Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka

Fot. skynesher / Getty Images

Rozwój 5-miesięcznego dziecka przebiega całkiem intensywnie. Malec jest coraz bardziej ciekawski i wyostrzają się jego zmysły. To czas, kiedy dziecko wydaje się z gumy – bez problemu wkłada stópki do buzi i wysoko podnosi główkę w pozycji leżącej.

Zabawy z 5-miesięcznym dzieckiem stają się coraz ciekawsze zarówno dla opiekuna, jak i dla malucha. Niemowlę chętnie sięga po nowe zabawki, szczególnie jeśli mają ciekawą teksturę, grzechoczą lub grają. Z zainteresowaniem ogląda różne przedmioty codziennego użytku, sprawdza, jaki mają smak i czy pachną. W tym czasie należy szczególnie uważać na drobne elementy, takie jak guziki, monety czy fragmenty zabawek – dziecko może je połknąć! Lepiej też nie dawać mu sprzętów elektronicznych, takich jak telefony i piloty – może je po prostu uszkodzić.

5. miesiąc niemowlaka – rozwój fizyczny

Niemowlęta w 5. miesiącu życia wodzą oczami za pokazywanymi im przedmiotami i chętnie wyciągają do nich rączki. Zaczynają się pierwsze, mniej lub bardziej poradne, chwytania grzechotek i różnych przedmiotów. Maluch chętnie bierze do rączek własne stópki i pcha je sobie do buzi, przy okazji ćwicząc ich odwracanie i nawracanie. Następuje również intensywny rozwój ruchów selektywnych, co można zauważyć, kiedy dziecko prostuje nóżki przy zgiętych bioderkach. Maluch sam zaczyna zmieniać pozycje w czasie snu i nie tylko – obraca się na brzuszek i boki, co daje mu możliwość obserwacji otoczenia z innej perspektywy. Lubi leżeć na brzuchu i ćwiczy podnoszenie główki do góry, często z całą klatką piersiową. Taka pozycja jeszcze bardziej pozwala obserwować świat. Należy zwrócić uwagę, czy maluch nie obraca się tylko na jedną stronę – jeśli tak się dzieje, warto pokazać mu, że może obrócić się również na drugą. Wystarczy w zabawie obracać dziecko kilka razy na „nieużywany” bok.

Polecamy: Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?

Co powinno umieć 5-miesięczne dziecko? Leżąc na brzuchu, podpiera się na rączkach, dzięki czemu przybiera pozycję podobną do syrenki. Unosi wtedy nóżki do góry, może zatem kołysać się na brzuchu w przód i w tył. To zupełnie naturalne i zdrowe ćwiczenie, które pozwala maluchowi lepiej poznać swoje ciało i jego koordynację. Dziecko 5-miesięczne może zacząć ząbkować. Poznamy to po marudzeniu, obfitym ślinieniu się i rozpulchnieniu dziąseł. Jako pierwsze widoczne stają się dolne jedynki. Niektóre dzieci w czasie ząbkowania miewają podwyższoną temperaturę i luźne stolce. Niezbędnymi akcesoriami są żel na opuchliznę dziąseł oraz gryzak.

Polecamy: Kiedy dziecko zaczyna raczkować? Raczkowanie do tyłu

Jak pielęgnować skórę dziecka? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Czy myć dziecko tuż po porodzie? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Rozwój dziecka w wieku 5. miesięcy – komunikacja z otoczeniem

W 5. miesiącu niemowlę jest coraz sprytniejsze. Zaczyna rozpoznawać emocje rodziców po ich tonie głosu i odpowiednio na nie reagować, np. uśmiechem, gdy zwracają się do niego pieszczotliwie. Mama i tata to osoby, u których na rękach czuje się dobrze i bezpieczne. Rozpoznaje, kiedy na ręce bierze go nieznana osoba – zazwyczaj reaguje płaczem i wyciąga ręce do rodzica. Niemowlak w tym wieku potrafi w sposób niewerbalny przekazać emocje – krzyczy, płacze, głośno się śmieje. Często wykorzystuje to, kiedy traci z oczu mamę lub tatę, uczy się, że przyjdą, kiedy zacznie płakać. Niemowlę jest bardzo kontaktowe. Chętnie podejmuje dialog z innymi osobami, z tym że w swoim języku. Uczy się wydawać coraz nowsze dźwięki, które często jego samego doprowadzają do śmiechu. Dziecko lubi patrzeć na siebie w lustrze i „gugać” ze sobą (chociaż oczywiście nie ma świadomości, że po drugiej stronie jest on sam).

Polecamy: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? Jakie przyczyny może mieć brak gaworzenia?

Dziecko w 5. miesiącu życia – jak wspierać jego rozwój?

Pięciomiesięczny malec rozwija się bardzo intensywnie, a codzienne wybory i zachowania rodziców mogą ten rozwój wspierać. W tym czasie świetnie sprawdzą się zabawki wydające śmieszne dźwięki, grające i świecące. Dziecko uczy się rozwoju psychomotorycznego poprzez naciskanie ich guziczków i przesuwanie elementów. Z zainteresowaniem będzie przyglądać się małym, kolorowym elementom zabawek. Aby stymulować motoryczny rozwój 5-miesięcznego dziecka, dobrze jest często kłaść je na piankowej macie lub kocyku na podłodze. Dzięki temu będzie miało dużo miejsca do ćwiczenia zmian pozycji, być może zacznie nawet „przymierzać się” do raczkowania.

Dobrą metodą na stymulowanie mowy malucha jest częste mówienie do niego. Warto mu opowiadać, co akurat robią mama lub tata, jakie czynności wykonuje się przy przewijaniu lub karmieniu. Częste „rozmowy” z dzieckiem pozwolą mu szybciej zrozumieć mowę i samemu wydawać nowe głoski i dźwięki. Piąty miesiąc to czas rozwoju społecznego. Dziecko uczy się, że na świecie istnieje mnóstwo różnych ludzi – nie tylko dużych, ale również małych jak on sam. Warto zabierać je ze sobą na wizyty do koleżanek, które również mają dzieci, odwiedzać babcie i ciocie. Dzięki temu będzie oswajało się z innymi ludźmi i mniej bało obcych.

Bibliografia:

  1. Magdalena Czub, Pierwszy rok życia, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.
Data aktualizacji: 19.07.2019,
Opublikowano: 19.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej