Pęcherzyk Graafa nie pęka? Obraz USG, przyczyny i objawy

Fot: ugurhan / gettyimages.com

Pęcherzyk Graafa powinien pęknąć po 10 godzinach od piku hormonu luteotropowego i na 24 godziny od piku estrogenu. Jeśli nie pęka, zajście w ciążę jest niemożliwe, ponieważ nie doszło do owulacji. Kiedy pęcherzyk Graafa pęka, może dawać objawy znane jako objawy owulacji.

Pęcherzyk Graafa to całkowicie dojrzały pęcherzyk jajnikowy. Ma nie więcej niż 20 mm. Na 13–15 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki pęka, uwalniając komórkę jajową.

Kiedy pęka pęcherzyk Graafa?

Kobieta w momencie uzyskania dojrzałości płciowej, co objawia się cyklicznymi krwawieniami miesiączkowymi, wkracza w kolejny etap zmian w narządach rodnych, czyli gonadach. Rozpoczyna się wtedy proces dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, co również jest procesem cyklicznym. W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, czyli w fazie folikularnej, dojrzewa nawet 30 pęcherzyków pierwotnych.

W jajniku wyodrębnia się część korową i rdzenną. W części korowej znajduje się podścielisko łącznotkankowe. Rozmieszczone są w nim różnego rodzaju komórki i włókna. Właśnie w części korowej jajnika znajdują się komórki jajowe. Każda komórka jajowa otoczona jest drobnymi komórkami nabłonkowymi. Cała ta struktura nosi miano pęcherzyka jajnikowego pierwotnego. Zdarza się, że pęcherzyki zawierają dwie komórki jajowe. Jest to rzadkie zjawisko, ale może stanowić podłoże dla ciąży bliźniaczej. Najczęściej jednak pęcherzyk zawiera jedną komórkę jajową, która nosi nazwę oocytu I rzędu. Znajduje się ona w fazie zatrzymanego podziału komórkowego.

W fazie folikularnej dochodzi do rozrostu komórek nabłonkowych przylegających do komórki jajowej. Namnażają się i powiększają, tworzą warstwę ziarnistą pęcherzyka, mającą zdolność syntezy estrogenów. Stopniowo pomiędzy komórkami zaczynają tworzyć się jamki wypełnione płynem pęcherzykowym. Zlewają się ze sobą, aż w końcu tworzą jedną dużą komorę płynową. Komórka jajowa zostaje zepchnięta na obwód. W tym miejscu tworzy lekkie wybrzuszenie, które określane jest mianem wzgórka jajonośnego. Komórka jajowa w tym czasie otoczona jest przez substancję złożoną z mukopolisacharydów kwaśnych (osłonka przejrzysta), a od zewnątrz znajduje się warstwa komórek ziarnistych. Z czasem od zewnętrznej strony pojawia się kolejna warstwa, tzw. osłonka tekalna, mająca zdolność syntezy androgenów.

Kiedy pęcherzyk osiąga całkowitą dojrzałość (pod koniec fazy folikularnej cyklu), pęka. Tuż przed tym wydziela tzw. ciałko kierunkowe I zawierające 23 chromosomy. Dzięki temu komórka jajowa pozbywa się połowy zbędnego materiału genetycznego i może przekształcić się w oocyt II rzędu. Każdy z chromosomów komórki jajowej ma jednak jeszcze nadal po 2 chromatydy. Dopiero w momencie zapłodnienia, czyli połączenia dwóch gamet (męskiej i żeńskiej), dochodzi do utraty połowy z nich pod postacią ciałka kierunkowego II.

Co się dzieje, kiedy pęcherzyk Graafa pęka?

Po uwolnieniu komórki jajowej pęcherzyk Graafa przekształca się w ciałko żółte w procesie luteinizacji. Jest ono w pełni rozwinięte w II fazie cyklu miesiączkowego. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte ulega zmianom wstecznym do ciałka białawego. Jeśli nastąpi zapłodnienie, ciałko żółte proliferuje dalej, stając się ciałkiem ciążowym.

Pęknięty pęcherzyk Graafa: objawy

Pęknięcie pęcherzyka Graafa przypada na 13–15 dni przed początkiem kolejnej miesiączki, czyli podczas tzw. owulacji. Jest to etap cyklu jajnikowego trwający około 10 godzin po piku wydzielania hormonu luteotropowego i na 14–24 godziny po piku estradiolu.

Na wystąpienie owulacji ma wpływ kilka czynników:

  • odpowiedni poziom progesteronu powodujący destabilizację ścian pęcherzyka,
  • zmiany degeneracyjne kolagenu w ścianie pęcherzyka, dzięki którym staje się ona cienka i podatna na pęknięcie,
  • wzrost ciśnienia płynu wewnątrzpęcherzykowego,
  • wzrost aktywności enzymów proteolitycznych (czyli niszczących białka budulcowe ściany pęcherzyka) pod wpływem hormonów,
  • wzrost poziomu gonadotropin, co stymuluje również wydzielanie histaminy,
  • tuż przed owulacją dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu prostaglandyn w płynie pęcherzykowym, co wpływa na proces pękania pęcherzyka,
  • komórki ziarniste i tekalne produkują substancje i enzymy umożliwiające pęknięcie pęcherzyka, m.in. kolagenazy.

Jeśli którykolwiek z tych mechanizmów zostaje upośledzony, nie dochodzi do osiągnięcia całkowitej dojrzałości pęcherzyka, a tym samym pęcherzyk Graafa nie pęka. Oznacza to, że nie następuje owulacja i nie ma możliwości zajścia w ciąże w danym cyklu miesiączkowym.

Objawy pękania pęcherzyka Graafa nie są charakterystyczne. Teoretycznie kobieta nie powinna odczuwać tych procesów. Zdarza się jednak, że owulacja jest odczuwalna przez kobietę jako ból w okolicy jajnika lub podbrzusza.

Zobacz film: Jak mówić o okresie i co trzeba o nim wiedzieć? Źródło: 36,6.

Niepęknięty pęcherzyk Graafa a miesiączka

W ciągu pierwszych dwóch lat miesiączkowania większość cykli jest bezowulacyjna. Cykle bezowulacyjne występują w związku z uwstecznieniem się niepękniętego pęcherzyka Graafa. Jeśli pęcherzyk Graafa ulega zmianom wstecznym, dochodzi do spadku stężenia estrogenów i przełomu endometrialnego, w wyniku czego następuje nieregularne złuszczanie się błony śluzowej macicy. W obrazie ultrasonograficznym (USG) widać drobnotorbielowatą strukturę jajnika. Głównym objawem niepękniętego pęcherzyka Graafa jest nieregularne krwawienie miesięczne.

Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej