Przyczyny bólu pleców w ciąży

Fot. yuri_arcurs / Getty Images

Ból pleców w ciąży najczęściej umiejscowiony jest w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Stanowi powszechny problem kobiet ciężarnych. Silny ból pleców w ciąży występuje najczęściej pod koniec ciąży.

Przyczyn dolegliwości bólowych pleców w ciąży jest kilka. Dyskomfort w okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest najbardziej uciążliwy pod koniec ciąży, przed samym rozwiązaniem, gdyż dziecko rozpoczyna wstawianie się w kanał rodny oraz osiąga swoją największą masę.

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Dyskomfort oraz dolegliwości bólowe dotyczą około 80% kobiecej populacji. W grupie ryzyka znajdują się głównie kobiety między 40. a 70. rokiem życia, a czynnikami predysponującymi są ciąża, poród oraz 6-tygodniowy połóg. W czasie ciąży zmienia się postawa ciała kobiety. Jest to efekt zmiany środka ciężkości oraz zwiększenia masy ciała. Pogłębia się fizjologiczna lordoza lędźwiowa, która może powodować zaburzenia pracy stawów. Ból pleców oraz jego nasilenie uzależnione są również od tego, czy kobieta przed zajściem w ciążę miała problemy z kręgosłupem.

  1. W ciąży zmienia się ułożenie oraz rozmiar miednicy. Dodatkowo poluźniają się jej więzadła. Zmiany te obciążają kręgosłup. Organizm ciężarnej kobiety rozpoczyna produkcję hormonu relaksyny, aby zminimalizować lub zlikwidować dolegliwości bólowe związane ze zmianami zachodzącymi w postawie ciała. Jeśli w wyniku dodatkowych schorzeń towarzyszących ciąży dojdzie do zaburzeń w gospodarce hormonalnej, zmniejszy się wydzielanie relaksyny, ból pleców w ciąży jest dużo bardziej uciążliwy.
  2. Kolejną przyczyną bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest dźwiganie. Kobiety ciężarne często nie rezygnują z pracy zawodowej. Jeśli praca ta związana jest z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, dodatkowo obciąża kręgosłup. Często kobiety ciężarne posiadają już potomstwo, zdarza się, że dzieci te są w wieku wymagających noszenia na rękach. Również jest to przyczyną dodatkowego obciążenia kręgosłupa.
  3. Schorzenia kręgosłupa przed ciążą oraz przebyte urazy. Jeśli ciężarna cierpiała przed ciążą na dolegliwości bólowe kręgosłupa, takie jak np. dyskopatia, rozwijająca się ciąża pogłębi ten ból.
  4. Pod koniec ciąży dziecko może zmienić położenie, opierając cały ciężar na kręgosłupie matki. Wówczas ból jest stały. Nie ustępuje w wyniku leżenia. Jest to również sygnał dla kobiety, iż ból kręgosłupa podczas porodu będzie bardzo silny i należy w jego czasie wykonywać ćwiczenia oraz przybierać pozycje, które odciążają kręgosłup.
  5. Ucisk dużych naczyń powoduje zaburzenia krążenia i może być przyczyną niedotlenienia płodu w skrajnych przypadkach. Pacjentki zgłaszają raczej nudności, wymioty, zawroty głowy, a nie bóle pleców.

Jak prawidłowo wstać z łóżka, żeby uniknąć bólu kręgosłupa? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak prawidłowo wstać z łóżka, żeby uniknąć bólu kręgosłupa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby na ból pleców w ciąży

Aby skutecznie zminimalizować lub zlikwidować ból pleców w ciąży, najważniejsze jest określenie jego przyczyny. Jeśli jest związany z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, należy bezzwłocznie zaprzestać obciążania kręgosłupa w ten sposób. Do innych metod łagodzących ból kręgosłupa w ciąży możemy zaliczyć:

  • Wykonywanie ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni odciążających kręgosłup oraz poprawiających postawę ciała.
  • Korzystanie z krzeseł ze specjalnie wyprofilowanym oparciem oraz układanie poduszki w okolicy lędźwiowej podczas siedzenia, m.in. w czasie prowadzenia samochodu.
  • Istotny jest wybór obuwia w zaawansowanej ciąży. Najlepiej w ciąży zrezygnować z obcasów.
  • Spanie na boku. Ból pleców w ciąży podczas leżenia na lewym boku zmniejsza się. Dodatkowo można włożyć między kolana poduszkę. W niektórych przypadkach kobiety wolą leżeć na prawym boku.
  • Masaże relaksacyjne dają świetne efekty w uśmierzaniu bólu kręgosłupa w czasie ciąży. Ważne jest, aby udać się do masażysty specjalizującego się w masowaniu kobiet ciężarnych, aby nie uszkodził kręgosłupa.
  • Stosowanie ciepłych bądź zimnych okładów. Wybór uzależniony jest od preferencji kobiety.
  • Maść na ból pleców w ciąży – niestety większość preparatów przeciwbólowych jest przeciwwskazana w ciąży, ponieważ zawiera składniki stanowiące niebezpieczeństwo dla płodu. Istnieją preparaty przeznaczone tylko dla kobiet ciężarnych. Jednak wybór maści powinien być zawsze skonsultowany z lekarzem prowadzącym.

Jakie są typowe dolegliwości w czasie ciąży? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Majchrzycki M., Mrozikiewicz P., Kocur P., Bartkowiak-Wieczorek J., Hoffman M., Stryła W., Seremak-Mrozikiewicz A., Grześkowiak E.: Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży. Prace poglądowe położnictwo. Ginekologia Polska 2010.

2. Miszka A., Smolarek N., Chmaj-Wierzchowska K., Zgrzeba L.: Dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowo-krzyżowej u kobiet w ciąży. Zakład Praktycznej Nauki Położnictwa 2017

1. Pilewska-Kozak A., Stadnicka G., Łepecka-Klusek C., Dobrowolska B., Pałucka K., Pawłowska-Muc A., Kozak Ł.: Dolegliwości bólowe pleców u kobiet w ciąży - doniesienia wstępne. Katedra i Klinika Ginekologii i Endokrynologii Ginekologicznej Wydział Nauk u Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie 2016.

Data aktualizacji: 19.01.2019,
Opublikowano: 18.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej