Powiedz „mama”! No powiedz... czyli kiedy dziecko zacznie mówić?

Kiedy dziecko zaczyna mówić, zawsze jest to niesamowite doświadczenie i rodzi niezapomniane chwile dla rodziców. Rozwój mowy u dziecka jednak następuje stopniowo. W jakim wieku dziecko powinno zacząć mówić? Czy jeśli dwulatek jeszcze nie mówi, jest to powód do obaw? Niekoniecznie

Istnieje powszechne przekonanie, że dziewczynki zaczynają mówić wcześniej niż chłopcy. Wiele dzieci zaczyna mówić już pod koniec 1. roku swojego życia, inne zaś – dużo później. Zanim rodzic popadnie w obawy, że aparat mowy jego dziecka nie działa prawidłowo, bo pierwsze słowa jeszcze nie padły z malutkich ust, powinien zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami.

Czy istnieje określony wiek, kiedy dziecko zaczyna mówić?

Wielu rodzicom ścisłe określenie wieku dziecka, w którym zaczyna ono aktywnie korzystać z aparatu mowy, znacznie ułatwiłoby życie. Sprawa nie jest jednak aż tak prosta. Dlatego też porównywanie zdolności mówczych własnego dziecka z dziećmi znajomych nie ma sensu – jednym dzieciom przychodzi to łatwiej, innym trudniej. Nie ma reguły na to, kiedy po raz pierwszy dziecko powie „mama”.

Rozwój mowy dziecka bardziej niż od wieku zależny jest od płci oraz od komunikacji werbalnej rodziców i innych członków rodziny z dziećmi. Dwumiesięczne dziecko potrafi już głużyć. Głużenie, inaczej nazywane gruchaniem, to kolejna po krzyku faza rozwoju mowy. Dziecko wydaje zazwyczaj dźwięki gardłowe. „Słowa” dwumiesięcznego dziecka mogą przybiegać postać „agu”, „gli”, bwe”.

Około 6. miesiąca życia dziecko zaczyna gaworzyć. Proces ten określany jest jako przyjemny dla dziecka. Maluszek gaworzy zazwyczaj wtedy, kiedy jest sam. Łączy spółgłoski z samogłoskami, tworząc zbitki sylab: „ga-ga”, „ma-ma”. Gaworzenie stanowi proces przygotowujący struny głosowe dziecka do mówienia.

Jeżeli chodzi o płeć, dziewczynki rzeczywiście swoje pierwsze słowa wypowiadają wcześniej niż chłopcy. U maleńkich dam pojawiają się one w 12. miesiącu życia, natomiast w przypadku płci męskiej jest to 13. bądź 14. miesiąc życia. Wtedy dzieci zyskują świadomość, że mogą nazwać każdą rzecz dokoła nich. Dowiedziono jednak, że chociaż wszyscy zaczynają od pojedynczych słów, dziewczynki wypowiadają pojedyncze słowa dłużej niż chłopcy. Ci zaś zdecydowanie szybciej zaczynają budować wypowiedzi przypominające zdania.

W 2. roku życia dziecka powinny pojawić się już bardziej obszerne, jak na małe dziecko, wypowiedzi. Dwulatek najczęściej potrafi wypowiedzieć dwuwyrazowe, proste zdania. Miewa jednak tendencję do przekręcania słów bądź urywania końcówek, zachowując przy tym sens wypowiedzi.

Trzeci rok życia dziecka obfituje w znacznie szerszy zasób słownictwa. Maluch w tym wieku zna już około 800 słów – zdarzają się też dzieci, których słownik może zawierać ich nawet dwukrotnie więcej. Dzieci w tym wieku potrafią mówić pełnymi zdaniami, a także zadawać pytania.

Dziecko (dwu-, trzylatek) nie mówi. Jak pomóc dziecku zacząć mówić?

Wspomaganie rozwoju mowy dziecka przez rodziców jest bardzo istotną kwestią. Wymaga jednak ogromnej dawki cierpliwości – krzycząc na maluszka, można wywołać w nim reakcje stresowe, które mogą przyczynić się do powstania dysfunkcji w rozwoju psychicznym w późniejszych etapach życia. Dlatego rodzice powinni przyswoić kilka wskazówek, dzięki którym ich dzieci szybciej zaczną mówić, a przy tym nie zniechęcą się do dyskusji.

Do dziecka należy mówić od momentu narodzenia. Wiele matek rozmawia ze swoim dzieckiem jeszcze na etapie prenatalnym, co również jest pomocne, chociaż bardziej na poziomie emocjonalnym. Mówiąc do noworodka, świeżo upieczona mama powinna zachować poprawność językową, czyli nie stosować zdrobnień i spieszczeń. Jeżeli rodzice będą celowo przekręcać wyrazy w celu lepszego dotarcia do jeszcze niewykształconej percepcji dziecka, zrobią ogromny błąd. Dziecko nauczone takiej mowy prawdopodobnie będzie miało problemy w nawiązaniu dialogu z rówieśnikami, może to również przyczynić się do problemów w nauce.

Aby zachęcić dziecko do mówienia, należy w prosty i zrozumiały sposób opowiadać maluszkowi na przykład o podejmowanych czynnościach – dlaczego rodzic je podejmuje, powinno się także nazywać dane czynności i opisywać je. Mama może również opowiadać dziecku bajki, śpiewać piosenki i zadawać pytania. Na początku dziecko może reagować jedynie mimiką twarzy oraz ruchami ciała, później jednak prawdopodobnie będzie starało się odpowiadać słownie.

Jeżeli podczas nauki mówienia dziecko ma problem z wypowiadaniem niektórych słów, nie należy go do tego zmuszać. Taka trudność w wymowie nie jest równoznaczna z brakiem zrozumienia określonego słowa – wskazanie konkretnej rzeczy może nie stanowić problemu. Dziecko zaczyna mówić? To wspaniale! Nie mówi w pełni poprawnie? Jeszcze przyjdzie na to czas – w wyniku codziennych ćwiczeń wykształci w sobie tę umiejętność. Można zastosować metodę powtarzania wypowiedzi dziecka, jednak z użyciem właściwych form.

Problemy z artykulacją nie zawsze muszą być spowodowane niechęcią do mówienia czy niedostatecznym rozwojem intelektualnym. Czasami powodem milczenia są problemy z narządem słuchu. Dlatego też warto obserwować, czy dziecko reaguje na dźwięki, a jeżeli jest podejrzenie, że nie słyszy w pełni, należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem.

Zobacz film: Co to jest zespół dziecka potrząsanego?Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej