Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Zobacz film: Jak wykonuje się skleroterapię? Źródło: Discovery life

Żylaki to przypadłość, która pojawia się głównie u kobiet. Jedną z nich jest pani Irena, która ze swoim problemem zgłosiła się do kliniki dr. Marcina Ambroziaka. Po konsultacji z flebologiem u pacjentki wykonano skleroterapię. Jak wygląda ten zabieg?

Na skutek słabych mięśni, wrodzonych wad zastawek lub małej aktywności fizycznej, może wzrosnąć ciśnienie krwi i powodować silne napieranie na ściany żył w nogach. W ten sposób powstają żylaki, które są stanem nieprawidłowego poszerzenia żył. Są to ciemnoniebieskie, kręte linie widoczne gołym okiem pod skórą.

Zobacz także:

Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Obrzęk limfatyczny - skąd się bierze i jak można go leczyć?

Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Co to jest skleroterapia?

Skleroterapia to mało inwazyjny zabieg, za pomocą którego można usunąć rozszerzone żyły i pajączki. Polega on na wstrzyknięciu w zmienione miejsce na skórze odpowiedniej dawki leku, najczęściej w postaci pianki (skleroterapia piankowa) lub roztworu zawierającego preparat obliterujący. Obliterację wykonuje się na takie problemy skórne, jak: żylaki po ciąży, operacji, u osób starszych oraz w okolicach sromu, owrzodzonej skóry, zmian dermatologicznych, kostki przyśrodkowej. Wskazaniem do zabiegu są również poszerzone drobne naczynia krwionośne, czyli teleangiektazje (tzw. pajączki), wady układu naczyniowego, jak malformacje naczyniowe czy niewydolne żyły.

Na czym polega skleroterapia?

Skleroterapia żylaków to zabieg, który wykonuje się strzykawką z bardzo cienką igłą, którą wprowadza się do rozszerzonych naczyń specjalny preparat obliterujący. Powoduje on obkurczenie ścian naczyń. Wywołuje proces zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zrośnięcie się rozszerzonego naczynia. Obliteracja żylaków nie wymaga znieczulenia, ponieważ igła jest tak cienka, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Mała inwazyjność metody powoduje również, że pacjent nie musi po jej zastosowaniu, zostawać przez kilka dni w szpitalu. Skleroterapia żylaków może być przeprowadzana razem z terapią uciskową. Po wstrzyknięciu do żyły preparatu zmniejszającego przepływ krwi zakłada się na nogi specjalne pończochy uciskowe.

Pojedyncza sesja ostrzykiwania żylaków nóg trwa około 20 minut i w zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych zabieg powtarza się od 2 do 5 razy. Przed kuracją specjalista chirurgii naczyniowej musi ocenić stan nóg, dlatego wykonuje badanie dopplerowskie. USG metodą Dopplera to sposób na precyzyjne wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył oraz tętnic. 2 tygodnie przed zabiegiem zaleca się przyjmowanie rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne i zminimalizuje ryzyko wystąpienia nieestetycznych przebarwień po kuracji. Bezpośrednio przed obliteracją nie zaleca się golenia nóg, przyjmowania leków miejscowych oraz smarowania skóry balsamami, kremami czy oliwkami. 

Taki zabieg przeszła Pani Irena bohaterka programu Klinika bez tajemnic, który można oglądać na antenie Discovery life. Dokładny przebieg zabiegu można zobaczyć w powyższym filmie.

Skleroterapia – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu na nogi zakładane są specjalne rajstopy uciskowe i pacjent musi przez 30 minut do godziny spacerować. Przez 4 tygodnie nie można zażywać gorących kąpieli, opalać się oraz korzystać z sauny lub łaźni. Jeżeli nie można obyć się bez kąpania w ciepłej wodzie, należy postarać się, aby było ono krótkie i uwzględniało polewanie chłodną wodą leczonego miejsca na nogach. Przez pierwsze 5-7 dni nie należy zdejmować opatrunku uciskowego na noc, a także warto unikać bycia w pozycji siedzącej lub stojącej przez dłuższy czas.

Bezpośrednio po zabiegu nie można zdejmować uciskowej opaski. W przypadku silnego bólu czy obrzęku na nodze, należy skontaktować się z lekarzem. Po zdjęciu opatrunku można zauważyć niedużej wielkości siniaki, które powinny się samoczynnie wchłonąć, w zależności od rozmiaru żylaków, w ciągu 1 do 6 miesięcy.

Skleroterapia – przeciwwskazania

Skleroterapia żylaków to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, ale nie mogą z niego korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniami do obliteracji są, np.: ciąża i karmienie piersią, świeża opalenizna, niedokrwienie nóg, uczulenie na etoksysklerol, silne stany zapalne lub zakrzepowo-zatorowe skóry.

Skleroterapia – efekty

Proces zamykania naczyń trwa od 3 do 4 tygodniu. W miejscach usuniętych żylaków mogą powstawać siniaki, które przyjmują zielony lub siny kolor. Proces ich wchłaniania może potrwać nawet 6 miesięcy. Jest to uzależnione od wielkości wcześniejszych żylaków.

Skleroterapia – powikłania

Prawidłowo wykonana obliteracja żylaków bardzo rzadko przynosi działania niepożądane. Po zabiegu mogą pojawić się na skórze siniaki, obrzęki lub zgrubienia. Czasami zdarzają się reakcje alergiczne na wstrzyknięty środek leczniczy lub plaster, otarcia od opatrunku uciskowego, przebarwienia lub zapalenia żył.

Data aktualizacji: 09.12.2020,
Opublikowano: 09.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Danutka 03.01.2021r.

Muszę przyznać, że o czymś takim jeszcze nie słyszałam, a sama przez wiele lat zmagałam się z żylakami nóg. W moim przypadku pomocny okazało się ich usunięcie przy pomocy laserów. Zadziwiające, że tak mało inwazyjna metoda potrafi zdziałać takie cuda… Leczyłam się w SCM clinic w Krakowie u dr Marioli Cieśli-Dul i mogę to miejsce szczerze polecić każdemu, kto boryka się z podobnym problemem.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej
Jak skutecznie pozbyć się pajączków? Dowiesz się tego z nowego odcinka Kliniki bez tajemnic!

Motywacje do odwiedzenia gabinetów medycyny estetycznej są niezwykle różne. Wynikają one z chęci zadbania o siebie, poprawy samooceny czy samopoczucia. Przekonajmy się co do kliniki medycyny estetycznej sprowadza kolejnych pacjentów doktora Ambroziaka!

Czytaj więcej