Rozwój płodu miesiąc po miesiącu. Kolejne etapy rozwoju płodu

Fot.: cucurudza / stock.adobe.com

Cały rozwój płodowy człowieka jest bardzo intensywny i złożony, w szczególności pierwsze 8 tygodni ciąży, które obejmują okres zarodkowy. W tym czasie, dzień po dniu zachodzą niesamowite zmiany. Moment, kiedy dziecko jest zdolne do życia poza organizmem matki, zależy od etapu rozwoju płuc płodu.

Wewnątrzmaciczny rozwój człowieka dzieli się na okres przedzarodkowy, czyli od zapłodnienia do końca 1. tygodnia, okres zarodkowy (od 2. do końca 8. tygodnia ciąży) oraz okres płodowy, obejmujący dalszy czas – od 9. do końca 38. tygodnia ciąży.

Etapy rozwoju płodu

Już w pierwszym miesiącu życia zarodka toczą się intensywne procesy związane z jego rozwojem. Zmiany zachodzą dzień po dniu od momentu zapłodnienia, czyli połączenia się gamety żeńskiej i męskiej, aż do końca 8. tygodnia ciąży, kiedy powstają jądra kostnienia. Po zapłodnieniu zachodzi bruzdkowanie, czyli seria podziałów prowadzących do powstania organizmu wielokomórkowego. Około 10. dnia od zapłodnienia zarodek zagnieżdża się w jamie macicy. Tydzień po tygodniu zachodzą intensywne zmiany rozwojowe, pozwalające na powstanie w pełni ukształtowanego dziecka.

Rozwój płodu – miesiąc po miesiącu

Okres płodowy zaczyna się na początku 9. tygodnia ciąży. Na tym etapie płód ma ukształtowane już wszystkie układy i rozpoczyna się proces kostnienia, który stanowi umowną granicę pomiędzy okresem zarodkowym a płodowym. W 3. miesiącu życia płodu głowa stanowi połowę wielkości ciała. Oczy są rozstawione szeroko i dość nisko osadzone, uszy również znajdują się niżej niż u starszego dziecka.

Około 10. tygodnia ciąży następuje cofnięcie się pętli jelitowych do jamy brzusznej, a tym samym zanika tzw. przepuklina fizjologiczna płodu. Jeśli około 12. tygodnia płód się ustawi w odpowiedni sposób podczas badania ultrasonograficznego (USG), a aparat będzie bardzo dokładny, to doświadczony lekarz może z dużym prawdopodobieństwem określić płeć.

Większość ginekologów wstrzymuje się jednak z tym do 20. tygodnia ciąży. Dziecko zaczyna mrużyć powieki, ssać kciuk. Pod koniec 3. miesiąca życia waży zaledwie 45 g. W kolejnym miesiącu rozwoju płodu jego oczy i uszy przesuwają się ku górze. Głowa zaczyna powoli przybierać wygląd typowy dla dziecka, kształtują się rysy twarzy. Tułów i kończyny szybciej rosną. Pod koniec 4. miesiąca płód waży nawet 200 g. Długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi na tym etapie około 15 cm.

W 5. miesiącu, a dokładnie w 18. tygodniu ciąży, u dziewczynek wykształcają się wewnętrzne narządy płciowe, a w 20. tygodniu u chłopców rozpoczyna się proces zstępowania jąder. Skóra płodu zaczyna być pokryta mazią płodową i delikatnym owłosieniem. Ponadto na USG można dostrzec zawiązki zębów. Jest to czas, kiedy kobieta powinna już czuć pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jest to jej kolejna ciąża, może rozpoznać je nawet w 16. tygodniu.

W 6. miesiącu płód zaczyna szybko przyrastać na masie – często waży nawet 1 kg, jest bardzo aktywny ruchowo. Ma niemal przezroczystą skórę. Na ostatni trymestr ciąży przypada intensywny rozwój płodu. Płuca dziecka w 26. tygodniu ciąży mają zdolność wydzielania surfaktantu. Dlatego też dziecko urodzone w tym czasie ma szanse przeżyć, jednak każdy tydzień w brzuchu matki warunkuje dalszy rozwój i uniknięcie wielu powikłań związanych ze wcześniactwem. W 28. tygodniu ciąży szczególnie rozwija się mózg płodu. W 8. miesiącu ciąży płód waży już około 2,5 kg, a długość ciemieniowo-siedzeniowa sięga około 30 cm. Zaczyna w tym czasie rozwijać się tkanka podskórna tłuszczowa. W 9. miesiącu skóra jest już rozwinięta, pojawiają się paznokcie, zanika płodowe owłosienie, u chłopców jądra powinny już znajdować się w mosznie. Obwód główki płodu jest porównywalny z obwodem brzuszka.

Fazy rozwoju płuc płodu

W 4. tygodniu ciąży powstaje tzw. rynienka oddechowa, będąca zawiązkiem układu oddechowego. Zaczyna powoli kształtować się zachyłek krtaniowo-tchawiczy i pączek oskrzelowo-płucny. Na początku 5. tygodnia układ oddechowy oddziela się od układu pokarmowego, a pączek oskrzelowo-płucny wytwarza 2 pączki oskrzelowe, które zostaną przekształcone w oskrzela. Kolejne podziały oskrzeli trwają aż do 24. tygodnia ciąży, by w efekcie powstał złożony układ drzewa oskrzelowego. Rozwój płuc płodu dzieli się na 4 etapy:

  • stadium rzekomogruczołowe – trwa do 16. tygodnia ciąży,
  • stadium kanalikowe – do 25. tygodnia ciąży, kiedy stopniowo w oskrzelach tworzy się światło,
  • stadium woreczków końcowych – od 26. tygodnia aż do porodu, kiedy rozwijają się pęcherzyki płucne i pojawiają się komórki, zwane pneumocytami, produkujące surfaktant zapobiegający zapadaniu się i sklejaniu pęcherzyków oddechowych,
  • stadium pęcherzykowe – dopiero po porodzie, aż do 8. roku życia, kiedy stopniowo wzrasta liczba pęcherzyków płucnych.

Granica pomiędzy 2. a 3. stadium przypada mniej więcej na początek 3. trymestru ciąży. Dopiero po wykształceniu się pneumocytów dziecko ma szansę na przeżycie. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym podaje się matce leki stymulujące rozwój płuc płodu.

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 23.03.2018,
Opublikowano: 23.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej