Tani i skuteczny sposób tamowania krwotoków poporodowych

Fot: Rafael Ben-Ari / stock.adobe.com

W krajach rozwijających się z powodu krwotoków poporodowych rocznie umiera nawet 130 tysięcy kobiet. Amerykańscy specjaliści z dziedziny medycyny wynaleźli tani i prosty sposób zapobiegania temu zjawisku. Aby zatamować krwotok po porodzie, wystarczą prezerwatywa, rurka i strzykawka.

Najczęstsze przyczyny krwotoku po porodzie to pozostanie łożyska lub jego części po porodzie w macicy, atonia macicy, jej pęknięcie, rany oraz krwiaki pochwy lub zewnętrznych narządów płciowych. Krwotok poporodowy występuje do 24 godzin po wydaniu dziecka na świat, a późny krwotok poporodowy może pojawić się od 24 godzin do nawet 6 tygodni po porodzie.

Prezerwatywa używana do tamowania krwotoku po porodzie

Żeby zatamować nadmierne krwawienie po porodzie, gdy upływ krwi jest większy niż 500 mililitrów (lub 1000 ml po cesarce), należy wyeliminować jego przyczynę. Wymaga to zastosowania sprzętu i materiałów oraz udziału specjalistów, dlatego śmiertelność kobiet w wyniku krwotoku poporodowego jest tak duża w krajach rozwijających się (i w słabo rozwiniętych).

Związani z medycyną specjaliści z jednego z bostońskich szpitali wynaleźli sposób, by ratować życie kobiet przy pomocy prezerwatywy. Metoda ta polega na zatrzymaniu krwawienia poprzez ucisk na naczynia. Prezerwatywę wprowadza się do dróg rodnych, a następnie przy pomocy cewnika Foleya (giętki cewnik, narzędzie urologiczne) i strzykawki wypełnia ją wodą. W ten sposób prezerwatywa powiększa się i może przez ucisk hamować krwawienie.

Metoda ta testowana była z sukcesem w Azji Południowej (zwłaszcza w Indiach), Ameryce Południowej i Środkowej (m.in. w Peru) oraz w Afryce (m.in. w Sudanie Południowym, Senegalu, Ghanie, Kenii i Zambii oraz Tanzanii). Jej skuteczność jest duża, ponieważ to bardzo prosty sposób tamowania krwotoków. Mogą użyć go nawet osoby bez przygotowania medycznego. Ważnym aspektem użyteczności tej metody jest też jej niska cena. Koszty przeprowadzenie procedury szacuje się na około 5 dolarów, czyli niecałe 20 złotych.

Czynniki ryzyka krwotoku po porodzie

Ryzyko krwotoku poporodowego jest większe u kobiet w ciąży mnogiej, z łożyskiem przodującym, nadciśnieniem, mięśniakami macicy i u których występowały krwawienia przedporodowe. Czynniki ryzyka krwotoku związane z porodem to:

  • cesarskie cięcie,
  • zatrzymanie łożyska,
  • poród zabiegowy – kleszczowy lub próżniowy,
  • dziecko ważące ponad 4 kilogramy,
  • pęknięcie krocza,
  • niedowład macicy – atonia mięśnia macicy,
  • brak postępu w drugim okresie porodu.

Przyjmując poród obarczony ryzykiem wystąpienia krwotoku, personel medyczny powinien być odpowiednio przygotowany. W pogotowiu powinni być anestezjolog oraz hematolog. Należy liczyć się także z ewentualnym przetoczeniem krwi.

Leczenie krwotoku po porodzie w państwach rozwiniętych

W państwach rozwiniętych, gdzie rodzące mają dostęp do specjalistów i infrastruktury medycznej, krwotoki poporodowe tamuje się m.in. przy użyciu leków, a czasem operacyjnie. Ważne elementy opieki nad kobietą z krwotokiem po porodzie to m.in.:

  • ciągłe monitorowanie jej stanu i funkcji życiowych,
  • zlokalizowanie przyczyny krwotoku i podjęcie próby jej usunięcia,
  • przetoczenie krwi, jeśli jej upływ jest znaczny.

Najczęstszą przyczyną krwotoku po porodzie jest atonia mięśnia macicy. Aby pobudzić macicę do skurczów i wydalenia reszty łożyska, można wykonać jej masaż. Stosuje się także leki hamujące krwawienie i transfuzje krwi.

Jeśli podjęte działanie nie przynoszą rezultatów, konieczne staje się leczenie chirurgiczne. Zabiegi, które można wykonać u kobiet z krwawieniem po porodzie to m.in. obustronne podwiązanie tętnic macicznych, obustronne podwiązanie tętnic biodrowych wewnętrznych czy usunięcie macicy. Macice usuwa się także wtedy, gdy jej pęknięcie jest przyczyną krwotoku.

Zobacz film: Pozycje, które ułatwiają poród. Źródło:36,6

Data aktualizacji: 04.12.2017,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
O czym świadczą wymioty przed porodem i jak sobie z nimi radzić?

Wymioty przed porodem są uznawane za jeden z pierwszych objawów zbliżającego się rozwiązania. Za dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiadają hormony. Przed porodem ponadto organizm ciężarnej ma naturalną zdolność do oczyszczania się. U części kobiet obserwuje się także wymioty podczas porodu.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
Zrosty po cesarskim cięciu – objawy i leczenie. Jak dbać o ranę po CC?

Zrosty po cesarskim cięciu są częstym powikłaniem. Szacuje się, że ryzyko ich powstania dotyczy nawet połowy kobiet, zwłaszcza gdy jest to ich kolejny poród przy pomocy tej metody lub przebyły wcześniej inne operacje ginekologiczne. Aby zapobiec zrostom, rana po CC powinna być odpowiednio pielęgnowana.

Czytaj więcej
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania

Próżniociąg położniczy należy do narzędzi używanych w przypadku konieczności przeprowadzenia zabiegowego porodu, wspomagającego siły natury. Sięga się po niego, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka albo matki.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej
Poród w wodzie – czy rodzenie w wodzie powoduje, że poród mniej boli?

Poród w wodzie jest możliwy w coraz większej liczbie ośrodków. Również coraz więcej położnych ma kompetencje do jego przeprowadzania. Zdecydowawszy się na rodzenie w wodzie, nie trzeba spędzić w niej całego porodu. Niektóre kobiety używają imersji wodnej np. tylko na jednym etapie.

Czytaj więcej
Powikłania po cięciu cesarskim u matki i noworodka – jakie jest ryzyko komplikacji?

Powikłania po cesarce dotyczą zarówno matki, jak i noworodka. Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, takich jak wiek matki czy liczba przebytych przez nią cięć cesarskich.

Czytaj więcej
Obniżenie ścian pochwy po naturalnym porodzie. Jak je rozpoznać?

Od lat podkreśla się, że znacznie lepiej dla matki i dziecka jest rodzić siłami natury. Jest to bez wątpienia prawdą, jednak rośnie wówczas ryzyko obniżania się lub wypadania ścian pochwy. Schorzenie występuje dość często i zaliczane jest do zaburzeń żeńskich narządów płciowych.

Czytaj więcej