USG genetyczne – w którym tygodniu ciąży je wykonać i jak przebiega?

Fot: fotolia.com

USG genetyczne pozwala uprzedzić rodziców o możliwej chorobie genetycznej dziecka. Przebieg badania nie różni się od zwykłego USG, ale ocenia się podczas niego kilka istotnych parametrów. Wykonanie USG genetycznego jest możliwe pod koniec 1. trymestru ciąży.

Badanie ultrasonograficzne (USG) genetyczne to badanie prenatalne, przeprowadzane w 11, 12, 13 lub 14 tygodniu ciąży, kiedy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi między 45 a 84 mm. Nazywa się je genetycznym, ponieważ oprócz oceny anatomii płodu, lekarz dokonuje także analizy wskaźników pozwalających określić ryzyko zaburzeń genetycznych. Dzięki temu badaniu można określić prawdopodobieństwo takich chorób, jak zespół Downa, zespół Pataua lub zespół Edwardsa.

USG genetyczne – jak się przygotować?

Badanie USG nie trzeba wykonywać na czczo. Na badanie najlepiej przyjść w wygodnym, luźnym stroju. Koniecznie należy mieć ze sobą wszystkie wymagane dokumenty (skierowanie, dowód osobisty). Badanie USG genetyczne nie wymaga szczególnego przygotowania. Można mieć przy sobie coś słodkiego, by w razie małej ruchliwości dziecka, pobudzić je przekąszeniem czegoś dobrego. U kobiet z dużą tendencją do wzdęć zaleca się lekkostrawną dietę, by brzuch przy badaniu nie był zbyt wzdęty.

Jak wygląda USG genetyczne w ciąży?

Na podstawie wyników genetycznego badania USG lekarze są w stanie określić prawdopodobieństwo wystąpienia trisomii chromosomów 13, 18 i 21. Trisomia to zaburzenie polegające na obecności trzeciego, nadmiarowego chromosomu (prawidłowo chromosomy występują w parach). Odpowiadają one za zespół Pataua (trisomia chromosomu 13), zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18) i zespół Downa (trisomia chromosomu 21). Ryzyko określa się na podstawie wskaźników zaburzeń chromosomalnych nazywanych markerami. Dwa najważniejsze markery to przezierność karkowa i czynność serca płodu. Oprócz nich w USG genetycznym bierze się też pod uwagę skostnienie kości nosowej, indeks pulsacji w przewodzie żylnym i przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną. W niektórych przypadkach sprawdza się także obecność tzw. dużych markerów zaburzeń chromosomalnych:

  • przepukliny przedniej ściany brzucha,
  • wspólnego kanału przedsionkowo-komorowego,
  • powiększenia pęcherza moczowego,
  • przepukliny przeponowej,
  • holoprosencefalii.

USG genetyczne – wyniki

Przezierność karkowa to znajdujący się w okolicach karku płodu zbiornik płynu, widoczny w pierwszym trymestrze ciąży. Do 14. tygodnia rośnie on wraz z płodem, potem samoistnie zanika. Prawidłowa szerokość przezierności karkowej to ok. 2,5 mm. Jej pogrubienie powyżej tego parametru może być związane z zaburzeniem chromosomalnym. Nie zawsze jednak są to trisomie – powiększona przezierność karkowa występuje również przy innych schorzeniach genetycznych, takich jak zespół Noonan, zespół Cornelii de Lange, zespół Smitha-Lemliego-Opitza, zespół Turnera, zespół Jouberta czy zespół Escobara.

Na zaburzenia chromosomalne może wskazywać również oceniane podczas USG genetycznego tętno płodu. Między 11. a 14. tygodniem ciąży powinno ono wynosić między 110 a 160 uderzeń na minutę. Poszczególne nieprawidłowości w czynności serca mogą wskazywać na:

  • zespół Pataua, Turnera – tachykardia (przyspieszenie akcji serca powyżej 160 uderzeń na minutę),
  • zespół Edwardsa i triploidie (obecność dodatkowej pary chromosomów) – bradykardia (częstość akcji serca poniżej 110 razy na minutę,
  • zespół Downa – umiarkowana tachykardia.

Powiększona przezierność karkowa i zaburzenia czynności płodu nie zawsze muszą mieć związek z wadami genetycznymi. Przykładowo, ok. 65% płodów z powiększoną przeziernością rozwija się prawidłowo. Z tego względu wyniki USG genetycznego najlepiej jest zestawić z wynikami testu PAPP-A. Jeżeli jednak wątpliwości nadal pozostaną, można przeprowadzić dalsze prenatalne badania genetyczne: ocenę wolnego DNA płodu w krwi matki, amniopunkcję, biopsję kosmówki lub kordocentezę.

Ile kosztuje USG genetyczne?

Cena genetycznego badania USG waha się najczęściej między 200 a 300 zł, zależnie od danej pracowni radiologicznej. Niektóre ośrodki oferują pakiety badań – USG razem z testem PAPP-A, czasem także z fachową interpretacją wyników. Mogą one kosztować nawet 700 zł.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 06.01.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 22.01.2019r.

Błędy w tekście zostały poprawione.

JS 26.11.2018r.

„Badanie usg powinno być wykonane na czczo” - ale głupota. Zatrudniacie pewnie studentów do pisania artykułów, nie ma później żadnej weryfikacji merytorycznej.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej