Odczyn poszczepienny u niemowląt i starszych dzieci – jak go rozpoznać?

Fot. Jovanmandic / Getty Images

Odczyn poszczepienny może mieć charakter miejscowy bądź uogólniony. W przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych u niemowląt, starszych dzieci czy dorosłych nie bierze się pod uwagę związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie kryterium czasowe wystąpienia objawów w związku ze szczepieniem.

Odczyn poszczepienny to reakcja organizmu, która może mieć miejsce po podaniu szczepionki. Mimo iż określenie „odczyn” kojarzy się z miejscową reakcją, to jednak niepożądane odczyny poszczepienne obejmują różne reakcje mogące zajść po podaniu szczepionki. Ze względu na to, iż szczepienia obowiązkowe obejmują przede wszystkim dzieci, odczyny poszczepienne statystycznie częściej spotyka się w praktyce pediatrycznej niż u osób dorosłych. Odczynów poszczepiennych szczególnie boją się rodzice, którzy bardzo często sugerują się nierzetelnymi informacjami w mediach, a co za tym idzie, boją się szczepić niemowlęta czy nieco starsze dzieci. Tymczasem jeśli już odczyn poszczepienny wystąpi, najczęściej są to łagodne zmiany obejmujące zaczerwienienie, obrzęk, podwyższenie temperatury ciała. Aktualnie dostępne szczepionki naprawdę sporadycznie wywołują poważniejsze reakcje.

Kiedy nie powinno się szczepić dziecka? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Szczepić czy nie szczepić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Odczyn poszczepienny – definicja i przyczyny

Odczyn poszczepienny definiowany jest jako reakcja organizmu czasowo związana z wykonaniem szczepienia. Najczęściej jest to łagodna reakcja, niewymagająca nawet konsultacji lekarskiej. Ciężki odczyn poszczepienny, w postaci np. gorączki, czasami wymaga konsultacji, jednak nie powoduje żadnego trwałego uszczerbku na zdrowiu. Poważny odczyn poszczepienny to reakcja mająca czasowy związek ze szczepieniem, może skończyć się nawet zgonem. Konieczna jest hospitalizacja. Poważny odczyn poszczepienny prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Odczyny poszczepienne mają następujące przyczyny:

  • reakcja alergiczna na składnik szczepionki,
  • błędne podanie szczepionki,
  • zbyt krótki odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami szczepionki.

Tak naprawdę odczynem poszczepiennym określa się każdą reakcję organizmu, która nawet przypadkowo zbiegła się w czasie ze szczepieniem. Istotne, że w przypadku szczepień nie należy doszukiwać się związku przyczynowo-skutkowego, a jedynie czasowego. Za odczyn poszczepienny uznaje się nie tylko reakcję występującą natychmiast po zabiegu czy kilka godzin po nim, ale też odsuniętą o kilka dni bądź tygodni. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem ministra zdrowia o niepożądanych odczynach poszczepiennych, nawet przy braku podejrzenia co do jakiegokolwiek związku przyczynowego ze szczepieniem, reakcje niepożądane określa się mianem odczynu poszczepiennego, jeśli tylko występuje następstwo czasowe. Tym samym można się domyślić, że pojęcie odczynu poszczepiennego jest stosowane na wyrost i tak naprawdę z medycznego punktu widzenia zgłaszane „odczyny poszczepienne” nie mają nic wspólnego z przeprowadzonym szczepieniem.

Rodzaje niepożądanych odczynów poszczepiennych

Mówiąc, że dana reakcja to niepożądany odczyn poszczepienny, należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy odczyn poszczepienny może mieć związek akurat z daną szczepionką. Niektóre szczepionki zawierają żywe, osłabione drobnoustroje, co określa się mianem szczepionek atenuowanych. Zdarza się to rzadko, jednak takie szczepionki mogą wywołać odczyn poszczepienny w postaci łagodnej choroby, na którą uodparniają. Za przykład może posłużyć np. poronna wysypka w przypadku szczepienia na odrę, częściej występująca u dzieci z obniżoną odpornością niż u dzieci zdrowych. Inne rodzaje szczepionek wywołują odczyn poszczepienny raczej typu uczuleniowego. Tu jako przykład można podać odczyn po pneumokokach. Jeśli już występuje, to jest to raczej zaczerwienienie miejscowe, ból czy gorączka.

Podział na rodzaje odczynów poszczepiennych poza zależnością od typu szczepionki kwalifikuje odczyny poszczepienne jako miejscowe i uogólnione, a także jako łagodne, poważne i ciężkie.

Odczyn poszczepienny – objawy

Miejscowy odczyn poszczepienny może dawać objawy w postaci bólu, obrzęku, zaczerwienienia, powiększenia węzłów chłonnych. Ogólne niepożądane odczyny poszczepienne to nieukojony płacz, objawy przypominające wstrząs, drgawki uogólnione, gorączka. Jednak zdecydowanie przydatniejszy jest podział według ciężkości objawów.

Łagodny odczyn poszczepienny ustępuje samoistnie, nie powodując trwałego uszczerbku na zdrowiu. Występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci. Najczęściej zaliczają się tu: uogólnione złe samopoczucie, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, a także zaczerwienienie i obrzęk zajmujące stosunkowo niewielki obszar ciała. Poważny odczyn poszczepienny ma większe nasilenie, wymaga hospitalizacji, jednak występuje rzadziej niż w 0,01% podanych szczepionek.

Ciężkie odczyny poszczepienne praktycznie nie są spotykane. Za przykład mogą służyć zapalenia kości i stawów po szczepieniu na gruźlicę czy porażenie wiotkie po szczepionce przeciw polio, która została już wycofana.

Zobaczcie, co wiemy o ospie. W obecnych czasach nie ma przypadków zachorowań na ospę prawdziwą, ale przed wynalezieniem szczepień ospa zabiła więcej ludzi niż wszystkie wojny!

Zobacz film: Szczepienia na ospę - szczepić czy nie?/ Ospa: broń masowego rażenia. Źródło: Discovery


Opublikowano: 16.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej