Temperamentne dziecko w przyszłości może mieć zaburzenia odżywiania

Jose Luis Pelaez Inc/getty imgaes

Tak twierdza naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU). Ich zdaniem dzieci, które są bardziej żywiołowe i impulsywne są bardziej podatne na niezdrową i nieszczęśliwą relację z jedzeniem w dorosłym życiu.

Temperament dziecka

Temperament jest podstawowym sposobem radzenia sobie z otoczeniem i samym sobą. Z temperamentem się rodzimy. Jedne dzieci są bardziej śmiałe i otwarte na otoczenie, inne z kolei są bardziej nieśmiałe, wrażliwe i potrzebują czasu na adaptację do nowej sytuacji lub nowych ludzi. Okazuje się, że temperament ma również wpływ na nawyki żywieniowe maluchów.

Temperament a nawyki żywieniowe

Choć rodzice są niezwykle ważni w kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych u dzieci, to wpływ na nie ma również ich charakter.

Nowe badanie Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU udowadniają, że usposobienie dziecka również odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju nawyków żywieniowych. Norweski zespół badawczy badał ten temat w ramach projektu TESS (Early Secure Study) w Trondheim (TESS), który ma siedzibę w NTNU.

Wyniki eksperymentu

W badaniu udział wzięło około 800 dzieci w wieku: 4,6,8 i 10 lat. Wyniki badań norweskiego zespołu badawczego wykazują, że dzieci, które uważa się za temperamentne, a więc często towarzyszą im wahania nastrojów, szybciej się denerwują, są szczególnie narażone na rozwój nawyków żywieniowych, następstwem czego może być niezdrowy przyrost masy ciała i trudności z jedzeniem.

Z czasem częściej sięgają po jedzenie emocjonalne, częściej jedzą, ponieważ jedzenie jest dostępne, nawet jeśli mogą być nasycone i z czasem stają się bardziej wybredni. Dzieci z tym temperamentem wykazywały później większe niedożywienie emocjonalne – to znaczy, że częściej jadły mniej, gdy były smutne, niespokojne, przestraszone lub wściekłe.

Dlatego tak istotne jest ustalenie poprawnych nawyków żywieniowych w dzieciństwie, ponieważ przynosimy je ze sobą w wieku dojrzewania i dorosłości. Naukowcy wychodzą z założenia, że dobre nawyki żywieniowe są ważne nie tylko dla utrzymywania dobrych relacji z jedzeniem, ale też dla uniknięcia nadwagi.

Zobacz film: (Nie)zdrowe nawyki żywieniowe dzieci

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 09.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej