Niedotlenienie okołoporodowe – konsekwencje i wpływ na rozwój

fot: mvaligursky / gettyimages.com

W zależności od postaci, niedotlenienie okołoporodowe daje pewne objawy kliniczne. Skutkuje to określonymi konsekwencjami klinicznymi, w tym wpływem na rozwój dziecka. Postać łagodna najczęściej nie prowadzi do zaburzeń rozwojowych u noworodków i nie wysyła nasilonych symptomów.

Niedotlenienie okołoporodowe to dość częsta patologia i powikłanie okresu noworodkowego. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów u noworodków i główna przyczyna zaburzeń rozwoju dziecka. Niedotlenienie okołoporodowe ma szkodliwy wpływ na cały organizm dziecka, jednak układem najbardziej cierpiącym na te nieprawidłowości jest ośrodkowy układ nerwowy. Rozwój medycyny, optymalny sposób postępowania w okresie okołoporodowym i w ramach opieki neonatologicznej pozwoliły na obniżenie częstości tej patologii.

Niedotlenienie okołoporodowe – definicja

Niedotlenienie okołoporodowe jest zespołem objawów wynikających z niedostatecznego utlenowania tkanek w pierwszym i drugim okresie porodu. Noworodek niedotleniony to noworodek oceniony na 5 punktów w skali Apgar po 5 minutach po porodzie i mający obniżone pH krwi, czyli będący w stanie kwasicy. Kwasica wynika z metabolizmu beztlenowego.

Nasilone niedotlenienie okołoporodowe powoduje zaburzenia neurologiczne, obejmujące spadek napięcia mięśniowego, drgawki a nawet śpiączkę. Ponadto niedotlenienie w ciężkich przypadkach prowadzi do niewydolności wielonarządowej. W badaniach krwi noworodka można stwierdzić spadek płytek krwi i wzrost liczby erytroblastów, a także podwyższenie wskaźników wątrobowych, w tym aminotransferaz wątrobowych.

Niedotlenienie okołoporodowe – przyczyny i mechanizm powstawania

Do niedotlenienia okołoporodowego dochodzi najczęściej jeszcze w okresie płodowym, choć podobna częstotliwość występuje już na etapie porodu. Rzadko dochodzi do niedotlenienia po porodzie. Czynnikami ryzyka powstania niedotlenienia okołoporodowego są liczne stany nie tylko dotyczące samego dziecka, ale również patologie płodu i matki. Należy przede wszystkim zaliczyć tu:

  • poród przedwczesny,
  • ciążę przenoszoną,
  • zbyt dużą masę urodzeniową,
  • zbyt przedłużającą się drugą fazę porodu,
  • nieprawidłowe położenie płodu,
  • anemię płodu,
  • obrzęk płodu,
  • zakażenia wewnątrzmaciczne,
  • opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego,
  • niedorozwój łożyska,
  • przedwczesne odklejenie się łożyska,
  • ucisk pępowiny,
  • choroby matki – cukrzycę, nadciśnienie tętnicze.

Bezpośrednim mechanizmem niedotlenienia jest hipoksemia, czyli spadek prężności tlenu we krwi, a tym samym upośledzone ukrwienie i dotlenienie narządów. Organizm uruchamia mechanizmy obronne, czyli dochodzi do centralizacji krążenia (większego napływu krwi do serca i mózgu kosztem ukrwienia innych narządów) oraz do rozszerzenia naczyń mózgowych. Z czasem występują zaburzenia automatycznej regulacji przepływu krwi przez mózg, spadek przepływu przez tkanki ośrodkowego układu nerwowego i ich uszkodzenie, niedotlenienie mięśnia sercowego. Bardzo często masywne uszkodzenia następują w okresie tzw. reperfuzji obszarów wcześniej niedokrwionych. Dochodzi bowiem do obrzęków i martwicy komórek.

W sytuacji niedotlenienia organizm uruchamia wiele biochemicznych procesów, które wywołują niekorzystny wpływ na neurony, czyli komórki nerwowe, ze względu na toksyczne metabolity, które powstają w wyniku niedotlenienia. U wcześniaków zmiany częściej dotyczą istoty białej mózgu, natomiast u noworodków donoszonych istnieje większa tendencja do uszkodzeń istoty szarej.

Objawy niedotlenienia okołoporodowego

Głównym układem narażonym na niedotlenienie jest ośrodkowy układ nerwowy. Tworzy się tzw. encefalopatia niedokrwienna, czyli ma miejsce uszkodzenie struktur mózgowych, co manifestuje się deficytami neurologicznymi dziecka. Ponadto do innych objawów niedotlenienia zaliczają się:

  • niewydolność krążeniowo-oddechowa,
  • nadciśnienie płucne,
  • ostra niewydolność nerek,
  • niewielka ilość oddawanego moczu,
  • zaburzenia krzepnięcia,
  • spadek liczby płytek krwi,
  • martwica jelit,
  • nietolerancja pokarmów,
  • upośledzenie metabolizmu.

Są to cechy niedotlenienia noworodka urodzonego po 35. tygodniu ciąży. Wcześniejszy poród dodatkowo generuje inne objawy:

  • zaburzenia wydzielania surfaktantu w pęcherzykach płucnych i bezdechy,
  • hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi),
  • drożny przewód tętniczy,
  • zwiększone ryzyko martwiczego zapalenia jelit,
  • zwiększona podatność na zakażenia.

Postępowanie w niedotlenieniu okołoporodowym

Bardzo ważnym elementem postępowania jest oczywiście profilaktyka niedotlenienia okołoporodowego. Konieczny jest więc wykwalifikowany i skrupulatny nadzór nad kobietą i płodem w okresie przed- i okołoporodowym. Szczególnie dotyczy to ciąż z grupy ryzyka. Konieczne jest podjęcie właściwej decyzji o metodzie rozwiązania ciąży – poród naturalny bądź cięcie cesarskie. Istotne jest zapewnienie właściwej opieki nad noworodkiem. Koniecznie należy podjąć jak najszybciej właściwe działania resuscytacyjne, gdy istnieje taka potrzeba. Noworodek wymaga odpowiedniej wentylacji, zapobiegania nadmiernym spadkom poziomu glukozy we krwi. Leczy się go ponadto objawowo pod kątem zaburzeń narządowych i wystąpienia objawów w postaci np. drgawek. Po ukończeniu 35. tygodnia ciąży noworodek może zostać poddany hipotermii leczniczej, nie później niż na 6 godzin po porodzie.

Rokowanie w niedotlenieniu okołoporodowym

W zależności od stopnia ciężkości niedotlenienia okołoporodowego, różne są rokowanie i dalszy rozwój dzieci. Możliwe konsekwencje niedotlenienia okołoporodowego to:

  • zaburzenia poznawcze,
  • padaczka,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • upośledzenie umysłowe,
  • zgon.

W łagodnej postaci właściwie 100% dzieci rokuje prawidłowym rozwojem. W postaci ciężkiej zawsze rozwój jest nieprawidłowy, a duży odsetek dzieci niestety jest zagrożony zgonem. Umiarkowana postać rokuje różnie, w zależności od czasu utrzymywania się objawów niedotlenienia. Znaczna część dzieci rozwija się prawidłowo, natomiast przy objawach utrzymujących się ponad tydzień rokowanie jest gorsze.

Zobacz film: Cesarskie cięcie - (medyczna) potrzeba czy wygoda? Źródło: O Matko


Data aktualizacji: 18.07.2018,
Opublikowano: 08.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej