Przepuklina przeponowa u płodu, noworodka i dorosłych

Fot.: Lars Zahner / stock.adobe.com

Przepuklina przeponowa ma wiele typów. Nabyte to przede wszystkim przepukliny rozworu przełykowego. Wrodzone są rzadsze, powstają już u płodu, a wykrywane są często u noworodków. Operacja to jedyna metoda leczenia przepuklin wrodzonych.

Przepona to ogromny mięsień pełniący zasadniczą rolę w oddychaniu, oddzielający jamę brzuszną od klatki piersiowej. Nie jest on jednak jednolity. Istnieją wrodzone, a także nabyte przestrzenie w obrębie przepony. Do tych pierwszych zalicza się otwory stanowiące przejście dla aorty, kręgosłupa, przełyku czy żyły głównej dolnej. Przepuklina przeponowa to przemieszczenie się narządów lub ich fragmentów przez naturalne bądź nabyte otwory przepony.

Przepuklina przeponowa – rodzaje

Do przepuklin przeponowych zalicza się przede wszystkim przepuklinę rozworu przełykowego, przebiegającą przez naturalny otwór (rozwór) dla przełyku. Przepukliny wrodzone to przede wszystkim przepuklina Bochdaleka i przepuklina Morgagniego.

Przepuklina rozworu przełykowego

Przepuklina rozworu przełykowego jest nabytą przepukliną przeponową występującą u dorosłych, w szczególności u kobiet. Przewaga zachorowań wśród kobiet wynika z tego, że ciąża jest jednym z czynników predysponujących do jej wystąpienia. Wyróżnia się następujące typu przepukliny rozworu przełykowego:

  1. Przepuklina wślizgowa – stanowi zdecydowaną większość przepuklin rozworu przełykowego. Polega na przemieszczeniu się do klatki piersiowej początkowej części żołądka. Połączenie przełykowo-żołądkowe przemieszcza się ku górze. Przepuklina ta charakteryzuje się zgagą, zarzucaniem pokarmu, zaburzeniami połykania, bólami w klatce piersiowej. Nie są to jednak specyficzne objawy przepukliny, wobec tego konieczna jest dokładna diagnostyka. Często objawy sugerują chorobę refluksową przełyku. Badaniami pozwalającymi na jej zdiagnozowanie są badanie radiologiczne z użyciem kontrastu, a także badanie endoskopowe.
  2. Przepuklina okołoprzełykowa – w tym typie przepukliny połączenie przełykowo-żołądkowe pozostaje we właściwej pozycji, natomiast dno żołądka przemieszcza się ku gurze. Wciska się obok tego połączenia przez rozwór przełykowy. W rzadkich przypadkach dochodzi do przemieszczenia się w ten sposób całego żołądka (z wyjątkiem wpustu i odźwiernika). Przepuklina tego typu może mieć przebieg bezobjawowy lub dawać objawy typowe dla przepuklin – uwięźnięcie przepukliny, zapalenie worka przepuklinowego, niedrożność przewodu pokarmowego. Dodatkowo mogą pojawić się objawy wynikające z ucisku przepukliny na sąsiadujące narządy – zaburzenia rytmu serca, duszność. Jeśli dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, skręcenia worka przepuklinowego lub innych ciężkich powikłań (niedokrwienie, martwica, przebicie ściany), występuje nagły ból i nudności w nadbrzuszu.
  3. Przepuklina mieszana, tzw. wślizgowo-okołoprzełykowa – polega na przemieszczeniu się zarówna dna, jak i całej krzywizny większej żołądka wysoko do klatki piersiowej.

Wrodzone przepukliny przeponowe

Jedną z form przepukliny wrodzonej przeponowej jest wrodzony krótki przełyk. Jest to wada powodująca stałe umiejscowienie żołądka (częściowo lub w całości) w klatce piersiowej. Wady wrodzone często współistnieją z różnymi zaburzeniami genetycznymi.

Wrodzone przepukliny przeponowe wynikają z nieprawidłowości w budowie przepony już u płodu. Przez powstałe otwory do klatki piersiowej przemieszczają się narządy jamy brzusznej. Większość tego typu wad wrodzonych jest rozpoznawana już w okresie noworodkowym lub niemowlęcym, choć zdarzają się przypadki rozpoznań u dorosłych. Zawartość worka przepuklinowego może być rozmaita. Może on zawierać żołądek, fragmenty jelit czy śledzionę.

Objawy przepukliny wrodzonej są zróżnicowane. Mogą objawić się ostrą niewydolnością oddechową i sinicą, szczególnie w przypadku dużych przepuklin. Niekiedy zdarza się, że do tak zaostrzonych objawów z układu oddechowego dochodzi w ciągu pierwszych 24 godzin życia. Objawy mniejszych przepuklin to np.: przewlekłe zaparcia, duszności, bóle w klatce piersiowej, płytszy oddech.

Główne dwa typy przepuklin wrodzonych to przepuklina przeponowa Bochdaleka (w tylno-bocznych ubytkach przepony) i przepuklina przeponowa Morgagniego (wrotami jej są trójkąty mostkowo-żebrowe przepony, przez które fizjologicznie przechodzą naczynia krwionośne).

Leczenie przepuklin przeponowych

Leczeniem operacyjnym powinni być obowiązkowo objęci chorzy z rozpoznaniem przepukliny okołoprzełykowej, ze względu na możliwość wystąpienia powikłań. Metodą z wyboru jest fundoplikacja Nissena, czyli doszycie dna żołądka do przedniej ściany jamy brzusznej, co ma ustabilizować żołądek poniżej przepony. Dodatkowo zmniejsza się światło rozworu przełykowego przepony. Niekiedy zabiegi przepuklin przeponowych przeprowadza się laparoskopowo.

Leczenie wrodzonych przepuklin przeponowych również opiera się na leczeniu chirurgicznym, nawet u noworodków.

Zobacz film: Co to jest protokół kompleksowej opieki okołooperacyjnej? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 09.03.2018,
Opublikowano: 02.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej