Tarcza zastoinowa na dnie oka – objawy, rozpoznanie i leczenie

Fot. Hero Images / Getty Images

Tarcza zastoinowa to inaczej obrzęk tarczy nerwu wzrokowego na dnie oka. Wynika on ze zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Podłożem może być wiele patologii. Konieczne jest ich wykrycie, gdyż nie leczy się samej tarczy zastoinowej, lecz przyczyny, jakie ją wywołały.

Tarcza zastoinowa powstaje na skutek ucisku płynu mózgowo-rdzeniowego na strukturę nerwu wzrokowego przez przestrzeń pomiędzy jego osłonkami. Dochodzi wówczas do ograniczenia przepływu aksoplazmy we włóknach nerwu wzrokowego, a także do zastoju krwi żylnej i powstania obrzęku, który jest widoczny podczas badania dna oka. W porównaniu do czasów, gdy diagnostyka obrazowa nie była tak rozwinięta jak dziś, obecnie rzadko rozpoznaje się tarczę zastoinową na dnie oka. Rozwój takich technik jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa powoduje, że patologie mogące przyczynić się do powstania tarczy zastoinowej są zwalczane przed wystąpieniem tego typu powikłań. Najczęściej tarczę zastoinową obserwuje się wśród osób w młodym wieku, nawet dzieci. Natomiast po 50. roku życia objaw ten występuje jedynie sporadycznie.

Jak powstaje tarcza zastoinowa?

Tarcza zastoinowa na dnie oka, czyli obrzęk tarczy nerwu wzrokowego jest wynikiem wzrostu ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Nerw wzrokowy biegnący poza gałką oczną jest otoczony przez osłonki, które są niejako przedłużeniem opon mózgowo-rdzeniowych. Stąd też w przestrzeni pomiędzy osłonką wewnętrzną a środkową znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy. Fizjologicznie ilość płynu w tym miejscu jest niewielka. Natomiast w momencie wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego dochodzi do zwiększenia ilości płynu w danej przestrzeni, co z kolei powoduje ucisk i niedokrwienie nerwu wzrokowego. Ucisk generuje pogłębiający się zastój żylny w okolicy ujścia nerwu wzrokowego, czyli tarczy nerwu wzrokowego. To z kolei objawia się miejscowym obrzękiem.

Jak działa oko? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Przyczyny obrzęku tarczy nerwu wzrokowego

Do wystąpienia tarczy zastoinowej na dnie oka przyczynia się wiele patologii. Szukając przyczyny tarczy zastoinowej, konieczne jest wymienienie czynników wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Najczęstsze z nich to obrzęk czy krwiak w mózgu, który może powstać na skutek urazu głowy. Wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego może być również skutkiem niedrożności układu komorowego lub pęknięcia tętniaka mózgu. Zdarza się, że trudno jest określić przyczynę wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, a tym samym obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.

Tarcza zastoinowa – objawy

Tarcza zastoinowa nie daje swoistych objawów, szczególnie, że chory początkowo nie zgłasza żadnych zaburzeń widzenia. Pojawiają się mniej charakterystyczne objawy, takie jak nagłe wymioty i nudności, senność czy zaburzenia świadomości. Choremu dokuczają silne bóle głowy, które nasilają się szczególnie w godzinach porannych. Tego typu symptomy wymagają jak najszybszej konsultacji z neurologiem i okulistą.

Aby możliwe było rozpoznanie tarczy zastoinowej przez lekarza, konieczne jest wykonanie badania okulistycznego polegającego na obejrzeniu dna oka przez specjalny wziernik dna oka. By było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze rozszerzenie źrenicy. Prawidłowa tarcza nerwu wzrokowego jest bladoróżowa, ma ostro zaznaczone granice i jest stosunkowo płaska. Natomiast w momencie obrzęku staje się obrzęknięta, wypukła, a jej granice się zacierają. Na skutek utrudnionego odpływu żylnego dochodzi także do jej przekrwienia. Naczynia żylne w obrębie tarczy nerwu wzrokowego stają się poszerzone i kręte. Zmiany w przypadku tarczy zastoinowej postępują równocześnie w obojgu oczach.

Polecamy: Badanie dna oka – na czym polega, wskazania u dzieci i kobiet w ciąży

Zobacz film i dowiedź się jak ćwiczyć wzrok: 

Zobacz film: Jak ćwiczyć wzrok? Źródło: 36,6.

Tarcza zastoinowa na dnie oka – leczenie

Jak wcześniej wspomniano, nie leczy się samej tarczy zastoinowej, a przyczynę, która ją wywołuje, czyli podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe. W związku z tym w pierwszej kolejności konieczne jest właściwe rozpoznanie i badanie. Jeśli przyczyna zasadnicza jest skutecznie leczona, istnieje duża szansa na wycofanie się tarczy zastoinowej i jej objawów. Czas odgrywa tu bardzo ważną rolę, w związku z tym przy pojawieniu się niepokojących objawów neurologicznych konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej