Rak piersi to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że każdego roku 18 tysięcy kobiet dowiaduje się o chorobie. Dla wielu z nich jedyną szansą na powrót do zdrowia jest mastektomia. Czy usunięcie piersi jest równoznaczne z utratą kobiecości?
Rak piersi to jeden z tych nowotworów, który odpowiednio wcześnie wykryty może być całkowicie uleczalny. Niestety wiele kobiet nie bada się regularnie i trafia do lekarza zbyt późno. W takich sytuacjach jedyną szansą na powrót do zdrowia jest mastektomia, czyli usunięcie piersi zaatakowanej przez nowotwór.
Agata Młynarska w programie Bez tabu spotkała się lekarzami, którzy wykonują takie operacje. Dzięki postępowi w medycynie mogą oni nie tylko usunąć chorą pierś, ale w czasie jednej operacji od razu ją zrekonstruować (wykorzystuje się do tego nowoczesne implanty). Dzięki temu pacjentki – mimo choroby – mogą się czuć, jak stuprocentowe kobiety. Jednym z najlepszych w Polsce lekarzy, którzy wykonują takie operacje jest dr n. med. Artur Bocian, chirurg onkolog. Jak podkreśla specjalista w rozmowie z Agatą Młynarską takie operacje niosą za sobą wiele korzyści. Pozwalają zachować mięsień, rana szybciej się goi, ból po operacji jest mniejszy, ale przede wszystkim – dzięki rekonstrukcji piersi – kobieta ma większy komfort psychiczny i poczucie, że jej kobiecość, mimo choroby, nie ucierpiała. Czy u każdej kobiety z rakiem piersi można wykonać operację z jednoczesną rekonstrukcją? Dowiecie się tego z filmu powyżej.
Operacja mikrochirurgiczna piersi – na czym polega?
Kiedy nowotwór jest już zaawansowany i konieczne jest usunięcie całego mięśnia zastosowanie implantów nie jest możliwie. W takich sytuacjach wykonuje się operacje mikrochirurgiczne piersi. Polegają one na tym, że zamiast implantów do obudowy piersi wykorzystuje się tkanki pacjentki. W czasie zabiegu lekarze „przekładają” fragment skóry i tkanki tłuszczowej – najczęściej z brzucha – do piersi. Jak wygląda taka operacja i gdzie można ją wykonać? Dowiecie się tego z filmu: