Upławy w ciąży - co mogą oznaczać brązowe, żółte lub białe upławy? Przyczyny

Fot: fotolia.com

Białe upławy w ciąży to normalny stan fizjologiczny. Ciemna, krwista, brązowa lub zielonkawa wydzielina z pochwy, o nieprzyjemnym zapachu może świadczyć o infekcji bakteryjnej, zwłaszcza gdy towarzyszy jej pieczenie i swędzenie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skontaktować się z ginekologiem.

Wszelkiego rodzaju infekcje intymne, o których mogą świadczyć ciemne upławy w ciąży, należy leczyć w porozumieniu z lekarzem. Domowe kuracje lub stosowanie samodzielnie wybranych medykamentów może poważnie uszkodzić delikatną mikroflorę pochwy.

Białej upławy w ciąży

Białe, wodniste upławy w czasie ciąży wynikają ze zmian hormonalnych, jakie zaszły w ciele kobiety. Bezzapachowa wydzielina z pochwy nie jest powodem do niepokoju, jeżeli jednak przybiera ona zielony, żółty lub bardzo ciemny kolor i towarzyszy jej swędzenie lub pieczenie, może świadczyć o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, co należy natychmiast skonsultować z lekarzem.

Przyczyny infekcji pochwy w ciąży

Przyczyną infekcji pochwy w ciąży są często zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Wilgotne i ciepłe środowisko to idealne miejsce dla rozwoju bakterii. W ciele kobiety żyje ich wiele gatunków. Jednym z nich są pałeczki kwasu mlekowego, dzięki którym w pochwie utrzymuje się kwaśny odczyn pH, co chroni przed rozmnażaniem się chorobotwórczych bakterii. W wyniku działania ciążowych hormonów pH rośnie, a charakter wydzieliny zmienia się z kwaśnego w zasadowy. Takie środowisko sprzyja rozwojowi patogennych bakterii.

Upławy w pierwszych tygodniach ciąży

Upławy we wczesnym stadium ciąży mają z reguły śnieżnobiałą, lekko przezroczystą, a czasami delikatnie żółtawą barwę. Wydzielina jest raczej wodnista i bezzapachowa. U kobiet ciężarnych w macicy pojawia się czop śluzowy, którego celem jest ochrona płodu przed infekcjami. Wydzielina z pochwy może wtedy przybierać bardziej białą barwę.

Zielone i brązowe upławy w ciąży

Brązowe i zielone upławy w ciąży, które dodatkowo nieprzyjemnie pachną i mają grudkowatą konsystencję, mogą świadczyć o poważnych infekcjach, jak: grzybica pochwy, waginoza bakteryjna czy rzęsistkowica. Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów kobiet powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa w celu podjęcia leczenia.

Plamienie z dróg rodnych w ciąży

Upławy na początku ciąży, w postaci krwistej wydzieliny, mogą świadczyć o deficycie hormonów tarczycy bądź nieprawidłowym umiejscowieniu się zarodka w macicy. Krwawienie z dróg rodnych po 24. tygodniu ciąży może być oznaką krwotoku przedporodowego. Jest on następstwem przedwczesnego odklejania się łożyska. Krew z dolnych dróg rodnych może również świadczyć o: żylakach sromu, nadżerce szyjki macicy, zapaleniu pochwy lub nowotworze.

Ropne upławy z pochwy

Ropne upławy z kanału szyjki macicy, którym towarzyszy gorączka, wysypka, zapalenie gardła lub ogólne złe samopoczucie, mogą świadczyć o rzeżączce. Chorobę, przenoszoną drogą płciową, wywołuje dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Schorzenie o wysokiej zaraźliwości prowadzi do zapalenia szyjki macicy, co jest szczególnie niebezpieczne w czasie ciąży. Nieodpowiednio leczona rzeżączka jest czynnikiem ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, niepłodności, zapalenia serca lub opon mózgowo-rdzeniowych czy rozregulowania cyklu miesiączkowego w późniejszym czasie.

U kobiet w ciąży zakażenie rzeżączką jest zagrożeniem dla zdrowia zarówno przyszłej matki, jak i dziecka. Choroba zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, przedwczesnego porodu, opóźnienia wzrostu płodu czy poporodowego zapalenia błony śluzowej narządów rozrodczych. Niebezpieczną sytuacją dla płodu jest poród naturalny, w czasie, którego dziecko jest bezpośrednio narażone dla kontakt z zakażonym miejscem w narządach rodnych. Jest to przyczyną zapalenia spojówek u noworodka, czego efektem może być trwałe uszkodzenie wzroku. Zdarza się, że kontakt płodu z zakażonym materiałem wywołuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także widoczne zmiany na skórze dziecka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian u malucha, bardzo ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Upławy a ciąża

Infekcje pochwy mogą być bezpiecznie leczone nawet w początkowej fazie ciąży. Niepodjęcie leczenia lub zwlekanie z nim może doprowadzić do poważnych komplikacji, które zagrażają nie tylko matce, ale i dziecku. Najczęstsze powikłania, jakie mogą pojawić się na skutek, grzybiczego lub bakteryjnego zakażenia narządów rozrodczych, to:

  • przedwczesny poród,
  • utrata ciąży, czyli poronienie,
  • niska masa urodzeniowa noworodka,
  • nawracające zakażenia układu moczowego,
  • występowanie płynu owodniowego, na skutek przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego,
  • zapalenie macicy po urodzeniu dziecka,
  • szwy bardziej podatne na rozejście się po nacięciu krocza,
  • zapalenie przydatków, czyli narządów miednicy mniejszej.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej