Technologa kontra COVID-19. Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią?

Fot: Lilly Roadstones / gettyimages.com

Wsparcie pacjentów przez usługi telemedyczne, chatbot z aktualnymi informacjami z Ministerstwa Zdrowia, zdalna rehabilitacja i badanie układu oddechowego - to rozwiązania startupów z Polski, które mogą wesprzeć sektor medyczny oraz jego transformację. Jak działa program “Technologie kontra COVID-19”.

Program "Technologie kontra COVID-19” ma na celu selekcję start-upów, które posiadają gotowe rozwiązania, umożliwiające wsparcie sektora medycznego i systemu opieki zdrowotnej oraz wprowadzenie go do wirtualnego świata. Jak to działa praktyce?

Telemedycyna

Zdalne konsultacje lekarskie poprzez chat, wideochat i telefon, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku można odbyć poprzez platformę Telemedi.co. Umożliwia ona umówienie konsultacji online oraz wybór specjalizacji lekarza i języka, a po rozmowie ze specjalistą - dostęp do dokumentacji medycznej z zaleceniami, skierowaniami i receptami. Platformę wspiera moduł AI, który przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem oraz podpowiada lekarzom zalecenia na podstawie wprowadzonych symptomów. Aby skorzystać z konsultacji nie jest konieczne posiadanie pakietu medycznego, a lekarze są do dyspozycji pacjentów przez całą dobę.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Niestety rozmowa poprzez chat czy wideochat z lekarzem to często za mało. Dlatego powstało StethoMe, które umożliwia zdalne przeprowadzenie badania osłuchowego stetoskopem i opiekę nad pacjentami, szczególnie tymi z dolegliwościami układu oddechowego.  W wykrywaniu nieprawidłowości w płucach systemowi pomaga sztuczna inteligencja. Algorytmy współpracują z elektronicznym stetoskopem oraz aplikacją mobilną. Integralną częścią systemu jest moduł AI, który zapewnia możliwość profesjonalnego wykonania badania osłuchowego w warunkach domowych i udostępnienia wyniku na platformie telemedycznej wraz ze szczegółową analizą wskazującą nieprawidłowości. Takie rozwiązanie pozwala przyspieszyć wizytę u lekarza w przypadku pojawienia się ostrych infekcji dolnych dróg oddechowych.

StethoMe umożliwia również badanie płuc u osób z koronawirusem.  Startup w przeciągu ostatnich tygodni opracował dedykowane rozwiązanie umożliwiające medykom w skafandrach ochronnych bezprzewodowe osłuchiwanie pacjentów, tym samym zapewniając im bezpieczne wykonanie tego kluczowego badania. Rozwiązanie jest w tej chwili testowane w szpitalu zakaźnym w Poznaniu.

Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem? Źródło: 36,6

Rehabilitacja przez internet

Pandemia to trudny okres dla osób, które wymagają ciągłej rehabilitacji. Neuroforma to startup, który wspiera pacjentów po udarze lub urazie mózgu oraz osoby chorujące na schorzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera). Może służyć również jako dodatkowa aktywizacja seniorów w ćwiczeniach ruchowo-poznawczych. Neuroforma pozwala na wykonywanie interaktywnych ćwiczeń w domu pod zdalną opieką specjalisty. Terapeuta, ze pośrednictwem, platformy internetowej TeleNeuroforma przygotowuje zestawy ćwiczeń i tłumaczy, jak należy je wykonywać. Pacjenci do ćwiczeń potrzebują komputera oraz kamery internetowej.

Zamiast infolinii

Chatbot to dzieło start-upu Chatbotize, które pomogło odciążyć infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Chatbot - dzięki sztucznej inteligencji - rozumie zadawane pytania i udziela aktualnych, sprawdzonych i oficjalnych informacji na temat epidemii koronawirusa oraz podjętych przez rząd środków zaradczych. System uczy się na bieżąco, a jego baza wiedzy jest uzupełniania o oficjalne informacje przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia. W ten sposób użytkownicy Messengera i Facebooka dowiedzą się m.in. o tym, gdzie uzyskać pomoc czy o regulacjach związanych z zamknięciem granic.

Wybór start-upów odbywa się w ramach MIT Enterprise Forum CEE to program akceleracyjny, wspierający najbardziej innowacyjne startupy naukowo-technologiczne z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami dużych przedsiębiorstw z branży finansowej, ubezpieczeniowej, energetycznej, life science, FMCG, mediów, czy technologii dla branży turystycznej, a także z doświadczeniem mentorów.

Data aktualizacji: 07.04.2020,
Opublikowano: 01.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej