Sprawdź, co cię czeka, gdy oddasz dziecko do żłobka

Fot. brittak / Getty Images

Dziecko w żłobku – sprawa jest trudna i złożona. Poniżej znajdziecie obraz, jak wygląda pozostawienie dziecka w żłobku. Wszystkie plusy i minusy, bez ubarwiania. Nie będziemy oszukiwać – będzie ciężko i należy się przygotować na naprawdę trudny okres.

Pozostawienie maluszka w żłobku jest trudne zarówno dla niego, jak i dla mamy, która musi wrócić do pracy. Na samym początku skupmy się na tym, co czeka mamę.

Jak wygląda sytuacja z dostępnością miejsc w żłobku państwowym? Kiepsko – w dużych miastach kolejki są ogromne, zwłaszcza dla jedynaków szanse na dostanie się są małe. Punkty naliczane są w zależności od tego, czy rodzice pracują na etacie, czy są objęci kontrolą np. kuratora, czy mają więcej niż jedno dziecko. Im więcej punktów, tym większe szanse na przyjęcie do placówki, ale uwaga! Dziecko, które urodziło się w styczniu i tak pójdzie do żłobka wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, czyli od września. Jeśli mama nie ma zaległego urlopu musi coś z dzieckiem zrobić, jeśli chce wrócić do pracy – pozostaje zatem żłobek prywatny. Ogromną zaletą prywatnych placówek jest to, że można do nich zapisać dziecko o każdej porze roku, o ile są miejsca.

Do żłobka wymagane są zwykle dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu z pracy obojga rodziców oraz zaświadczenie z US o wysokości dochodów za ubiegły rok. Czyli dodatkowe utrudnienia dla rodziców – trzeba odczekać swoje w kolejce i zdobyć niezbędne dokumenty. Na zaświadczenie z US zwykle trzeba czekać około tygodnia.

Mamo, musisz wiedzieć także, że twoje dziecko będzie chorować, co wiąże się z częstymi wizytami u lekarza oraz pobytem na L4 na dziecko. Oczywiście każde dziecko jest inne i każde ma inną odporność, ale pierwszy rok czy to w żłobku, czy w przedszkolu jest ciężki – może się wydawać, że dziecko jest ciągle chore. Zresztą pozostali domownicy również, bakterie i wirusy łatwo przenoszą się na innych.

Polecamy: Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Żłobek dla dziecka – co to oznacza?

Maluszek nie rozumie co się dzieje – dziecko w wieku około 13 miesięcy jest jeszcze zbyt małe, aby zrozumiało, że musi zostać. Dlatego proces adaptacji może być długi i trudny. Wiele zależy od dziecka i od tego, czy wcześniej zostawało np. z opiekunką. Są dzieci, które zachęcone przez towarzystwo nowych osób zapominają o mamie i o domu bawiąc się w najlepsze. Niestety dla większości pociech pierwsze dni w żłobku będą ciężkie. Dlatego ważne, aby chodziły tam na krótko – 2 godziny dziennie przez okres 2 tygodni – zwykle tyle wynosi proces adaptacyjny. Potem rozszerza się godziny pobytu dziecka.

Czy dziecko powinno jeść słodycze w ramach pocieszenia?  Cóż, lepiej nie budować emocji wobec jedzenia! Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN

Maluch, który właśnie rozpoczął przygodę ze żłobkiem z pewnością zmieni nieco swoje zachowanie – po powrocie będzie wymęczony, będą mu się zdarzać częstsze drzemki, może budzić się w nocy. Prawdopodobne są także zmiany apetytu u dziecka, które będą objawiać się niechęcią do jedzenia np. w żłobku oraz objadaniem się w domu.

Jedno jest pewne – rodzic musi stanąć na wysokości zadania i zadbać, by dziecko po powrocie z placówki czuło się kochane i potrzebne – było w centrum uwagi. Tylko w ten sposób można pomóc takiemu maluszkowi zaadaptować się do nowych warunków. Cierpliwość, konsekwencja oraz spokój, pamiętajmy bowiem, że nasze emocje i uczucia przechodzą na dzieci, w związku z czym nerwowa mama nie uspokoi dziecka. 

Warto przeczytać: Czy zostawiać dziecko na siłę w żłobku lub przedszkolu?

Data aktualizacji: 28.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej