Tętno spoczynkowe: jak i gdzie mierzyć? Jakie wartości są prawidłowe?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Tętno spoczynkowe może ulec nadmiernemu podwyższeniu nawet u zdrowej osoby. Może być to efektem stresu czy wypicia mocnej kawy. Najczęściej jest to parametr oceniany przez lekarza. Współczesne ciśnieniomierze elektroniczne pokazują jednocześnie wartość tętna.

Tętno, inaczej puls, to oddziaływanie fali przepływającej krwi na ściany tętnicy. Wyczuwalne jest po przyłożeniu palców w okolicę przebiegu dużej tętnicy, np. na szyi, nadgarstku, pod kolanem czy obok kostki u nóg. Możliwość zbadania tętna zależy od pracy serca pompującego krew na obwód, a także od stanu naczyń krwionośnych. Średnio tętno spoczynkowe wynosi 70 uderzeń na minutę.

Jakie jest prawidłowe tętno spoczynkowe?

Pomiar tętna powinien uwzględniać następujące cechy: jego częstotliwość, miarowość i amplitudę (siłę, z jaką jest wyczuwalne). Teoretycznie można powiedzieć, że tętno jest odzwierciedleniem pracy serca. Jednak w stanach patologii obwodowych naczyń krwionośnych może się zdarzyć, że akcja serca jest prawidłowa, natomiast tętno w danej kończynie słabiej wyczuwalne. Jest wiele miejsc, w których można sprawdzić tętno, dlatego jeśli np. na nadgarstku jest ono słabo wyczuwalne, można spróbować sprawdzić je na szyi. Tętno sprawdza się nie tylko celem oceny akcji serca, jednak również do oceny stanu obwodowych tętnic i wcześniejszego wykrycia zaawansowanych zmian miażdżycowych w obrębie tętnic i utrudnionego przepływu krwi.

Tętno może być zbadane przez każdego, choć nie jest to proste. To, że uda się komuś wyczuć tętno, nie znaczy, że będzie je potrafił odpowiednio ocenić. Najczęściej więc badania tętna dokonuje lekarz (ewentualnie ratownik medyczny po wezwaniu pogotowia). Badanie tętna to nie tylko dotyk, ale również osłuchanie serca i odpowiednia obserwacja chorego. 

Tętno można zmierzyć palpacyjnie w następujących miejscach:

  • po obu stronach szyi nieco poniżej żuchwy – na tętnicy szyjnej wewnętrznej,
  • po wewnętrznej stronie nadgarstka od strony kciuka – na tętnicy promieniowej,
  • na wewnętrznej powierzchni ramienia – na tętnicy ramiennej,
  • w pachwinach – na tętnicy udowej,
  • pod kolanem – na tętnicy podkolanowej,
  • na grzbiecie stopy – na tętnicy grzbietowej stopy,
  • za kostką u stopy po jej wewnętrznej stronie – na tętnicy piszczelowej tylnej.

Tętno spoczynkowe – jak sama nazwa wskazuje – określane jest w stanach spoczynku. Inne są normy dla tętna spoczynkowego, a inne dla tętna wysiłkowego. Zakres norm w tabelach dla tętna wysiłkowego zależy od płci, wieku i wytrenowania. Tętno spoczynkowe prawidłowe natomiast powinno mieścić się w przedziale 60–100/min. Jest to dość szeroki przedział ze względu na znaczną zależność tętna, szczególnie od wytrenowania organizmu.

Niskie i wysokie tętno spoczynkowe

Średnie tętno spoczynkowe zdrowego, dorosłego człowieka wynosi około 70/min. Wiele chorób, nie tylko układu krążenia, wpływa na jego częstotliwość i charakter:

  • tętno słabe, wolne, leniwe – może współistnieć ze zwężeniem zastawki aortalnej,
  • tętno szybkie (wysokie), słabiej wyczuwalne – może być wyznacznikiem wstrząsu, odwodnienia, tamponady serca, a także występować w gorączce,
  • tętno hipokinetyczne – występujące w stanach niewydolności serca, kiedy narząd ten zmieniony chorobowo nie jest w stanie pompować efektywnie krwi na obwód bądź tętnice stawiają zbyt duży opór,
  • tętno duże, chybkie – oznacza bardzo intensywny przepływ krwi, np. po wysiłku fizycznym lub w stanach chorobowych, jak niedomykalność zastawki aortalnej i przetrwałego przewodu Botalla,
  • tętno hiperkinetyczne – silnie wyczuwalne tętno współistniejące z niedomykalnością aortalną lub kardiomiopatią przerostową,
  • tętno dwubitne, czyli wyczuwalne – są dwie fale tętna podczas jednego uderzenia serca, występuje w złożonych wadach serca.

Wśród nieprawidłowości związanych z tętnem spoczynkowym można wyróżnić również deficyt tętna, jeśli w ciągu minuty odnotowuje się więcej uderzeń serca niż jest wyczuwalnych na obwodzie. Ma to zazwyczaj miejsce w migotaniu przedsionków.

Można zaobserwować różnice w amplitudzie tętna na umiejscowionych symetrycznie tętnicach. Może to wystąpić w sytuacji zmian w obrębie tętnic, jak miażdżyca, ale również jest wyznacznikiem poważnych stanów nawet zagrażających życiu, np. rozwarstwienia aorty lub tętniaka aorty czy chorób naczyń, m.in. choroby Takayasu.

Jak obniżyć tętno spoczynkowe?

Najczęściej w przypadku uczucia kołatania serca i szybkiego tętna konieczna jest konsultacja lekarska i leczenie farmakologiczne. Mimo szerokiego zakresu normy tętno 90–100/min u zdrowej, dorosłej osoby może być objawem choroby. Na średnią wartość tętna ma wpływ wiele czynników. Aby obniżyć tętno spoczynkowe z długotrwałym efektem, należy podjąć aktywność fizyczną. Wytrenowany organizm ma zazwyczaj niższe tętno spoczynkowe niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Obniżenie tętna spoczynkowego może być również doraźne.

Ze względu na to, że wysokie tętno może wynikać nie tylko z choroby, ale również ze stresu czy gorączki, można zadziałać doraźnie. Obniżenie temperatury ciała w gorączce powoduje normalizację tętna. Przy stresie należy działać przyczynowo, starając się uspokoić nerwy. Dobrze działa odpowiednie dotlenienie organizmu. Wyjście na świeże powietrze i spacer należą do najlepszych metod obniżania tętna.

Zobacz, jakie są pierwsze objawy zawału serca u kobiet:

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 13.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej