Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt i starszych dzieci – przyczyny, objawy i zalecane ćwiczenia

Fot: didesign / stock.adobe.com

Obniżone napięcie mięśniowe może występować u niemowląt jako skutek wad rozwojowych lub urazów okołoporodowych, ale także pojawić się w późniejszym wieku z wielu różnych przyczyn.

Obniżone napięcie mięśniowe wymaga odpowiedniej diagnostyki, aby leczenie mogło wyeliminować lub zmniejszyć jego przyczyny. Ćwiczenia mogą przynieść znaczną poprawę stanu zdrowia

Co to jest obniżone napięcie mięśniowe?

Obniżone napięcie mięśniowe, czyli hipotonia lub obniżony tonus mięśniowy, to patologiczny stan, w którym mięśnie nie są w stanie przeciwdziałać ich biernemu rozciąganiu, a więc na przykład opierać się prawom grawitacji. Samo w sobie obniżone napięcie mięśniowe nie jest chorobą, lecz objawem – najczęściej wrodzonych wad lub chorób genetycznych oraz poważnych chorób neurologicznych. Jego przyczyny mogą być też mniej groźne.

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka najczęściej zauważane jest przez lekarza podczas profilaktycznej wizyty w pierwszych miesiącach życia lub przez rodziców. Objawy, jakie prezentuje niemowlę z obniżonym napięciem mięśniowym, to:

  • opóźniony rozwój psychoruchowy,
  • mniejsza potrzeba ruchu,
  • niechęć do leżenia na brzuchu,
  • unikanie raczkowania,
  • kłopoty z koordynacją wzrokowo-ruchową,
  • słabe trzymanie główki.

Najbardziej miarodajnymi objawami są: nietrzymanie główki przy podciąganiu dziecka za ręce w wieku 3 miesięcy, brak umiejętności siadania w wieku 6 miesięcy i wiotkość mięśni uniemożliwiająca stanie w wieku 9 miesięcy.

Przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego wykrytego u niemowląt to:

Często nie udaje się wykryć przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego u niemowląt, a ono samo po jakimś czasie ustępuje (na przykład jeśli wystąpiło na skutek niedotlenienia podczas porodu).

Ćwiczenia na obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt najczęściej obejmują metodę Vojty (polegająca na uciskaniu różnych miejsc na ciele, aby stymulować rozwój mózgu) lub metodę Bobath (stymulującą dziecko do wykonywania ruchów i przyjmowania pozycji oczekiwanych w jego wieku).

Rodzic także może stymulować napięcie mięśniowe u niemowlęcia. Noszenie dziecka w chuście sprawia, że jego mięśnie przejmują drgania wywołane podczas chodzenia rodzica, działając tym samym na niemowlę na podobnej zasadzie, co hipoterapia na starsze dzieci. Pomocne może być też codziennie stosowanie masażu, który zwiększa ukrwienie tkanek, wspiera prawidłowe napięcie mięśni, ale też zacieśnia więź między matką a dzieckiem.

Obniżone napięcie mięśniowe u 4- i 5-latków, dzieci w wieku szkolnym i starszych

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci, które pojawiło się nagle, zawsze wymaga jak najszybszej konsultacji z neurologiem. Należy niezwłocznie udać się na pogotowie, jeżeli doszło do niego na skutek urazu głowy lub kręgosłupa i towarzyszą mu niepokojące objawy (neurologiczne, infekcji, wysoka gorączka, niedowład).

W dziecka w wieku kilku lat większość wrodzonych chorób, które mogą wywołać niedowłady, powinna zostać już wykryta, dlatego spadek napięcia mięśniowego może być związany z zachorowaniem na groźne choroby. Przyczyny obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci to między innymi: choroba Heinego-Medina, miastenia lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Objawy obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci to:

  • trudno wyczuwalne odruchy toniczne przy obecności odruchów rdzeniowych,
  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • słabe odruchy oddechowe,
  • częste siedzenie w pozycji “W” – pośladki umiejscowione między stopami,
  • wady wymowy i problemy z jedzeniem,
  • przeprosty w stawach kolanowym i łokciowym,
  • cichy głos,
  • preferowanie zajęć siedzących, niska aktywność,
  • koślawe kolana,
  • duży brzuch.

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych. Źródło: 36,6

Starsze dzieci mają większe możliwości rehabilitacyjne od noworodków ze względu na umiejętność samodzielnego poruszania się. Pod okiem fizjoterapeuty mogą one wykonywać odpowiednie ćwiczenia na obniżone napięcie mięśniowe. Pomocne mogą być: metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, ćwiczenia równoważne oraz ćwiczenia manualne i wspierające motorykę małą. Zalecane jest też korzystanie z zajęć na basenie i hipoterapii, która bardzo dobrze oddziałuje na wszelkie zaburzenia napięcia mięśniowego.

Obniżone napięcie nerwowe – konsekwencje

Konsekwencje obniżonego napięcia mięśniowego zależne są od przyczyny, która je wywołała. Jeżeli można ją usunąć, często również stan zdrowia wraca do normy. Skutki niedowładu dosięgają wszystkich płaszczyzn życia dziecka, szczególnie jeżeli problem ten pojawił się w niemowlęctwie. Obniżone napięcie mięśniowe spowalnia rozwój dziecka, może uniemożliwić mu przejście na kolejne etapy rozwojowe i wpłynąć negatywnie na rozwój poznawczy. U starszych dzieci odpowiedzialne jest za wady postawy, trudności w opanowaniu niektórych czynności, męczliwość i trudności w nauce. Dodatkowo sprzyja ono izolacji społecznej i kłopotom z samooceną. Oprócz zapewnienia odpowiednich ćwiczeń, ważne jest więc wspieranie dziecka psychicznie.

Bibliografia:

  • http://fizjoplaner.pl/obnizone-napiecie-miesniowe-u-dziecka.html
Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej