Niemowlę próbuje usiąść – na co zwrócić uwagę?

Fot: Natalia Chircova / fotolia.com

W życiu każdego niemowlęcia przychodzi moment, kiedy chce samo usiąść. Rodzicom jednak może być ciężko ustalić tę chwilę, kiedy dziecko siada lub zaczyna siadać – dlatego też trzeba być bardzo uważnym. Niezwykle ważna jest wiedza na temat postępowania, by zapewnić maluszkowi na tym etapie maksimum bezpieczeństwa.

Czas, kiedy niemowlę siada, może być różny i determinowany wieloma czynnikami. Bywa tak, że wiedzeni różnymi poradami babć czy cioć sami rodzice go przyspieszają – a to nie zawsze jest wskazane. Kiedy niemowlę zaczyna siadać zbyt wcześnie, może to wywołać negatywne skutki rozwojowe.

Kiedy dziecko siada – czy ma to związek z innymi czynnościami?

Perspektywa niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia nie pozostawia mu zbyt wielkiego pola manewru. Dziecko najczęściej może patrzeć w niebo podczas spacerów lub w sufit swojego pokoju. Dlatego też w pewnym momencie życia zwycięża ciekawość świata i niemowlę próbuje zmienić pozycję na taką, która pozwoli mu widzieć więcej – dookoła siebie.

Wiele świeżo upieczonych mam zauważa taką ciekawość świata swoich pociech już w 3. miesiącu życia. Wtedy to dziecko położone na brzuszku zaczyna powoli podnosić głowę. Daje radę utrzymać lekko podniesioną główkę przez około 10 sekund, a czasami rozgląda się na boki. Po 5. miesiącu życia dziecko odwrócone na brzuszek potrafi samo przewrócić się z powrotem na plecy.

Powyższe oznaki najczęściej świadczą właśnie o tym, że niemowlę chciałoby już usiąść. Ta ciekawość świata oznacza, że mięśnie niemowlęcia są już dostatecznie silne i pozwolą mu na utrzymanie się w pionie. Zdarza się, że dziecko, które leży na plecach, próbuje dosięgnąć rączkami szczebelków swojego łóżeczka, a kiedy już się to uda – zaczyna podciągać się i dąży do przyjęcia pozycji siedzącej. Podczas leżenia na brzuszku niemowlę może podjąć próby podparcia się na rączkach lub raczkowania. Jeżeli dziecko nie opada i nie kołysze się zbyt mocno na boki, można pozwolić mu na taki wysiłek. Jeśli jednak rodzic zauważa utratę równowagi, należy ułożyć dziecko w bezpiecznej pozycji – jest to znak, że na siadanie jeszcze przyjdzie czas. Kiedy podczas swoich nieudolnych prób dziecko upadnie na pupę, może się okazać, że szybciej zacznie siadać – jednak nie należy dziecka do tego zmuszać.

Czas, kiedy niemowlę zaczyna siadać...

Samodzielne siadanie, czyli umiejętność utrzymywania się w pionie bez konieczności podparcia, przychodzi w 2. półroczu życia dziecka. Zazwyczaj małe dziecko siada samo już między 7. a 10. miesiącem życia.

Dopóki niemowlę nie potrafi usiąść samodzielnie, rodzice nie powinni zmuszać go do tego ani mu w tym pomagać w jakikolwiek sposób. Dotyczy to wszystkich powierzchni, także tych z pozoru najwygodniejszych, jak miękkie kanapy ze wsparciem poduszek, a także mebli specjalnie przystosowanych do potrzeb dzieci, np. wózków dziecięcych czy niemowlęcych krzesełek.

Nie należy również podciągać niemowlęcia za tułów pod pachami ani za rączki. Nauka siadania powinna przyjść z czasem, sama i nie wolno jej przyspieszać. W taki sposób można jedynie doprowadzić do powstania nieprawidłowości w rozwoju układu kostnego dziecka, a w konsekwencji – do trwałych wad postawy i samego kręgosłupa.

Jak powinna wyglądać nauka siadania?

Jeżeli dziecko potrafi samodzielnie siadać, jednak ciężko mu utrzymać tę pozycję, wszelkie ćwiczenia powinny odbywać się pod okiem rehabilitanta. Jeśli jednak dziecko nie potrafi siadać o własnych siłach, rodzice mogą samodzielnie rozwijać zdolności maluszka poprzez odpowiednie zabawy.

Jedną z nich można rozpocząć po ułożeniu dziecka na równej powierzchni, nieco twardszej niż łóżeczko – np. na piankowej macie. Następnie należy rozłożyć zabawki w pewnej odległości od dziecka, jednak na tyle bliskiej, aby maluch mógł próbować po nie sięgnąć, np. poprzez raczkowanie lub przewracanie się z pleców na brzuszek. Niemowlę może także zwinąć się w kłębek lub całkowicie wyprostować. Ćwiczy wówczas układ szkieletowy oraz mięśniowy.

Podczas takich prób dziecko może również wspinać się na zabawki, opierać się o nie i próbować na nich siadać. Zabawka może także zabezpieczyć maluszka przed upadkiem – jednak tutaj może on również zapewnić sobie bezpieczeństwo samodzielnie, wyciągając przed siebie rączki. To dodatkowy, bardzo dobry znak, że niedługo prawdopodobnie samodzielnie usiądzie.

Dziecko potrafi już siadać – co teraz?

Bardzo prawdopodobne jest, że siedmiomiesięczne dziecko potrafi już siadać. Wówczas należy zadbać o bezpieczeństwo pociechy podczas wykonywania nowo zdobytej umiejętności.

Dobrym pomysłem ćwiczenia już rozwiniętej umiejętności siadania jest pozwalanie dziecku, aby przebywało na kolanach mamy. Niemowlę może się spokojnie bawić, opierając plecy o ciało mamy, a ona zabezpieczy swoje dziecko przed ewentualną utratą równowagi.

Jeżeli rodzice wychodzą na spacer z dzieckiem, które potrafi już samodzielnie siadać, warto zamienić wózek na taki, w którym będzie mogło pozostawać w pozycji siedzącej. Nie powinno jednak siedzieć jednorazowo dłużej niż 20 minut. Dłuższy czas siedzenia może obciążyć szkielet i powodować u maluszka dyskomfort. 

Zobacz film: Kiedy nie szczepić dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej