W jakim okresie życia dziecko zaczyna się świadomie uśmiechać?

Fot. ideabug / Getty Images

Dla wielu rodziców pierwszy uśmiech dziecka jest bardzo ważnym wydarzeniem. Często można zaobserwować pierwszy uśmiech na twarzy niemowlaka już kilka godzin po porodzie. Jest to jednak mimowolny grymas. Kiedy tak naprawdę dziecko uśmiecha się świadomie?

Zazwyczaj pierwszy świadomy uśmiech na widok na przykład mamy pojawia się między 6 a 7 tygodniem życia dziecka. Nie jest to jednak sztywna reguła, a kwestia indywidualna. Uśmiech to druga, obok płaczu, forma komunikacji dziecka ze światem zewnętrznym. Niekiedy pierwszy grymas na twarzy dziecka przypominający uśmiech można zaobserwować już podczas badania ultrasonograficznego (USG) w ciąży.

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Każde niemowlę jest inne i rozwija się w innym tempie, dlatego niektóre kwestie, jeśli chodzi o rozwój dziecka, należy traktować bardzo indywidualnie. Według specjalistów pierwszy świadomy uśmiech dziecka pojawia się w okolicach 3 miesiąca życia. Stanowi wówczas jeden ze sposobów komunikowania się z otoczeniem. Wcześniaki według statystyk zaczynają się uśmiechać nieco później, ale fakt ten nie powinien niepokoić rodziców. Przedwcześnie urodzone maluchy muszą najpierw nadrobić czas, które w łonie mamy miały dzieci urodzone o czasie.

Warto wiedzieć, że pierwszy grymas twarzy przypominający uśmiech pojawia się już w życiu płodowym. Niekiedy zdarza się, iż można go zauważyć podczas prenatalnego USG, lecz jest to odruch mimowolny. Kolejny nieświadomy uśmiech można dostrzec zwykle chwilę po narodzinach. Mimo iż jest to często ogromne wydarzenie dla młodych rodziców, muszą pamiętać, że dziecko uśmiecha się automatycznie, a jego wyraz twarzy nie jest związany z żadnym wydarzeniem ani nie jest reakcją na to, co dzieje się wokół niego. Natomiast pierwszy śmiech rozbawionego niemowlaka najczęściej pojawia się po miesiącu od narodzin, a nawet nieco później. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że istnieje również tzw. uśmiech anielski. W ten sposób określa się uśmiech dziecka podczas snu. Ten grymas niestety również nie ma żadnego konkretnego odbiorcy i często występuje, gdy dziecko oddaje mocz, stolec lub gazy.

Polecamy: Kiedy dziecko zaczyna podnosić główkę? Co powinni wiedzieć początkujący rodzice?

Zobaczcie także, jak długo można karmić dziecko piersią:

Zobacz film: Jak długo karmić dziecko piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

W jaki sposób sprawić, by dziecko się uśmiechało?

Dla rodziców, a zwłaszcza mam, które w pierwszym okresie rozwoju dziecka spędzają z nim większość czasu, uśmiech dziecka jest niezwykle ważny i wywołuje wiele pozytywnych emocji. Istnieje kilka sposobów, które według specjalistów sprawiają, iż dziecko zaczyna się szybciej uśmiechać i często to robi. Pierwszą zasadą jest uśmiechanie się do dziecka, nie tylko podczas zabawy, noszenia, ale również w czasie przebierania czy zmieniania pieluszki.

Kolejnym sposobem jest częste bawienie się z dzieckiem. Zaleca się w tym przypadku zabawy w „akuku”, delikatne łaskotanie czy wydawanie śmiesznych odgłosów. Bardzo ważne jest, aby nie krzyczeć ani nie kłócić się przy dziecku. Mimo młodego wieku dzieci z łatwością wyczuwają negatywne emocje. Ostatnią metodą jest rozmawianie z dzieckiem. Mimo że początkowo jest to monolog, należy opowiadać dziecku o wykonywanych w danym momencie czynnościach, komentować wydarzenia przedstawiane w telewizji czy omawiać zakupy lub gotowany właśnie obiad. Warto zapamiętać, iż uśmiech i śmiech są zaraźliwe. Jeśli rodzice będą się często uśmiechać, dziecko najprawdopodobniej szybciej samo świadomie zacznie to robić.

Polecamy: Jakie są objawy kolki u noworodka? Domowe sposoby na kolkę jelitową

Innymi mniej popularnymi, ale równie skutecznymi, metodami są:

  • częste przytulanie, aby dziecko czuło się bezpiecznie,
  • zabawa w lustro, polegająca na naśladowaniu ruchów, dźwięków oraz zachowania dziecka,
  • robienie przerw podczas zabawy – niemowlę znacznie krócej niż osoba dorosła jest w stanie skupiać się na jednej rzeczy, dlatego należy mu urozmaicać zabawę i co i rusz zajmować je czym innym, aby nie poczuło się znudzone,
  • częste chwalenie dziecka za wykonywane czynności.

Polecamy: Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy

Co robić, gdy dziecko się nie uśmiecha?

Brak uśmiechu dziecka nie musi oznaczać, iż jest tzw. smutasem. Zdarza się, iż jest to objaw zaburzeń zdrowotnych lub opóźnień w rozwoju motorycznym. Oczywiście rodzice nie powinni od razu popadać w panikę, gdyż rozwój dziecka jest bardzo indywidualną kwestią i w niektórych przypadkach świadome reagowanie na otoczenie pojawia się nieco później.

Jeśli jednak po osiągnięciu 4 miesiąca życia dziecko w dalszym ciągu się nie uśmiecha, nie należy tego bagatelizować. Konieczna jest wówczas wizyta w gabinecie pediatry, który skieruje rodziców do odpowiednich specjalistów i zleci potrzebne badania diagnostyczne. Jednym z pierwszych zalecanych testów w takich sytuacjach jest badanie wzroku. Jest to związane z faktem, iż dziecko najczęściej uśmiecha się na widok rodziców, a gdy ich nie widzi, nie występuje u niego ta reakcja.

Bibliografia:

  1. H. Murkoff, Pierwszy rok z życia dziecka, Wydawnictwo Rebis, Poznań 2017.
Data aktualizacji: 24.07.2019,
Opublikowano: 24.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej