Przyczyny, objawy i skutki wysokiego TSH u dzieci i dorosłych

Fot: Konstantin Yuganov / fotolia.com

TSH to hormon regulujący właściwe funkcjonowanie tarczycy. Jego zbyt wysoki poziom świadczy o problemach z tym gruczołem – w większości przypadków mogą to być różne rodzaje niedoczynności - pierwotna, wrodzona, subkliniczna lub wtórna.

O zawyżonym poziomie TSH (tyreotropiny) można mówić, gdy jej stężenie we krwi przekracza 5,0 mU/l. W zdecydowanej większości przypadków przyczyną tego wyniku jest niedoczynność tarczycy, jednak może to również być rezultat np. choroby nadnerczy lub nieprawidłowości związanych z przysadką mózgową. Aby zdiagnozować faktyczną przyczynę wysokiego poziomu TSH, należy przeprowadzić dodatkowe badania hormonów tarczycy.

Przyczyny wysokiego TSH u dorosłych

Wysoki poziom TSH w zdecydowanej większości przypadków świadczy o niedoczynności tarczycy. Istnieją różne rodzaje tego schorzenia.

  • Pierwotna niedoczynność tarczycy – poza wysokim TSH obniżony jest poziom trijodotyroniny (fT4); jest to uszkodzenie gruczołu poprzez zapalenie o charakterze autoimmunologicznym (choroba Hashimoto).
  • Wrodzona niedoczynność tarczycy – wady wrodzone gruczołu, błędy syntezy hormonów tarczycy, niedobór lub nadmiar jody w organizmie, przeciwciała matczyne, wady układu podwzgórzowo-przysadkowego.
  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – niezwykle trudna do wykrycia, poza zawyżonym poziomem TSH występuje prawidłowe stężenie pozostałych hormonów tarczycy: wolnej tyroksyny (fT3) oraz trijodotyroniny (fT4).
  • Wtórna niedoczynność tarczycy – do podwyższonego poziomu TSH dochodzi podwyższony poziom trijodotyroniny (fT4); jest to konsekwencja obecności w organizmie gruczolaka, który stymuluje syntezę TSH. Jest to rzadka niedoczynności tarczycy – stanowi ok. 1% wszystkich przypadków tego schorzenia.

Niedoczynność tarczycy najczęściej jest spowodowana chorobą Hashimoto. Jest to przewlekłe zapalenie tarczycy – autoimmunologiczna przewlekła choroba, która wyniszcza gruczoł i zmniejsza produkcję jego hormonów.

Podwyższony poziom TSH może też być spowodowany schorzeniami pozatarczycowymi, takimi jak: marskość wątroby, choroba nadnerczy, nieprawidłowości związane z przysadką mózgową, stan fizjologiczny noworodków po urodzeniu, regularne zażywanie niektórych leków (np. amiodaronu) lub zespół oporności na hormony tarczycy.

Objawy podwyższonego TSH u dorosłych

Objawy wszystkich przypadków niedoczynności tarczycy niewiele się od siebie różnią. Są to: osłabienie organizmu, uczucie ciągłego zmęczenia, uczucie ciągłego zimna, obniżenie nastroju, objawy podobne do depresyjnych, zwiększenie masy ciała bez drastycznych zmian w diecie, pojawianie się obrzęków, zaparcia oraz spowolnienie perystaltyki jelit (aktywności motorycznej w przewodzie pokarmowym). U kobiet może występować nieregularność miesiączki. U osób starszych cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego wymienione objawy mogą się nasilać.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Przyczyny podwyższonego TSH u dzieci

Problemy z właściwym poziomem TSH mogą być wrodzone. Ich potencjalnymi przyczynami są: zaburzenia tarczycy u matki, produkcja przeciwciał przeciwko tarczycy lub nieprawidłowości w budowie gruczołu. Zdarzają się przypadki, w których wszystkie funkcje tarczycy dziecka z czasem wracają do normy. Rozwój schorzenia jest zależny od wieku dziecka i przyczyny niedoczynności. W niektórych przypadkach zbyt wysoki poziom TSH może być rezultatem guza w przysadce mózgowej dziecka.

Objawy podwyższonego TSH u dzieci

Podwyższony poziom TSH u noworodków i dzieci może przebiegać bezobjawowo. Jeżeli pojawiają się symptomy, u dzieci są to: długotrwała żółtaczka noworodkowa, zaburzenia rozwoju psychomotorycznego, senność, obniżona aktywność, zachrypnięty płacz, zmniejszenie apetytu, wybrzuszenie pępka, zaparcia, problemy z wypróżnianiem się, spowolnienie wzrostu lub opóźniony wzrost, opóźnienie zarastania ciemiączek, opóźniony rozwój zębów, powolna mowa, opóźnienie pokwitania, słaby puls, wysuszenie ust i skóry, opadające powieki, przyspieszone przybieranie na wadze, obniżone napięcie mięśni, wypadanie włosów i obrzęk twarzy.

Leczenie podwyższonego TSH

Bezpośrednio po zdiagnozowaniu podwyższonego poziomu TSH u dziecka należy rozpocząć leczenie, gdyż jego brak może doprowadzić do opóźnienia umysłowego i karłowatości. Tarczyca jest bowiem odpowiedzialna za przemiany tkanki kostnej i wzrost kośćca. Leczenie schorzenia trwa przez całe życie. Jest to leczenie substytucyjne, polega na doustnym podawaniu preparatu lewotyroksyny. Dawkowanie to jedna tabletka dziennie na czczo. U dzieci i młodzieży leczenie jest przeprowadzane w energicznym tempie, z kolei u osób starszych terapia wymaga ostrożnego postępowania – dawki leku są zwiększane stopniowo. Rozpoczęcie leczenia zaburzeń tarczycy w odpowiednim momencie i prawidłowy przebieg terapii gwarantują wskazany rozwój psychofizyczny oraz eliminują wszelkie symptomy schorzenia.

Data aktualizacji: 06.12.2018,
Opublikowano: 21.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej