Świnka – nagminne zapalenie ślinianek przyusznych. Objawy, rozpoznanie, leczenie i profilaktyka świnki u dzieci

Fot: WavebreakMediaMicro / fotolia.com

Świnka jest chorobą wirusową przenoszoną na drodze kropelkowej. Towarzyszy jej obrzęk i ból ślinianek przyusznych. Niekiedy prowadzi do zajęcia innych gruczołów, np. sutkowych, jąder lub trzustki. W celu zapobiegania zachorowaniom i powikłaniom po śwince, dzieciom podaje się szczepionkę MMR.

Świnka, czyli nagminne zapalenie przyusznic, jest wirusową chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy u dzieci niż u osób dorosłych, u których częściej dochodzi do powikłań. Sezonowość zachorowań na świnkę przypada na zimę oraz wczesną wiosnę.

Objawy świnki u dzieci

Świnka jest ogólnoustrojową chorobą wywoływaną przez wirusa RNA – paramyksowirusa. Należy do chorób zakaźnych przenoszonych drogą kropelkową. Okres wylęgania choroby wynosi około 14-24 dni, czyli średnio 17 dni. Istotą choroby jest zapalenie ślinianek przyusznych, tzw. przyusznic, które znajdują się w tylnej części jamy ustnej – pomiędzy uszami a szczęką. W konsekwencji dochodzi do powiększenia tych gruczołów, a dziecko odczuwa silny ból. Początkowymi objawami, które mogą wskazywać na zachorowanie na świnkę są: ogólne osłabienie organizmu, podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, nudności, wymioty, bóle brzucha. Błona śluzowa jamy ustnej staje się zaczerwieniona i obrzęknięta. W niektórych przypadkach choroba nie daje żadnych objawów wstępnych i rozpoczyna się od razu od charakterystycznych symptomów, czyli obrzmienia jednej bądź obu ślinianek przyusznych.

Innymi objawami towarzyszącymi śwince u dzieci są:

  • wysoka gorączka,
  • trudności w otwieraniu ust,
  • nasilenie bólu podczas jedzenia i picia,
  • suchość w jamie ustnej, która wywoływana jest zmniejszonym wydzielaniem śliny przez przyusznice.

W przebiegu świnki może dojść do zajęcia innych ślinianek – podżuchwowych i podjęzykowych. Wirus wywołujący świnkę może zająć również inne narządy o budowie gruczołowej, np. trzustkę, gruczoł piersiowy bądź jądra. Niekiedy świnka może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych o łagodnym przebiegu i dobrych rokowaniach. U dziecka pojawiają się wówczas bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty, światłowstręt oraz sztywność karku.

Rozpoznanie i leczenie świnki u dzieci

W przypadku, gdy rodzice zaobserwują u swojego dziecka niepokojące objawy, powinni natychmiast zgłosić się do lekarza rodzinnego. Świnkę rozpoznaje się na podstawie typowego dla choroby obrazu klinicznego. W przypadku wątpliwości, lekarz zleca wykonanie badań serologicznych lub pobranie wymazu z krwi, śliny, moczu bądź płynu mózgowo-rdzeniowego w celu wyhodowania wirusa. Świnka jest chorobą o etiologii wirusowej, dlatego nie poddaje się leczeniu za pomocą antybiotyków. Leczenie polega na zwalczaniu objawów choroby, a przede wszystkim na regularnych pomiarach temperatury ciała dziecka oraz podawaniu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.

Maluchowi często podaje się paracetamol bądź ibuprofen, które obniżają temperaturę ciała oraz łagodzą ból spowodowany obrzękiem ślinianek. Nie zaleca się podawać dzieciom preparatów zawierających aspirynę, która może prowadzić do rozwoju zespołu Reye’a, a w konsekwencji do niewydolności wątroby. W leczeniu świnki stosuje się również okłady rozgrzewające na okolice przyusznic. Chore dziecko powinno pozostać w łóżku i unikać wysiłku. Zaleca się, by szyję dziecka owijać w szalik lub chustę w celu uniknięcia przewiania.

Profilaktyka, czyli szczepienia ochronne u dzieci

W Polsce obowiązkowo każdemu dziecku wykonuje się skojarzoną szczepionkę MMR. Jest to trójskładnikowy preparat przeciwko śwince, odrze i różyczce. Podstawową szczepionkę aplikuje się dzieciom w 13.-14.miesiącu życia, a w wieku 10 lat wykonuje się szczepienie uzupełniające, czyli tzw. dawkę przypominającą. Wśród osób zaszczepionych przypadki zachorowań na świnkę są bardzo rzadkie, a choroba ma bardzo łagodny przebieg bez powikłań.

Powikłania po śwince u dzieci

Powikłania po śwince u dzieci występują rzadko. Większe ryzyko pojawienia się powikłań stwierdza się wśród osób dorosłych. Do najczęstszych, możliwych powikłań zalicza się:

  • zapalenie stawów,
  • zapalenia jąder i najądrzy u chłopców,
  • zapalenie jajników u dziewcząt
  • głuchotę ośrodkową,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o przebiegu ciężkim.

Zachorowanie na świnkę u nastoletnich chłopców oraz młodych mężczyzn często prowadzi do zapalenia jąder, któremu towarzyszy powiększenie, obrzęk i bolesność jąder i najądrzy oraz znacznie podwyższona temperatura ciała. Konsekwencją obustronnego zapalenia jąder może być niepłodność rozwijająca się w wyniku uszkodzenia komórek rozrodczych. Świnka niekiedy prowadzi do zapalenia trzustki. Objawem wskazującym na zajęcie gruczołu trzustkowego jest silny ból lokalizujący się w nadbrzuszu po lewej stronie. U chorego pojawiają się również: nudności, wymioty, biegunka oraz spowolnienie tętna.

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 19.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej