojem zęba stałego w płaszczyźnie pionowej. Często zęby stałe wyrzynają się około 3 miesiące, a nawet 6 miesięcy, wcześniej u dziewczynek niż u chłopców.

Czy wiesz, że próchnica to choroba zaraźliwa?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zęby mleczne utrzymują się mniej więcej do 6. roku życia. I to właśnie w tym okresie zaczynają zastępować je zęby stałe. Cały proces wypadania zębów mlecznych trwa nawet do 13. roku życia.

Wypadanie zębów mlecznych a wyrzynanie się zębów stałych

Zawiązki zębów stałych powinny się tworzyć dowierzchołkowo w stosunku do mlecznych. Czwórki i piątki zaczynają rosnąć pomiędzy korzeniami czwórek i piątek mlecznych. Zęby mleczne wypadają w podobnej kolejności, w jakiej wyrastały. Dlatego też w pierwsze kolejności wypadają przednie mleczaki, a w dalszej kolejności pozostałe zęby. Należy pamiętać, że przez długi okres dziecko ma jednocześnie część zębów stałych i mlecznych. To z kolei powinno obligować rodziców o dbanie o zdrowie dziecka. Niesłuszny jest argument, że uszkodzony czy objęty próchnicą ząb mleczny i tak za niedługo wypadnie, więc nie ma potrzeby go leczyć. Źródło infekcji, jakim jest ząb mleczny, jest równie niebezpieczne jak zakażenie innych zębów.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 08.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej