Warszawa: miejsce w żłobku dostaną tylko zaszczepione dzieci

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Rada Miasta przyjęła ustawę na mocy, której tylko zaszczepione dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych miejsc w żłobkach. Warszawa jest kolejnym miastem, które w ten sposób chce zachęcić rodziców do tego, aby szczepili swoje dzieci. 

Warszawa ma do zaoferowania najmłodszym obywatelom 12 012 miejsc w żłobkach. Jednak, aby maluch mógł z niego skorzystać musi zostać poddany obowiązkowym szczepieniom. Rodzic będzie musiał okazać władzą placówki wpis w książęce zdrowia o dokonanych szczepieniach. Taką decyzję podjęli radni, którzy w trakcie 22. sesji Rady Miasta poprali uchwałę w sprawie zmiany statutów żłobków na terenie Warszawy. Nowe zasady przyjmowania do żłobków zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Obecnie dzieci, które nie przeszły obowiązkowych szczepień są przyjmowane do żłobków, ale w procesie rekrutacji otrzymują znacznie mniej punktów.

Zobacz film i dowiedz się, czy trzeba się szczepić przeciwko chorobom, których nie ma:

Zobacz film: Czy trzeba się szczepić przeciwko chorobom, których nie ma? Źródło: Dzień Dobry TVN

Troska o bezpieczeństwo

Dzieci niepoddane obowiązkowym szczepieniom stanowią zagrożenie dla zdrowia pozostałych podopiecznych i personelu. Miasto postuluje uszczelnienie tego systemu, tym bardziej, że rodzice w przeprowadzonej ankiecie (badanie listopad 2019 r., próba 4,5 tys. respondentów) wskazali, że żłobki powinny być dostępne wyłącznie dla dzieci zaczepionych (90 proc. odpowiedzi) - czytamy w komunikacie wydanym przez władze stolicy.

Działania te podyktowane są przede wszystkim troską o najmłodszych, ponieważ tylko część z nich ma wykonywane obowiązkowe szczepienia. To właśnie brak odpowiedniej profilaktyki sprawił, że wracają choroby, nad którymi już dawno udało się zapanować. Doskonałym tego przykładem jest ogromny wzrost zachorowań na odrę

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić dzieci?

Wielu rodziców boi się powikłań, które mogą się pojawić po podaniu szczepionki. Część z nich dalej wierzy, że szczepionka może wywołać autyzm. Mimo że lekarze dawno obalili tę teorię i zapewniają, że szczepionka jest najlepszą formą ochrony, to i tak wielu rodziców nie daje wiary tym zapewnieniom.

Data aktualizacji: 03.12.2019,
Opublikowano: 03.12.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej