Skala Silvermana – do czego służy? Za co dostaje dziecko punkty?

Fot: Steve Debenport / gettyimages.com

Skala Silvermana bierze pod uwagę ruch przedniej klatki piersiowej, mostka, międzyżebrzy, skrzydełek nosa i obecność stękania wydechowego. Maksymalnie pacjent może uzyskać 10 punktów.

Problemy z oddychaniem u noworodka po porodzie mogą mieć miejsce, szczególnie u wcześniaków, u których układ oddechowy może być jeszcze nie do końca wykształcony. Skala Silvermana to podstawowa skala oceny wydolności oddechowej noworodka. Ocenia się 5 cech, za które przyznawane są punkty od 0 do 2. Maksymalnie noworodek może uzyskać 10 punktów. Dzięki skali Silvermana ocenia się, na ile wydajnie dziecko oddycha, i klasyfikuje się stopień niewydolności oddechowej. Należy pamiętać, że nie jest to ocena stanu klinicznego noworodka, lecz ocena stopnia trudności w oddychaniu.

Polecamy: Skala Apgar - co oznaczają punkty przyznawane noworodkom?

Problemy z oddychaniem u noworodka po porodzie

Objawy zaburzeń oddychania u dzieci mogą pojawić się bezpośrednio po porodzie, jak i mogą mieć początek dopiero po kilku godzinach czy dniach od porodu. Objawami niewydolności oddechowej noworodka są przede wszystkim;

  • przyspieszenie oddechu (tachypnoe, czyli oddech powyżej 60/min),
  • stękanie wydechowe – to objaw obserwowany przede wszystkim u wcześniaków, u których obserwuje się niedobór surfaktantu w pęcherzykach płucnych, czyli substancji zapobiegającej sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Stękanie pojawia się w wyniku wykonania wydechu przy zamkniętej głośni, czyli odruchowo dochodzi do zwiększenia objętości powietrza zalegającego w płucach, by w czasie wydechu pęcherzyki płucne nie zapadały się,
  • nadmierne ruchy klatki piersiowej – dochodzi do zaangażowania dodatkowych struktur klatki piersiowej celem wspomagania procesu oddychania. Obejmuje to zaciąganie międzyżebrzy, okolicy podmostkowej czy nadmierne zmiany ustawienia mostka,
  • poruszanie skrzydełkami nosa – podobnie jak poprzedni objaw polega na angażowaniu dodatkowych mięśni oddechowych,
  • sinica centralna.

Skala Silvermana – zasady oceny wydolności oddechowej

Skala Silvermana polega na przyznaniu punktów za obecność poszczególnych objawów świadczących o niewydolności oddechowej noworodka. Za każdy objaw przyznaje się od 0 do 2 punktów. Im więcej punktów, tym większe problemy z oddychaniem ma dziecko.

Jakie są standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Skala Silvermana przedstawia się następująco:

1) Przednia ściana klatki piersiowej:

  • unosi się równo z nadbrzuszem – 0,
  • przy wdechu ruch klatki piersiowej jest opóźniony względem nadbrzusza – 1,
  • ruch klatki piersiowej jest przeciwny do ruchu nadbrzusza – 2.

2) Międzyżebrza:

  • nie dochodzi do zaciągania, czyli zapadania się międzyżebrzy – 0,
  • zaciąganie, czyli zapadanie się międzyżebrzy, w niewielkim stopniu – 1,
  • zaciąganie, czyli zapadanie się międzyżebrzy, w znacznym stopniu – 2.

3) Mostek:

  • nie zapada się przy wdechu – 0,
  • ruch, a właściwie unoszenie, mostka jest niewielkie – 1,
  • bardzo wyraźne unoszenie się mostka – 2.

4) Skrzydełka nosa:

  • brak ruchu – 0,
  • niewielkie ruchy – 1,
  • wyraźne ruchy – 2.

5) Wydech:

  • bezdźwięczny – 0,
  • stękanie wydechowe, które jest słyszalne wyłącznie po przyłożeniu stetoskopu do klatki piersiowej – 1,
  • stękanie wydechowe słyszalne bez przykładania stetoskopu – 2.

Saturacja u noworodka, w tym u wcześniaka

Saturacja oznacza stopień wysycenia krwi tlenem. W tym celu umieszcza się na prawej rączce noworodka specjalny czujnik. Saturacja powinna wynosić niespełna 100%. Jednak należy mieć na uwadze, że rodzący się noworodek w pierwszych minutach życia dopiero rozpręża płuca, czyli dopiero po pewnym czasie przy efektywnym oddychaniu uzyska się pełne wysycenie krwi tlenem. Oczywiście pod warunkiem, że nie zaistnieją w międzyczasie żadne dodatkowe komplikacje. Oczekiwane wartości saturacji u noworodka, w tym u wcześniaka, są następujące:

  • po 2 minutach – 60%,
  • po 3 minutach – 70%,
  • po 4 minutach – 80%,
  • po 5 minutach – 85%,
  • po 10 minutach – 90%.

W zależności od problemów z oddychaniem podejmuje się czynności mające na celu ratowanie życia dziecka. W przypadku braku oddechu wykonuje się resuscytację polegającą na masażu serca i oddechu w proporcji 3:1. Przy nieregularnym, nie do końca wydolnym, oddechu, jednak prawidłowej akcji serca, przekraczającej 100/min, noworodka się stymuluje poprzez masaż plecków czy stóp i wspomaga oddech specjalnie do tego przeznaczonym n-CPAP (stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Przy nieregularnym oddechu i akcji serca nieprzekraczającej 100/min również wspomaga się oddech. Tak więc to właśnie wydolność oddechowa warunkuje dalsze postępowanie w resuscytacji noworodka.

Opublikowano: 07.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej