Zaparcie u niemowląt – jakie są przyczyny? Jak pomóc dziecku?

Fot.: SeventyFour / Getty Images

Zaparcia u niemowląt mogą być spowodowane zaburzeniami mikroflory jelitowej, niewłaściwą dietą lub alergią. Zaparcie można stwierdzić, gdy dziecko wydala nadmiernie zbite stolce, powodujące ból i duży wysiłek przy wypróżnianiu. Zaparcia u niemowlęcia karmionego piersią występują dość często. 

Zaparcie u niemowlęcia to dolegliwość, która uniemożliwia spokojny sen i prawidłowy rozwój dziecka. Wyznacznikiem zaparcia nie jest jednak częstość oddawania stolca, ale to, czy jest on nadmiernie zbity i powoduje ból podczas wyróżniania. Należy pamiętać o tym, że niemowlę karmione piersią może wypróżniać się rzadziej niż dziecko karmione butelką. Wynika to z tego, że kobiecy pokarm jest tak wartościowy, iż organizm malca trawi go niemal w całości. Zaparcie u niemowlęcia karmionego piersią może pojawić się, jeśli u dziecka występuje przejściowa nietolerancja laktozy lub innych składników znajdujących się w diecie mamy.

Zaparcia u niemowląt – objawy

Zaparcia u niemowląt karmionych piersią pojawiają się najczęściej wtedy, gdy:

Zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie mogą być efektem alergii na białko krowie lub nietolerancji laktozy. Jednak to, co dla dorosłego człowieka może wydawać się zaparciem, dla niemowlęcia może nie stanowić żadnego problemu. Wiadomo już, że trzy-, czteromiesięczne niemowlęta karmione wyłącznie piersią mogą wypróżniać się nawet raz na tydzień. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym także nie muszą wypróżniać się codziennie, chociaż stolec raz na tydzień jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

O zaparciach u niemowląt można mówić, gdy:

  • niemowlę poniżej 6. miesiąca życia ma wyraźne trudności podczas robienia kupki, jest niespokojne, płacze podczas oddawania stolca przez nawet 10 minut, nie ma apetytu, ma nabrzmiały i twardy brzuszek,
  • niemowlę karmione piersią wypróżnia się rzadziej niż raz na tydzień, a karmione mieszanką z trudem wypróżnia się tylko raz w tygodniu,
  • niemowlę powyżej 6. miesiąca życia wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu, odczuwa ból podczas robienia kupki, próbuje świadomie wstrzymywać oddawanie stolca, oddaje zbite stolce. O zaparciu może świadczyć też popuszczanie kupki, ból brzucha, wzdęcie, niepokój, małe przyrosty masy ciała, zmniejszony apetyt.

Zaparcia u noworodka – przyczyny

Zaparcia u noworodków i niemowląt karmionych piersią są dość częste. Zdarzają się zwłaszcza u dzieci cierpiących na alergie lub nietolerancje pokarmowe, np. nietolerancję laktozy. Wówczas zjedzenie przez mamę uczulającego pokarmu może wywołać u dziecka reakcję alergiczną, która objawia się m.in. zaparciami. Zaparcia u niemowlaka po mleku modyfikowanym także mogą wynikać z alergii lub nietolerancji laktozy.

Problem z zaparciami może być też efektem stosowania antybiotyków. Wówczas zaburzona zostaje mikroflora jelitowa, co ułatwia szkodliwym mikroorganizmom kolonizację jelit.

Zaparcia dokuczają często dzieciom urodzonym w wyniku cesarskiego cięcia, ponieważ podczas porodu nie mają one kontaktu z mikroflorą pochwy i dróg rodnych matki, w których bytują bakterie kwasu mlekowego. W wyniku tego kolonizacja przewodu pokarmowego dobroczynnymi bakteriami jest opóźniona, co może skutkować zaparciami.

Zaparcia u niemowląt po rozszerzeniu diety zdarzają się bardzo często, ponieważ nowe pokarmy stanowią prawdziwą „rewolucję” dla układu pokarmowego dziecka. Maleństwu mogą wówczas dokuczać nie tylko zaparcia, ale także biegunki.

Co jeść i podawać dziecku, by uniknąć zaparć?

Zaparcia u niemowlęcia karmionego piersią nie są częste, a dieta matki ma na nie duży wpływ. Produkty, które mogą wywoływać u dziecka problemy, to:

  • białe pieczywo,
  • słodycze,
  • potrawy smażone.

Karmiąca mama powinna wprowadzić do diety kasze i pieczywo pełnoziarniste, a także surowe i świeże warzywa oraz owoce. Warto przystawiać dziecko jak najczęściej, ponieważ pierwsze krople mleka są lekkostrawne i bardziej wodniste. W razie potrzeby można podawać niemowlęciu przegotowaną wodę, ale tylko po konsultacji z pediatrą. Jeśli mamie zależy na kontynuowaniu karmienia piersią, dopajanie dziecka nie jest wskazane.

W przypadku dzieci, u których przyczyną zaparć jest mleko modyfikowane, należy porozmawiać z lekarzem na temat możliwości stosowania innej mieszanki. Niemowlętom cierpiącym na alergię lub nietolerancję laktozy przepisywane są wówczas specjalne preparaty, które można nabyć w aptece. Uczulające białka mleka są w nich rozbite na aminokwasy, które nie powinny wywoływać alergii.

Niemowlęta, które jedzą już pokarmy stałe, także mogą cierpieć na zaparcia. Jeśli zaparcia się powtarzają, należy przede wszystkim wykluczyć z diety:

  • kleiki i kaszki ryżowe,
  • tartą marchewkę,
  • gotowane jabłko.

Niemowlęciu należy podawać większe ilości wody oraz rozcieńczony sok jabłkowy, gruszkowy lub śliwkowy. Na własną rękę nie wolno podawać żadnych leków ani czopków. Po konsultacji z pediatrą można zastosować laktulozę w syropie lub czopki glicerynowe.

Zaparcia u niemowlęcia – jak sobie z nimi radzić?

Dobre efekty na zaparcia u niemowląt przynosi masaż brzuszka okrężnymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara, wykonywany 3–4 razy dziennie. Można też zastosować domowe sposoby, do których zalicza się:

  • dodawanie do posiłku przygotowanego dla dziecka łyżki oliwy z oliwek,
  • podawanie dziecku przed jogurtu naturalnego,
  • podawanie dziecku herbatki z rumianku,
  • wprowadzenie do diety dziecka suszonych śliwek lub kompotu z suszonych śliwek.

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 13.02.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej