Położenie podłużne główkowe płodu a poród

Fot: staticnak1983 / gettyimages.com

Położenie podłużne główkowe powoduje, że zdecydowanie łatwiej jest dziecku wejść w kanał rodny. Jest pozytywnym czynnikiem rokowniczym. Położenie podłużne główkowe stwierdza się w przeszło 90% porodów.

Położenie płodu to stosunek osi długiej płodu (kręgosłupa) do osi długiej macicy. Najczęściej ma się do czynienia z położeniem podłużnym główkowym płodu, jednak zdarzają się także położenie skośne i położenie poprzeczne.

Położenie płodu – podział

Wyróżnia się przede wszystkim położenie główkowe płodu, w tym położenie główkowe przednie (1) i położenie główkowe tylne (2). Ponadto położenie płodu może być skośne, jak również poprzeczne, miednicowe zupełne (pośladki w kanale rodnym i zgięte nogi), niezupełne (pośladki w kanale rodnym, jednak tylko jedna noga jest zgięta) czy pośladkowe (pośladki w kanale rodnym, a stopy przy twarzy dziecka). Co to właściwie oznacza? Płód do około 34. tygodnia ciąży ma bardzo dużo miejsca na zmienianie położenia, pozycji ciała. W ostatnich tygodniach ciąży nie ma już jednak tyle miejsca w macicy i przybiera pozycję utrzymującą się właściwie już do porodu, choć nie oznacza to, że gdy zaczyna się czynność porodowa mięśnia macicy, dzieci nie zmieniają w ostatniej chwili położenia. Położenie dziecka w macicy ma ogromne znaczenie co do wyboru metody zakończenia ciąży.

Położenie podłużne główkowe przednie (1)

Najwięcej dzieci, bo niemal 95%, rodzi się z położenia podłużnego główkowego przedniego. Oznacza to, że oś kręgosłupa dziecka układa się wzdłuż osi macicy, a potylica dziecka skierowana jest ku spojeniu łonowym. Jest to najbardziej odpowiednia pozycja do porodu, gdyż z takiego położenia najłatwiej dziecku wpasować się w kanał rodny kobiety. Określenie położenia dziecka jest możliwe przy badaniu brzucha ciężarnej, jak również poprzez wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Ponadto przy badaniu kardiotokografii (KTG) serduszko jest słyszalne lepiej w podbrzuszu. Kopnięcia dziecka skierowane są w okolicę podżebrza i tam właśnie są najmocniej odczuwane, a dodatkowo główka dziecka uciska na pęcherz moczowy, co z kolei generuje uczucie częstego parcia na mocz.

Położenie podłużne główkowe związane jest z najmniejszą ilością powikłań okołoporodowych, oczywiście przy uwzględnieniu wyłącznie położenia dziecka jako czynnika rokowniczego.

Zobacz film i dowiedz się jak przebiega poród naturalny:

Zobacz film: Fazy porodu naturalnego. Źródło: 36,6.

Położenie podłużne główkowe tylne (2)

W położeniu podłużnym główkowym tylnym rodzi się niewielki odsetek dzieci. Potylica dziecka skierowana jest do kręgosłupa matki. W tym położeniu zdecydowanie częściej dochodzi do wszelkiego typu interwencji i powikłań okołoporodowych. Odsetek porodów w tym położeniu dziecka jest niewielki.

Położenie podłużne główkowe przednie a poród

W położeniu podłużnym główkowym przednim płód ustawia się potylicą do wchodu kanału rodnego. Poród siłami natury jest metodą z wyboru, chyba że pojawią się inne wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Natomiast samo położenie dziecka jest właściwe i umożliwia przeprowadzenie porodu. Dochodzi do przygięcia główki do klatki piersiowej. W drugim etapie następują rotacja wewnętrzna, odgięcie i na koniec rotacja zewnętrzna. Poród płodu z położenia główkowego podłużnego przedniego jest łatwiejszy i rzadziej wymaga dodatkowych interwencji położniczych.

Data aktualizacji: 09.01.2019,
Opublikowano: 09.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej