Skaza białkowa u niemowląt: objawy, leczenie, dieta i pielęgnacja skóry przy alergii pokarmowej

Fot: Alexandr Vasilyev / stock.adobe.com

Skaza białkowa jest alergią pokarmową na mleko krowie i jego przetwory. Najczęściej dotyka ona dzieci w wieku niemowlęcym i zwykle mija samoistne po drugim roku życia. Najczęstszymi objawami tej alergii pokarmowej są: wysypka, kolka niemowlęca oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Jej leczenie opiera się na diecie eliminacyjnej i pielęgnacji skóry.

W środowisku lekarskim termin skazy białkowej funkcjonuje w odniesieniu do tendencji w genetycznym przekazywaniu alergii pokarmowych. Natomiast potocznie określenie to utożsamiane jest z alergią na białko mleka krowiego. Dotyka ona dzieci poniżej pierwszego roku życia, u których występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego w zakresie trawienia białka.

Zobacz film: Skaza białkowa u dzieci. Źródło: 36,6

Objawy skazy białkowej u niemowląt

Skaza białkowa jest alergią pokarmową, która pojawia się już u noworodków. Jej przyczyny nie są do końca poznane, ale bardzo duży wpływ na jej wystąpienie mają czynniki genetyczne. Niekiedy, ze względu na podobieństwo objawów, skaza białkowa bywa mylona z atopowym zapaleniem skóry. Najbardziej charakterystycznym symptomem tej dolegliwości jest wysypka, która zwykle pojawia się na: rękach, nogach, twarzy, szyi i tułowiu dziecka. Może ona przyjmować postać bardzo zróżnicowaną począwszy od małych plamek, przez duże wykwity skórne, aż po czerwone, łuszczące się plamy. Niekiedy wysypce towarzyszy uporczywy świąd i pieczenie.

Pierwszym objawem alergii pokarmowej u niemowląt są zaczerwienione plamy na policzkach, które zazwyczaj wiążą się z dyskomfortem dziecka, przejawiającym się częstym pocieraniem. Powszechnym objawem skazy białkowej w wieku niemowlęcym jest również kolka z refluksem żołądkowo-przełykowym. Czynnikami, sprzyjającymi potęgowanie zmian skórnych u noworodków ze skazą białkową, są: atopowe zapalenie skóry oraz podrażnienia, spowodowane niewłaściwym doborem ubranek dla dziecka.

Oprócz wysypki częstymi objawami skazy białkowej są również: krew w kale oraz zaburzenia w rozwoju fizycznym dziecka, polegające przede wszystkim na problemach ze wzrostem. Symptomami towarzyszącymi, pojawiającymi się w bardziej zaawansowanych stadiach rozwoju dolegliwości lub w przypadku zaniedbania leczenia, mogą być: wstrząs anafilaktyczny (stanowi on bezpośrednie zagrożenie życia dziecka), problemy z układem moczowym oraz obniżona odporność organizmu.

Zobacz także: Trądzik niemowlęcy – trądzik a skaza białkowa. Czym smarować zmiany trądzikowe?

Leczenie skazy białkowej - dieta eliminacyjna

Objawy skazy białkowej wywołuje mleko krowie oraz jego przetwory: sery, jogurty, kefir, maślanka i śmietana, masło. Leczenie tej dolegliwości polega przede wszystkim zwalczaniu jej przyczyn i objawów. Najważniejszym elementem jest stosowanie diety eliminacyjnej, polegającej na wykluczeniu z codziennego jadłospisu dziecka alergenów, czyli produktów, które wywołują objawy alergii.

Najlepszym substytutem mleka krowiego dla dziecka w wieku niemowlęcym jest mleko matki, które bardzo rzadko staje się czynnikiem wywołującym objawy uczulenia. Nie zaleca się podawać dziecku mleka koziego i owczego, ponieważ podobnie, jak mleko krowie, zawierają one białka, powodujące alergię pokarmową. Nie zbyt dobrym pomysłem jest również postawienie na mleko sojowe, ponieważ może ono wywołać uczulenie na soję. Matki, które nie mają możliwości podawania dziecku ze skazą białkową pokarmu naturalnego, powinny postawić na hipoalergiczne mleko zastępcze, które zostało stworzone z myślą o niemowlakach, dotkniętych tym schorzeniem. Najlepszą opcją jest postawienie na mieszankę białkową wysoko zhydrolizowaną, którą należy podawać dziecku po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Gdy dziecku zmagającemu się z alergią pokarmową podaje się pokarm naturalny, należy pamiętać, że matka powinna unikać produktów, wywołujących u niego objawy uczulenia. Wobec tego z diety kobiety karmiącej dziecko, dotknięte skazą białkową powinny zniknąć produkty mleczne (mleko, sery, jogurty, masło, margaryna, kefir, maślanka). Należy także ograniczać produkty, zaliczane, obok mleka, do najczęstszych alergenów: gluten, orzechy, kakao, ryby, jajka oraz owoce cytrusowe.

Zobacz film: Nietolerancja laktozy a alergia na białka mleka. Źródło: Wiem co jem

Pielęgnacja skóry dziecka przy skazie białkowej

Charakterystycznym objawem skazy białkowej jest wysypka, której nierzadko towarzyszy świąd, pieczenie i ogólne podrażnienie skóry. Dlatego też oprócz diety bardzo ważnym aspektem w zwalczaniu symptomów skazy białkowej jest stosowanie preparatów łagodzących i nawilżających bardzo suchą skórę. Najlepiej zacząć od kosmetyków do kąpieli dziecka - należy wyeliminować wszelkie szampony i żele zapachowe, które mogą podrażniać skórę niemowlaka. Najlepszą opcją jest postawienie na specjalistyczne preparaty nawilżające wymagającą skórę dziecka. Oprócz tego należy stosować emolienty pod postacią balsamów, kremów i maści.

Zobacz także: Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie

Przy pielęgnacji wymagającej skóry dziecka dotkniętego skazą białkową należy zadbać również o dobór ubranek. Ciuszki wykonane z syntetycznych tkanin mogą nasilić skórne objawy alergii pokarmowej. Najlepiej postawić na odzież z certyfikatem "Bezpieczne dla dziecka". Dobrze sprawdzą się ciuszki wykonane z bawełny i jedwabiu, który ma właściwości hipoalergiczne i wykazuje dużą zdolność do termoregulacji.

Data aktualizacji: 16.10.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej