Wstrząs anafilaktyczny u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie ciężkich reakcji alergicznych

Fot. phloxii / Getty Images

Wstrząsem anafilaktycznym u dzieci określa się silną reakcję alergiczną, która powstaje niemal natychmiast po kontakcie z czynnikiem uczulającym. Jego objawy są gwałtowne i bardzo niebezpieczne. W takich sytuacjach należy wezwać pogotowie ratunkowe. 

Klasycznym objawem wstrząsu anafilaktycznego u dziecka jest nagłe zaczerwienienie skóry połączone z uczuciem duszności powstałej na skutek narastającego obrzęku. Brak reakcji na tym etapie może spowodować zablokowanie dróg oddechowych i uduszenie, dlatego dziecko musi otrzymać pilną pomoc medyczną.

Jakie jest mechanizm powstawania wstrząsu anafilaktycznego u dzieci?

Wstrząs anafilaktyczny u dzieci jest reakcją alergiczną o ciężkim przebiegu. Jego powstawaniu sprzyja szereg czynników, które pełnią funkcję uczulających alergenów. Anafilaksja nie u każdego pojawia się od razu, mimo że w większości przypadków objawy są nagłe. U niektórych dzieci uczulenie może powstać z opóźnieniem, jednak jest tak samo niebezpieczne. Niekiedy nie odnajduje się żadnej uchwytnej przyczyny wstrząsu, co uniemożliwia podjęcie leczenia, które mogłoby zapobiec wystąpieniu anafilaksji w przyszłości.

Mechanizm powstawania reakcji u dziecka opiera się na wyprodukowaniu przez jego system immunologiczny wielu substancji chemicznych, które oddziałują negatywnie na cały organizm. Bez odpowiedniej pomocy medycznej dziecko może umrzeć z powodu niewydolności wielonarządowej.

Zobaczcie na filmie, jakie są objawy wstrząsu anafilaktycznego u osób, które są uczulone na jad owadów:

Zobacz film: Objawy wstrząsu anafilaktycznego. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny wstrząsu anafilaktycznego u dzieci

Wstrząs anafilaktyczny pojawia się na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Negatywna reakcja organizmu jest na ogół nagła i występuje w ciągu kilku lub kilkunastu minut od momentu zetknięcia się z czynnikiem sprawczym. Do takich zalicza się:

  • niektóre pokarmy – zwłaszcza orzeszki ziemne, owoce morza lub sezam,
  • jad owadów – po ukąszeniach pszczół i os lub szerszeni,
  • leki – antybiotyki należące do grupy penicylin lub silne środki przeciwbólowe,
  • preparaty anestetyczne (znieczulające),
  • środki kontrastowe podawane przed badaniami radiologicznymi,
  • produkty zawierające lateks.

Nie są to jedyne czynniki, które predysponują do powstania wstrząsu anafilaktycznego. Reakcja alergiczna u dziecka może powstać na skutek styczności z jakąkolwiek substancją, na którą jest on uczulony. Na wstrząs szczególnie narażone są dzieci, które mają alergie pokarmowe, chorują na astmę lub w przeszłości miały już taką reakcję.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego u dzieci

Typowymi objawami wstrząsu anafilaktycznego u dzieci są: zaczerwienienie skóry i narastający obrzęk newralgicznych części ciała takich jak: wargi, powieki, uszy lub nos. Puchnie też szyja dziecka, co może utrudnić mu oddychanie, a nawet spowodować uduszenie. Podrażnieniu często towarzyszy świąd skóry i zmiany przypominające bąble pokrzywkowe, które mogą rozlewać się na cały obszar ciała.

Reakcja alergiczna obejmuje też przewód pokarmowy. Dziecko zmaga się z bólami brzucha. Ma często kłopoty z połykaniem pokarmów. Słabnie i skarży się na uczucie gorąca. Bywa, że traci przytomność. W takim momencie trzeba położyć go na boku i udrożnić drogi oddechowe. Należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak pomóc dziecku ze wstrząsem anafilaktycznym?

Dziecku ze wstrząsem anafilaktycznym trzeba udzielić pilnej pomocy medycznej. Jeśli jest ono przytomne, nie wolno podawać mu nic do picia i musi mieć dostęp do świeżego powietrza. Gdy słabnie, należy je ułożyć w pozycji bezpiecznej i zadzwonić po pomoc. Niezwykle istotne jest natychmiastowe przerwanie kontaktu z alergenem. Po podaniu leków i zatrzymaniu objawów wstrząsu pacjenta trzeba skierować do alergologa celem dokładniejszej diagnostyki.

Leczenie wstrząsu anafilaktycznego u dzieci

Standardowym postępowaniem w przypadku reakcji anafilaktycznej jest podanie dziecku roztworu adrenaliny oraz glikokortykosteroidu i leków przeciwhistaminowych domięśniowo po to, aby powstrzymały mechanizm i objawy reakcji alergicznej. Przy kłopotach z oddychaniem należy mu podać tlen.

Przy wstrząsie anafilaktycznym u dzieci spowodowanym jadem owadów stosuje się immunoterapię swoistą. Niestety jest ona w fazie testów, jeśli chodzi o reakcje powstałe na skutek działania innych czynników.

Jak zapobiec wystąpieniu objawów wstrząsu anafilaktycznego u dziecka?

Zapobieganie anafilaksji wymaga zastosowania się do paru zasad:

  • należy ograniczyć kontakt dziecka z alergenem,
  • zakupić ampułkostrzykawkę z adrenaliną i poinformować dziecko oraz osoby postronne, w jaki sposób i w jakich okolicznościach jej używać,
  • założyć dziecku bransoletkę z informacją o uczuleniu tak, aby była widoczna.

Dziecko z alergią pokarmową musi unikać jedzenia produktów, których składniki mogą je uczulać. Jeśli jest małe i nieświadome swoich zachowań, trzeba o jego chorobie poinformować żłobek, przedszkole lub szkołę.

Bibliografia:

1. U. Jedynak-Wąsowicz, Anafilaksja, [w:] „Medycyna Praktyczna” https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-alergiczne/138888,anafilaksja, [dostęp: 16.05.2019].

Data aktualizacji: 01.08.2019,
Opublikowano: 25.06.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej