Podwyższone TSH – o czym świadczy i jakie daje objawy?

Fot: YakobchukOlena / fotolia.com

Podwyższone TSH to coraz powszechniejszy problem zdrowotny. Najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto wykrywana już nawet u nastolatków. Jej objawy to najczęściej osłabienie, suchość skóry czy niespodziewany przyrost masy ciała.

Hormon tyreotropowy (TSH) produkowany jest przez przysadkę mózgową. Pobudza on tarczycę do produkcji i wydzielenia trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4), czyli hormonów tarczycowych. Jeśli w organizmie jest za mało hormonów tarczycy, jest to sygnał dla przysadki mózgowej, by uwolnić TSH i zwiększyć jego produkcję. Jeśli hormonów tarczycy jest już za dużo, TSH jest niskie. W badaniach laboratoryjnych bada się najczęściej poziom TSH, a także poziom wolnych hormonów tarczycy, czyli fT3 i fT4.

Kiedy badamy TSH?

Normy TSH różnią się w zależności od laboratorium, które wykonuje badanie. Na wyniku zawsze powinny być podane wartości referencyjne danego laboratorium, jednak średnio przyjmuje się, że norma dla TSH wynosi 0,23–4,0 µU/ml. Górna granica normy jest zdecydowanie niższa dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych. Badanie wykonuje się na czczo podczas standardowego pobierania krwi z żyły łokciowej.

Badanie TSH może zlecić lekarz przy podejrzeniu jakichkolwiek patologii tarczycy, jednak można je też wykonać na własną rękę (prywatnie) przy zauważeniu u siebie jakichkolwiek objawów:

  1. Objawy wskazujące na nadczynność tarczycy (niskie TSH) to najczęściej: przyspieszenie akcji serca, spadek masy ciała, nietolerancja ciepła i wysiłku, nadmierna potliwość, drżenia rąk, nadmierne pobudzenie.
  2. Objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy (najczęściej wysokie TSH) to: wzrost masy ciała, nastrój depresyjny, osłabienie, męczliwość, zaparcia.
  3. Niskie lub wysokie TSH może wystąpić po usunięciu tarczycy, jako wyznacznik zbyt małej lub zbyt dużej suplementacji hormonów tarczycy.

Podwyższone TSH – przyczyny

Przyczyną podwyższonego TSH jest najczęściej pierwotna choroba tarczycy. Najpowszechniejszą chorobą związaną z podwyższeniem TSH jest choroba Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi do produkcji przeciwciał przeciwko własnym komórkom tarczycowym. Tarczyca jest poniekąd przez nie niszczona, spada ilość syntetyzowanych przez nią hormonów tarczycy, a co za tym idzie – wzrasta poziom TSH.

Zobacz także: Tyreotropina (TSH): normy, określenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy

Ponadto częstą przyczyną podwyższonego TSH jest nadmierna suplementacja hormonów tarczycy, np. po zabiegu usunięcia tarczycy. Bardzo rzadko podwyższone TSH wynika z gruczolaka przysadki mózgowej mającego zdolność wydzielania TSH.

Niedoczynność tarczycy – najczęstsza przyczyna podwyższonego TSH

Niedoczynność tarczycy jest stanem związanym z niedoborem hormonów tarczycy. Prowadzi to do spowolnienia w organizmie procesów metabolicznych, a także do wielu innych objawów i powikłań.

Jak wcześniej wspomniano, najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba autoimmunologiczna, czyli choroba Hashimoto. Polega ona na produkcji przeciwciał TPO skierowanych przeciwko komórkom tarczycowym. Przeciwciała doprowadzają do destrukcji tego narządu, jednak można sobie wyobrazić, że niszcząc poszczególne komórki tarczycy, powodują uwolnienie z nich nagromadzonych wcześniej hormonów. Bardzo często początkowo dochodzi do nagłego wzrostu poziomu hormonów tarczycy w organizmie, ze względu na ich nadmierne uwolnienie. Szybko jednak sytuacja się stabilizuje i – tak jak to wynika z przedstawionej wcześniej zależności – poziom hormonów tarczycy zaczyna spadać, natomiast poziom TSH wzrasta.

Choroba Hashimoto jest najczęściej rozpoznawana u kobiet, a nawet już u nastolatek.

Częstym zjawiskiem jest tzw. subkliniczna niedoczynność tarczycy, kiedy nie ma jeszcze objawów chorobowych, hormony tarczycy są w normie, jednak nastąpiło lekkie podwyższenie poziomu TSH. Należy wtedy kontrolować poziom tego hormonu, by nie przegapić momentu rozwinięcia się objawowej, wymagającej leczenia, niedoczynności tarczycy.

Podwyższone TSH a zajście w ciążę

Planując ciążę, należy zawsze wykonać badanie poziomu TSH. Jest to badanie wykonywane również rutynowo na początku ciąży. Na niedobór hormonów tarczycy płód jest najbardziej narażony do 13. tygodnia ciąży. Należy pamiętać, że normy dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych są inne. Górna granica normy dla kobiet planujących ciążę i ciężarnych wynosi 2,5, a nie 4. W 2. i 3. trymestrze ciąży wystarczy, że poziom TSH utrzymany jest poniżej 3,5.

Zobacz także: Normy oraz skutki wysokiego i niskiego poziomu TSH w ciąży

Podwyższone TSH może utrudniać zajście w ciążę. Dodatkowo podwyższone TSH u kobiet w ciąży może prowadzić do ciężkich powikłań. W pierwszych tygodniach, kiedy tarczyca dziecka nie jest jeszcze na tyle wykształcona, by produkować hormony, jedynym źródłem hormonów tarczycy jest tarczyca matki. Mimo że później dziecko jest w stanie je samo syntetyzować, to jednak do końca ciąży korzysta z hormonów matczynych. Dlatego niedobór matczynych hormonów tarczycy prowadzi do poważnych konsekwencji, np. do niedorozwoju neuropsychologicznego dziecka.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 10.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej