Waga w ciąży - czy przyrost masy ciała kobiety jest właściwy? Jaka jest waga płodu?

Fot: Artem / fotolia.com

Średni przyrost wagi kobiety w ciąży waha się od 9 do 18 kilogramów. Na wzrost masy ciała ciężarnej składa się, np.: masa ciała dziecka, macica, piersi, łożysko oraz objętość krwi i innych płynów. Optymalna masa urodzeniowa wynosi około 3,6 kilograma.

Ciąża nie jest odpowiednim momentem na odchudzanie. Nie oznacza to jednak, że trzeba jeść za dwoje. Na prawidłowy przyrost wagi w ciąży ma wpływ zdrowe odżywianie. Dieta ciężarnych nie powinna zawierać wysoko przetworzonego jedzenia, tłuszczów zwierzęcych, cukru czy słodkich, gazowanych napojów.

Wskaźnik masy ciała – BMI i całkowity przyrost masy ciała w trakcie ciąży

Prawidłowa masa ciała w ciąży i przed nią jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju płodu, a także życia dziecka po urodzeniu. Do określania właściwej masy ciała kobiety przed zapłodnieniem służy wskaźnik BMI (body mass indeks). Aby go wyliczyć, należy masę ciała, podaną w kilogramach, podzielić przez kwadrat wzrostu określony w metrach. Określenie wskaźnika BMI przed zajściem w ciąże jest niezbędny, by podać przybliżone wartości przyrostu masy ciała w jej trakcie. Rozróżnia się następujące BMI przed ciążą:

  • poniżej 18,5 – niedowaga (kobieta w ciąży tyje około 18 kilogramów),
  • 18,5 – 24,9 – prawidłowa masa ciała (kobieta w ciąży tyje około 16 kilogramów),
  • 25 – 29,9 – nadwaga (kobieta w ciąży tyje około 11,5 kilograma),
  • więcej jak 30 – otyłość (kobieta w ciąży tyje około 9 kilogramów).

Kontrolowany przyrost masy ciała w ciąży w poszczególnych trymestrach

Masa ciała kobiety w ciąży powinna być kontrolowana. W czasie wizyt ginekologicznych lekarz zapisuje masę ciała kobiety w karcie przebiegu ciąży. Zbyt szybkie przybieranie na wadze może spowodować trwałą otyłość zarówno u matki, jak i u dziecka, ale również przyczynia się do przedwczesnego porodu. Niesie to za sobą ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości, np.: nadciśnienia, miażdżycy czy cukrzycy. Otyłość powoduje również problemy z kręgosłupem, skłonności do powstawania żylaków i hemoroidów, a także opuchnięcie nóg.

Przyrost masy ciała w ciąży w poszczególnych tygodniach – kalkulator

Kalkulator wagi ciąży automatycznie wylicza przybliżoną wartość prawidłowej masy ciała w poszczególnych tygodniach. Niezbędne pola, jakie trzeba wypełnić to: kilogramy przed zapłodnieniem, wzrost w centymetrach oraz ewentualną ciążę bliźniaczą. Jeżeli wynik będzie się znacząco różnić od faktycznej masy ciała, dobrze jest zgłosić się do lekarza.

W pierwszym trymestrze tyje się około 1-2 kilogramów lub wcale. Masa ciała znacznie wzrasta w kolejnych etapach ciąży. W drugim trymestrze masa ciała może wzrosnąć do około 6 kilogramów, a w trzecim – około 5 kilogramów. Przyrost masy ciała w ciąży to kwestia indywidualna i u poszczególnych kobiet może się znacznie różnić.

Przyrost masy ciała w ciąży – co się na niego składa?

Na całkowity przyrost masy ciała w ciąży składa się masa ciała dziecka, gruczoły piersiowe, macica, łożysko, płyn owodniowy oraz zwiększona objętość krwi. Około 4 kilogramów waży dodatkowa tkanka tłuszczowa, która wyścielając wnętrze brzucha – chroni płód.

Prawidłowa masa ciała dziecka w ciąży

Optymalna średnia masa urodzeniowa dziecka wynosi około 3,6 kilograma, a jego wzrost wynosi około 51 centymetrów. Kalkulator wagi płodu pozwala sprawdzić, ile orientacyjnie powinno ważyć i mierzyć dziecko w konkretnym tygodniu ciąży. Najbardziej miarodajne wskaźniki otrzyma się po badaniu USG, na którym skrót FW oznacza wagę płodu, EFW – szacunkową masę ciała dziecka. Ocena biometrycznych wymiarów płodu jest niezbędna, by określić, czy maluch rozwija się prawidłowo oraz czy nie ma ryzyka wystąpienia wad rozwojowych czy genetycznych.

Masa ciała dziecka wzrasta wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, jednak należy pamiętać, że każdy maluch rośnie inaczej. Do 20. tygodnia ciąży dziecko jest mierzone od głowy do pośladków, ponieważ do tego czasu jego nogi są skulone pod brzuchem. W 8. tygodniu ciąży dziecko waży średnio 1 gram i mierzy około 1,5 centymetra. Do 12. tygodnia długość malucha zwiększa się o około 4 centymetry a masa ciała sięga 14 gramów. Po 20. tygodniu ciąży dziecko jest już mierzone razem z nóżkami. 25-tygodniowy maluch mierzy około 35 centymetrów i waży ponad 650 gramów. Przeciętna długość płodu w 34. tygodniu ciąży wynosi 45 centymetrów. Dziecko waży już wtedy ponad 2 kilogramy.

Przyrost masy ciała w ciąży – co powinno zaniepokoić?

Powodem do niepokoju w trakcie trwania ciąży jest zbyt szybki lub zbyt wolny przyrost masy ciała. Jest to niebezpieczne w szczególności dla dziecka. Nadmierne tycie zwiększa ryzyko trwałej otyłości. Zbyt niski przyrost masy ciała najczęściej związany jest z niską masą urodzeniową dziecka. Niesie to za sobą ryzyko wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia, chorób układu krążenia i wad rozwojowych w okresie dzieciństwa. Za niska waga urodzeniowa może także doprowadzić do śmierci dziecka.

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej