W wieku 2 lat kosiarka obcięła jej stopy. Poznajcie historię powrotu do zdrowia Ilony

Zobacz film: Historia Ilony, która w wieku 2 lat miała obcięte stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Małe dziecko bawiące się w zbożu i dziadek z kosiarką - tak zaczyna się historia Ilony, której niefortunnie odcięto stopy. Zaplątała się w ostrza kosiarki, która przecięła skórę i kości. 

Lekarze z Instytutu Pediatrii w Prokocimiu dobrze pamiętają dzień, kiedy przywieziono dziewczynkę. Jej stopy były zawinięte w koszulę, a ona sama została wniesiona płacząca na salę operacyjną. Wtedy dyżur miał profesor Łyczakowski wraz z żoną. To oni operowali Ilonę i to dzięki nim może teraz cieszyć się życiem.

Ilona utrzymuje kontakt ze swoimi "wybawcami". Teraz jest mamą i z radością przedstawiła synka profesorowi, dzięki któremu może chodzić.

Przyszycie odciętej kończyny

Lekarze, a dokładniej mikrochirurdzy, często dokonują przyszycia odciętej kończyny. Jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza, gdy pacjent szybko dojedzie do szpitala wraz z kończyną (najlepiej przechowywaną w zamkniętym szczelnie worku umieszczonym w pojemniku z wodą i lodem). W przypadku odciętej całej kończyny każda minuta jest cenna. Jeśli nie trzeba łączyć nerwów i naczyń krwionośnych lekarz ma około 6 godzin na przyszycie odciętego kawałka ciała. 

Data aktualizacji: 16.01.2018,
Opublikowano: 23.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja 24.05.2018r.

Dzień dobry, więcej informacji na ten temat znajduje się pod tym linkiem: https://zdrowie.tvn.pl/a/uciety-palec-lub-opuszek-pierwsza-pomoc-utrata-zdrowia-odszkodowanie

Pas 05.01.2018r.

Proszę o dokładną informację jak w takiej sytuacji zabezpieczyć odciętą cześć ciała. Napisaliscie, że w lodzie, a ja spotkałam się z opinią, że wcale nie, bo może dojść do zamrożenia tkanek i wówczas przyszycie będzie niemożliwe.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej