Zapłodnienie in vitro. Na czym polega punkcja?

Zobacz film: Jak wygląda punkcja? Źródło: In vitro - czekając na dziecko

Problemy z naturalnym zajściem w ciąże ma już co piąta para w Polsce. Szansą dla nich na posiadanie dziecka jest zapłodnienie in vitro. Jednym z etapów tego procesu jest punkcja. Na czym ona polega?

Zdaniem specjalistów par, które borykają się z problemem niepłodności będzie przybywać. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim ciągłe odkładanie rodzicielstwa na później. Ogromne znaczenie ma także styl życia. Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz stres sprawiają, że zajście w ciąże w naturalny sposób staje się coraz trudniejsze.

Na szczęście nie oznacza to, że pary z takim problemem muszą porzucić marzenia o zostaniu rodzicami. Szansą na posiadanie dziecka może być dla nich zapłodnienie metodą in vitro.

Metoda in vitro - na czym polega?

Zapłodnienie metodą in vitro to bardzo skomplikowany proces. Polega on na przeprowadzeniu w laboratorium całego procesu zapłodnienia, jaki naturalnie powinien się odbyć w narządzie rodnym kobiety. Jednak zanim lekarz umieści w ciele kobiety zapłodnione jajeczka, niezbędna jest bardzo dokładna diagnostyka.

Szczegółowe badania musi przejść zarówno kobieta, jak i mężczyzna. w przypadku pań wykonuje się USG, cytologię, a także pobiera krew do oznaczenia hormonów (płciowych oraz tarczycy). Sprawdza się także tzw. rezerwę jajnikową. Badanie pozwala ocenić jakość komórek jajowych.

U mężczyzn wykonuje się przede wszystkim badanie seminologiczne, czyli badanie nasienia.

Dopiero w oparciu o wyniki badań specjalista może zdecydować, czy dana para kwalifikuje się do przejścia procedury zapłodnienia in vitro czy też nie.

Zobacz także: Leczenie niepłodności metodą in vitro – koszt, na czym polega zabieg i czy jest skuteczny

Jak wygląda punkcja?

Zapłodnienie in vitro składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności kobieta przyjmuje zastrzyki. Ich podawanie ma zwiększyć liczbę pęcherzyków Graafa w komórce jajowej. Następnie kobieta poddawana jest punkcji. Podczas zabiegu pobiera się komórki jajowe, które później zostaną zapłodnione. Jak dokładanie wygląda punkcja? Dowiesz się tego z powyższego filmu.

Kiedy komórki zostaną już pobrane, mężczyzna oddaje nasienie. Po wybraniu najbardziej aktywnych plemników specjaliści przeprowadzają zapłodnienie. Następnie odbywa się tzw. transfer zarodka, czyli umieszczenie zarodka w macicy.

Po 11 dniach od transferu kobieta powinna zbadać poziom HCG we krwi. Jeśli wynik badania sugeruje ciąże, po upływie 3 tygodni lekarz wykonuje badanie ultrasonograficzne, które ostatecznie ją potwierdza.

Data aktualizacji: 03.08.2020,
Opublikowano: 03.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej