Rewolucja w świecie małego człowieka, czyli: pojawia się rodzeństwo

Fot.: elisabetta figus / stock.adobe.com

Kolejne dziecko w rodzinie to wielkie wydarzenie nie tylko dla rodziców, ale również dla starszaka, który musi zmierzyć się z zupełnie nową dla niego sytuacją. Na pojawienie się rodzeństwa starsze dziecko trzeba przygotować, a potem zaangażować je do pomocy.

Przygotowanie starszego dziecka na przyjęcie nowego członka rodziny to ważny proces i nie powinno się go bagatelizować. Pociecha, która dotąd była oczkiem w głowie rodziców, nagle przestaje być w centrum uwagi. Dla małego człowieka to zupełnie niezrozumiała sytuacja.

„Gdy obserwuje się starsze dziecko w towarzystwie nowo narodzonego, często można dostrzec cierpienie tego pierwszego, gdy widzi, jak coś, co niegdyś było ofiarowywane jemu, jest teraz dawane bratu lub siostrze” – tłumaczy brytyjska ekspertka od wychowywania dzieci, Margot Sunderland, w książce „Mądrzy rodzice”.

Specjalistka zauważa, że rywalizacja z rodzeństwem może wzbudzać w dziecku rozmaite uczucia, nie tylko ból związany z obserwowaniem miłosnego duetu matki z rywalem, który ma równe prawa do jej sympatii. Według Sunderland agresywne zachowanie i impulsywność, będące skutkiem bólu odczuwanego przez rodzeństwo, często wynikają ze spadku poziomu opioidów, związanego z poczuciem, że ma się status kogoś wykluczonego. Dochodzi również do zablokowania ważnych systemów regulujących nastrój i wzrostu stężenia innych hormonów w mózgu.

Jak przygotować starsze dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Poczuciu odtrącenia, czy wręcz przekonania o byciu niekochanym, można i trzeba zaradzić. Specjaliści z prestiżowej kliniki Mayo w Stanach Zjednoczonych podpowiadają, aby zacząć od przeprowadzenia ze starszakiem rozmowy. Matka powinna pokazać dziecku swój rosnący brzuch i wytłumaczyć, co dzieje się w środku.

Zdaniem Margot Sunderland celebrowanie ciąży może mieć ogromny wpływ nie tylko na matkę i nienarodzone dziecko, ale także na pozostałą część rodziny. Dobre samopoczucie kobiety przeniesie się na otaczające ją osoby.

Kilkulatkowi warto wyjaśnić, że nowo narodzone dziecko będzie głównie jadło, spało i płakało. Będzie też wymagało uwagi i opieki. Na początku nie będzie towarzyszem zabaw, co jednak zmieni się, gdy podrośnie.

Pomocne w uświadomieniu starszakowi szykujących się zmian może być wspólne przygotowanie kącika dla noworodka, a już po jego narodzinach angażowanie kilkulatka do pomocy (dostosowanej do jego możliwości). Starszą pociechę warto włączyć nawet do robienia rodzinnych zdjęć.

Jak okazywać miłość starszemu dziecku?

Margot Sunderland: „Dziecko nie podejdzie do ciebie i nie powie: Wydaje mi się, że wolisz mojego brata, i czuję się przez to skrzywdzona. Językiem pozwalającym dzieciom wyrazić uczucia jest ich zachowanie. Mogą okazywać swój ból, krzywdząc rodzeństwo, zachowując się wyzywająco lub marudząc”. To charakterystyczne symptomy lęku i zazdrości, z którymi musi się zmierzyć zarówno starszak, jak i reszta rodziny.

Tak często, jak to konieczne, trzeba zapewniać starsze dziecko o miłości do niego. Rozmowa ze starszakiem powinna być szczera. „Bardzo cię kocham i przepraszam, jeżeli czasami zapominam, żeby ci to okazać” – to słowa, które według Margot Sunderland może skierować matka do pierworodnego dziecka. Okazana empatia zaktywizuje opioidy w mózgu dziecka, dzięki czemu dziecko poczuje się bezpiecznie.

Jak radzi Sunderland, należy zachować szczególną czujność, gdy starsze dziecko przygląda się matce, gdy ta spędza z niemowlakiem wspaniałe chwile. Sposobem na okazanie miłości starszemu dziecku jest spędzanie z nim czasu – sam na sam. Każdego dnia powinno się znaleźć czas na wspólną zabawę. Gdy natomiast do domu przychodzą goście, warto poprosić ich, by przynieśli jakiś drobiazg również dla pierwszego dziecka.

Zobacz film: Zdrowe nawyki żywieniowe. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Margot Sunderland, „Mądrzy rodzice”, Świat Książki, Warszawa 2008,

2. Healthy Lifestyle: Children's health

Data aktualizacji: 02.02.2018,
Opublikowano: 06.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej