Skorzystaj z bezpłatnych badań w ramach Światowego Tygodnia Jaskry

Fot: Martinns / gettyimages.com

Nierozpoznana w porę i nieleczona jaskra może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Niestety choroba nie zawsze daje objawy i chorzy trafiają do lekarza zbyt późno. W ranch Światowego Tygodnia Jaskry będzie można bezpłatnie przebadać wzrok i wyprzedzić chorobę.

Zdaniem specjalistów jaskrę może mieć niemal milion Polaków. Niestety wielu chorych nie ma o niej pojęcia, gdyż jaskra bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Jaskra wykryta zbyt późno lub nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Najlepszym sposobem na to, aby ten ponury scenariusz się nie sprawdził są regularne badania wzroku. W ramach Światowego Tygodnia Jaskry - 8-14 marca - takie badanie będzie można wykonać bezpłatnie.

Jaskra, czyli co?

Jaskra to tak naprawdę kilka chorób, które prowadzą do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jego zanik sprawia, że u chorych stopniowo zmniejsza się pole widzenia, a w konsekwencji dochodzi do całkowitej utraty wzroku. Główną przyczyną zaniku nerwu wzrokowego jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Dlaczego ciśnienie w gałce ocznej rośnie? W przypadku jaskry pierwotnej przyczyną problemu mogą być uwarunkowania genetyczne (choroba może być dziedziczona) lub nieprawidłowa budowa oka. Jaskra wtórna bardzo często jest powikłaniem innego schorzenia. Pojawia się u diabetyków oraz osób z nadciśnieniem tętniczym. Choroba pojawia się także u osób z wadami wzroku np. krótkowzrocznością lub nadwzrocznością.

Zobacz film i dowiedz się co jeść, aby dłużej cieszyć się dobrym wzrokiem:

Zobacz film: Co jeść aby mieć dobry wzrok ? Źródło: 36,6

Zrób badanie

Jaskra to choroba, której nie można lekceważyć. Wcześnie wykryta daje się opanować, jednak, aby tak się stało trzeba regularnie badać wzrok. Już proste badanie dna oka pozwala wykryć pierwsze zmiany i w porę zatrzymać ich dalszy rozwój. W ramach Światowego Tygodnia Jaskry - 8-14 marca - w wybranych gabinetach w całym kraju będzie można bezpłatnie przebadać się w kierunku jaskry. Pełna lista gabinetów dostępna jest tutaj.

Data aktualizacji: 05.03.2020,
Opublikowano: 04.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej
Czym jest zaćma jądrowa oka? Przyczyny, objawy i operacja

Zaćma jądrowa oka to wrodzona lub nabyta choroba oczu, w przebiegu której dochodzi do zmętnienia soczewki w jej środkowej części. Skutkiem tego jest rozpraszanie światła, przez co nie dociera ono do siatkówki. U chorych na zaćmę jądrową pogarsza się widzenie w dal. Sposobem leczenia schorzenia jest zabieg chirurgiczny.

Czytaj więcej
Główne objawy złośliwych nowotworów gałki ocznej u dzieci i dorosłych

Objawy najczęstszego nowotworu złośliwego oka u dzieci, czyli siatkówczaka, to leukokoria i zez. Leukokoria oznacza biały odblask źrenicy pojawiający się po oświetleniu gałki ocznej. Natomiast zez to nieprawidłowe ustawienie jednej gałki ocznej w stosunku do drugiej. Objawy te pojawiają się najczęściej u małych dzieci, co pomaga wcześnie zdiagnozować chorobę.

Czytaj więcej
Badanie w kierunku jaskry – diagnostyka choroby

Badanie w kierunku jaskry wykonuje się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Diagnostyka jaskry zależy od wieku pacjenta, natomiast zawsze uzupełnia podstawowe badania okulistyczne.

Czytaj więcej
Jaskra u dzieci (wrodzona) – mechanizm, objawy i leczenie

Jaskra dziecięca nazywana jest też wrodzoną, ponieważ jej główną przyczyną są zaburzenia rozwojowe oka, a dokładniej tzw. kąta przesączania. Choroba powoduje zanik włókien nerwu wzrokowego, a nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku.

Czytaj więcej