Padaczka skroniowa u dzieci i dorosłych: patogeneza, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Fot: Tobilander / fotolia.com

Padaczka skroniowa jest przewleką chorobą neurologiczną, będącą jedną z postaci padaczki ogniskowej. Jej przyczyną jest uszkodzenie płatów skroniowych mózgu, które najczęściej powstaje na skutek urazu głowy. Epilepsja skroniowa charakteryzuje się nawracającymi napadami padaczkowymi, które bardzo często mają gwałtowny przebieg.

Padaczka, nazywana również epilepsją, jest schorzeniem, powstającym na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Jej głównym objawem są napady padaczkowe, które w zależności od indywidualnych uwarunkowań mogą mieć różny stopień intensywności. Może im towarzyszyć: ślinotok, drgawki, szczękościsk, światłowstręt i zaburzenia świadomości.

Padaczka skroniowa - przyczyny

Padaczka skroniowa, zwana również skrótowo TLE (od ang. temporal lobe epilepsy), jest chorobą, powstającą na skutek urazu głowy w obrębie płata skroniowego. Ta część mózgu odpowiada, m.in. za: mowę, zmysł węchu i słuchu, pamięć werbalną oraz rozpoznawanie obiektów. Jej uszkodzenie bardzo często skutkuje: zaburzeniami mowy i słuchu oraz zmysłu węchu, problemami z pamięcią i nieuzasadnioną agresją. Co istotne, padaczka skroniowa może pojawiać się również u osób nadużywających alkohol i zażywających narkotyki. W grupie ryzyka znajdują się także pacjenci po przebytym udarze mózgu. Nie bez znaczenia jest również genetyczna podatność, bowiem padaczka skroniowa może mieć również charakter wrodzony.

Zobacz film: Padaczka. Źródło: 36,6.

Objawy padaczki rolandycznej u dzieci

Jedną z najpowszechniejszych epilepsji u dzieci jest tzw. padaczka Rolanda, zwana również padaczką rolandyczną. Występuje ona na skutek nieprawidłowości w funkcjonowaniu okolic skroniowo-czołowych mózgu, wobec tego kwalifikuje się ją jako jedną z postaci padaczki skroniowej. Ten typ epilepsji zwykle dotyka dzieci pomiędzy 4. a 13. rokiem życia. Jej głównym objawem są napady padaczkowe, które najczęściej pojawiają się podczas snu. Napady te mają charakter nawracający i uogólniony. Jeśli objawy pojawiają się za dnia, mogą objąć na przykład tylko połowę twarzy dziecka. Podczas tego typu ataków dziecko zazwyczaj pozostaje przytomne, ale może mieć problemy z mową, a niekiedy nawet zaburzenia świadomości. Napadom padaczkowym często towarzyszy ślinotok, poczucie drętwienia połowy ciała oraz niekontrolowane, mimowolne ruchy. Charakterystycznym zwiastunem napadów padaczkowych jest tzw. aura somatosensoryczną, która cechuje się: mrowieniem lub drętwieniem okolicy ust, poczuciem dławienia oraz dolegliwościami żołądkowymi. Niekiedy po napadzie mogą wystąpić wymioty oraz chwilowy stan otępienia. Tym symptomom padaczki rolandycznej często towarzyszą objawy psychiczne wśród, których można wymienić:

  •  problemy z mówieniem i rozumieniem mowy,
  •  zaburzenia pamięci,
  •  problemy z koncentracją,
  •  trudności w zachowaniu uwagi. 

Objawy padaczki skroniowej u dorosłych

W  przypadku padaczki skroniowej, powstałej na skutek udaru mózgu lub uszkodzenia tego narządu, ognisko chorobowe znajduje się w okolicy płata skroniowego. Grupa, charakterystycznych dla tej postaci epilepsji, objawów uzależniona jest od typu napadów padaczkowych. Wyróżnia się:

Zobacz film: Padaczka - jak udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6.

  •  napady częściowo proste, objawiające się zjawiskami typu déjà vu (fałszywym przeświadczeniem, że dana sytuacja miała miejsce w niedalekiej przeszłości) i jamais vu (odwrotnością déjà vu) oraz zaburzeniami mowy, węchu i słuchu,
  •  napady częściowo złożone, którym towarzyszą zaburzenia świadomości. Objawia się to: drgawkami, wpatrywaniem w jeden punkt oraz zmienionym sposobem mówienia. 
  •  napady częściowe wtórne, charakteryzujące się utratą świadomości oraz mimowolnymi skurczami mięśni. 

Wymienionym symptomom padaczki skroniowej u dorosłych często towarzyszą objawy psychiczne. Pacjenci zmagający się z tym typem epilepsji mogą doświadczać poczucia alienacji. Niekiedy osoby z padaczką skroniową mają problemy z rozpoznaniem swoich bliskich oraz otoczenia, w tym również znanych przedmiotów, które jawią im się jako nowe.

Rozpoznanie padaczki skroniowej

W diagnostyce padaczki skroniowej oraz jednej z jej typów - padaczki Rolanda - wykorzystuje się badanie elektroencefalograficzne (EEG). Zazwyczaj wykonuje się EEG spoczynkowe, które najlepiej przeprowadzić w trakcie napadu padaczkowego. W przypadku epilepsji skroniowej zmiany w obrazie tego badania widoczne są w obrębie płata skroniowego mózgu. Badanie EEG powinno zostać poprzedzone dokładnym wywiadem z pacjentem i rozpoznaniem różnicowym. Najbardziej charakterystyczny symptom padaczki - napady, mogą wskazywać, m.in. na: zmiany nowotworowe w mózgu, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca i niedotlenienie mózgu. 

Leczenie padaczki skroniowej

W leczeniu padaczki skroniowej wykorzystuje się leki przeciwpadaczkowe, których zadaniem jest obniżenie aktywności neuronów mózgowych. Zalicza się do nich imidy, sulfonamidy, oraz pochodne dibenzoazepiny, benzodiazepiny. Padaczka skroniowa zaliczana jest do epilepsji lekoopornych, dlatego większość pacjentów w ogóle nie reaguje na leczenie. W takich przypadkach przeprowadzane są zabiegi operacyjne, które wspomaga się dietą, składającą się z produktów o niskiej zawartości węglowodanów.

Zobacz film: Co to jest zespół dziecka potrząsanego?Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 06.06.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej