Sucha skóra głowy u niemowlaka lub starszego dziecka – problem nie tylko estetyczny

Fot.: Dalia Drulia / stock.adobe.com

Sucha skóra głowy u niemowlaka, której towarzyszą strupki lub łupież, bywa uciążliwym problemem. Podczas gdy rodzice często koncentrują się na estetycznym wymiarze tej dolegliwości, dzieci często odczuwają nieprzyjemne swędzenie. Warto więc wiedzieć, jak ją bezpiecznie nawilżyć.

Sucha skóra głowy u dziecka często ma niegroźne przyczyny, ale bywa bardzo uporczywą dolegliwością, której trudno zaradzić. Najczęściej wymaga długiego i regularnego leczenia, choć zastosowanie odpowiednich środków może skrócić ten czas.

Sucha skóra głowy u niemowlaka – jakie daje objawy?

Sucha skóry głowy u niemowlaka może wiązać się z innymi objawami, na przykład łuszczeniem się, pojawianiem się strupków, odchodzeniem płatów skóry czy łupieżem. Często towarzyszy jej też swędzenie, które może spowodować, że dziecko będzie niespokojne i płaczliwe.

Sucha skóra głowy u dziecka i jej przyczyny

Przyczyn suchej skóry głowy u dziecka może być wiele. Najczęstsze z nich to:

  • przesuszenie skóry w związku z korzystaniem z niewłaściwych kosmetyków – niemowlęta mają bardzo delikatną skórę i należy dobierać dostosowane dla nich preparaty myjące; płyny do kąpieli czy szampony powinny zawierać łagodne detergenty i substancje nawilżające; należy wybierać też takie, które nie zawierają alergenów;
  • alergie – zdarza się, że przyczyną suchej skóry są alergie kontaktowe, choć wówczas najczęściej problemy skórne pojawiają się nie tylko na głowie;
  • ciemieniucha – białe, żółte lub pomarańczowe łuski i strupy pojawiające się na głowie, którym często towarzyszy przesuszenie, są powszechnym problemem dotykającym niemowlęta; ich przyczynami mogą być zaniedbania higieniczne, ale najczęściej wynika ona z niedojrzałości gruczołów łojowych; jeżeli wypryski i łuszczenie się przeniosą na twarz, mówi się o łojotokowym zapaleniu skóry, którego przyczyny są takie same jak ciemieniuchy;
  • infekcje grzybicze – czasami na skórze głowy dziecka rozwijają się grzyby, które mogą prowadzić do powstawania łupieżu, swędzenia i przesuszenia skóry.

Co na suchą skórę głowy?

Istnieje wiele sposobów walki z suchą skórą głowy u niemowląt. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, żeby nie rezygnować z kąpieli i mycia głowy dziecka, ponieważ ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Środki należy dobrać do przyczyn wywołujących tę dolegliwość, w których ustaleniu może pomóc lekarz pediatra.

Jak często kąpać dziecko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak często kąpać niemowlaka? Źródło: 36,6.

W przypadku ciemieniuchy zaleca się smarowanie głowy oliwką na godzinę lub dwie przed kąpielą, a następnie delikatne ściąganie zrogowaciałego naskórka za pomocą szczotki dla niemowląt z miękkim włosiem. Następnie włosy należy dokładnie umyć. Niektórzy proponują też, aby proces czesania przebiegał po kąpieli, zakładając, że ciepła woda i środki myjące dodatkowo zmiękczą łuski. Mimo wszelkich starań i zachowywania najwyższych standardów higienicznych ciemieniucha może utrzymywać się nawet do 2 roku życia, dopóki nie dojrzeją gruczoły łojowe.

Zmiany skórne wywołane przez infekcje grzybicze wymagają konsultacji z lekarzem. Niemowlętom nie powinno się myć głowy szamponami przeciwłupieżowymi przeznaczonymi dla dorosłych, ponieważ zawierają one substancje lecznicze, które mogą zaszkodzić delikatnej skórze dziecka, a nawet jego zdrowiu. Lekarz zaleci preparat odpowiedni do ich wieku.

Przesuszona skóra, której nie towarzyszą żadne inne objawy, może być związana ze stosowaniem nieprawidłowych kosmetyków, dlatego warto się im przyjrzeć. Nie wszystkie dzieci reagują dobrze na każdy produkt, nawet jeżeli pochodzi on z linii dedykowanej niemowlętom. Warto wybierać kosmetyki z certyfikatem i naturalnym składem, niezawierające silnych detergentów.

Szampon na suchą skórę głowy

U większości niemowląt poleca się obecnie stosowanie delikatnych płynów myjących, które równocześnie nawilżają. Doskonale sprawdzą się one w przypadku suchej skóry głowy, a dodatkowo nie jest po nich konieczne smarowanie ciała dziecka oliwką, gdyż jest ono dostatecznie nawilżone. Przykładem takich preparatów sprawdzających się na suchą skórę głowy są między innymi emulsja do mycia emolium lub oilatum. Środki te zawierają łagodne detergenty i substancje nawilżające.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.

Sucha skóra głowy u niemowlaka – domowe i naturalne sposoby

W leczeniu suchej skóry głowy u niemowląt i dzieci można sięgnąć również po domowe i naturalne sposoby. Przede wszystkim z pomocą przychodzą kąpiele w odpowiednich środkach, do których należą:

  • krochmal,
  • wywar z płatków owsianych lub słomy owsianej,
  • napar z liści jabłoni,

Innym sposobem jest smarowanie skóry głowy oliwą z oliwek lub olejem lnianym z dodatkiem 2 kropli olejku z drzewa sandałowego na 5 ml oleju bazowego. Taka mieszanka działa grzybobójczo, przeciwświądowo, nawilżająco i regenerująco.

Suchą skórę głowy u dzieci można smarować również olejem kokosowym, który nie tylko ją nawilży, ale również zadziała przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 20.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej