Neuroblastoma (nerwiak zarodkowy) – nowotwór wieku niemowlęcego

Fot: Chinnapong / fotolia.com

Neuroblastoma, czyli nerwiak zarodkowy, to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów układu nerwowego u dzieci, szczególnie często obserwuje się go u niemowląt. Wywodzi się z neuroblastów (komórek cewy nerwowej) i zazwyczaj rozwija się w nadnerczu lub w zwojach współczulnych w jamie brzusznej.

Nerwiak zarodkowy daje zróżnicowane objawy, przez co łatwo pomylić go z innymi jednostkami chorobowymi. Diagnostyka jest dodatkowo utrudniona ze względu na młody wiek pacjentów. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów złośliwych, czas w głównej mierze decyduje o rokowaniach.

Neuroblastoma – przyczyny

Układ współczulny razem z układem przywspółczulnym budują autonomiczny układ nerwowy. Odpowiada w naszym organizmie za niezwykle ważne procesy – to on mobilizuje go do działania. Odpowiada m.in. za rozszerzanie źrenic, regulację tętna, rozszerzanie oskrzeli czy hamowanie perystaltyki układu pokarmowego. Neuroblastoma, nazywana także nerwiakiem zarodkowym lub nerwiakiem płodowym, upośledza jego działanie. Za rozwój guza odpowiada patologiczny rozwój komórek nerwowych w okresie zarodkowym i płodowym. Jest to jeden z nowotworów najczęściej diagnozowanych wśród dzieci – blisko połowa chorych nie ukończyła 2. roku życia. Ze względu na budowę układu przywspółczulnego, guz może rozwinąć się w jego dowolnej części. Najczęściej jednak znajduje się w nadnerczach lub w zwojach współczulnych jamy brzusznej.

Objawy neuroblastomy

Objawy zależą przede wszystkim od miejsca, w którym rozwija się guz nowotworowy oraz przerzuty. Najczęściej obserwuje się symptomy związane z nadprodukcją katecholamin: nadciśnienie tętnicze, zmniejszenie wagi ciała, anemię i zespół Hornera. W przypadku umiejscowienia nowotworu w jamie brzusznej nasilają się również wymioty, brak apetytu, bóle brzucha. Neuroblastoma w kręgosłupie wiąże się z bólem pleców, osłabieniem lub wzmocnieniem odruchów, niedowładami i paraliżami. Jeżeli rozwija się w okolicach oczodołu, przekłada się na wytrzeszcz gałki ocznej, zeza i krwiaki. Rozwój w klatce piersiowej może objawiać się dusznościami, kaszlem, bólami, problemami z połykaniem, obrzękiem szyi. Umiejscowienie nowotworu w okolicach miednicy przekłada się niekiedy na trudności z oddawaniem moczu i stolca.

Neuroblastoma – rodzaje

Nerwiaki zarodkowe klasyfikuje się według skali Evansa.

  • Neuroblastoma I stopnia – guz zajmuje jeden narząd, można go w pełni usunąć.
  • Neuroblastoma II stopnia – guz nacieka poza narząd, często na sąsiednie węzły chłonne, nie przekracza linii środkowej ciała.
  • Neuroblastoma III stopnia – guz przekracza linię środka ciała. Możliwe są przerzuty w węzłach chłonnych.
  • Neuroblastoma IV stopnia – odległe przerzuty do innych organów, w tym do płuc, mózgu, wątroby.
  • Neuroblastoma stopnia IVS – dotyczy niemowląt, u których wykryto mały guz nadnerczy z przerzutami do szpiku kostnego, skóry lub wątroby. W ten sposób klasyfikuje się także chorobę nawracającą – neuroblastoma ma bowiem w niektórych przypadkach tendencję do samoistnych nawrotów.

    Czytaj też: Drugie życie Szymona. "My jesteśmy zdrowi, teraz zachęcamy do pomocy, bo wiemy, że terapia działa"

    Posłuchaj historii Szymona chorego na neuroblastomę

Źródło: x-news

Neuroblastoma – leczenie

Guza często udaje się wyczuć badaniem palpacyjnym, w dalszej diagnostyce stosuje się m.in. badanie moczu na oznaczenie katecholamin oraz badania obrazowe – USG (badanie ultrasonograficzne), tomografię komputerową, scyntygrafię i RTG (zdjęcie rentgenowskie). Objawy neuroblastomy mogą być mylone z innymi chorobami, wobec czego w procesie diagnostyki należy przede wszystkim wykluczyć inne możliwe jednostki. W I stopniu zaawansowania leczenie nerwiaka zarodkowego zwykle ogranicza się do zabiegu, podczas którego usuwa się guza. 

W II stopniu, w przypadku zajęciu węzłów chłonnych, należy przeprowadzić również krótkotrwałą chemioterapię. Neuroblastoma IV stopnia wymaga kompleksowego leczenia skojarzonego – chemicznego, operacyjnego oraz radioterapeutycznego, zgodnego z protokołem ESIOP-HRNBL. Zakłada on wykorzystanie chemioterapii indukcyjnej i filgrastimu. Następnie usuwa się guza i przeszczepia pobrane wcześniej komórki macierzyste. Ostatni etap leczenia neuroblastomy IV stopnia wiąże się z naświetlaniem i terapią choroby resztkowej. Obecnie opracowywane są również eksperymentalne metody leczenia nerwiaka zarodkowego – dobre rezultaty dają inhibitory topoizomerazy oraz radioterapia celowana. Badania pokazują, że rezygnacja z leczenia operacyjnego w grupie mniejszego ryzyka może wiązać się z wysoką przeżywalnością.

Czytaj też: Nowotwory układu nerwowego, jakie są ich przyczyny i sposoby leczenia

Neuroblastoma – rokowania

Rokowania zależą przede wszystkim od stadium choroby. Duże znaczenie ma przede wszystkim okres, który potrzebny jest na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia. Szanse przeżycia neuroblastomy są jednak dosyć wysokie – w I stopniu wynoszą ok. 100%, w II – 75%, III – 43%. Rokowania pogarszają się w neuroblastomie IV stopnia i oscylują w granicach 15%. Bardzo wysokie szanse na wyleczenie wiążą się jednak z neuroblastomą IVS (70–80%). Wbrew pozorom, im młodsze dziecko, tym większa szansa na powrót do pełni zdrowia. Ważne jest także umiejscowienie guza – lepsze rokowania dają okolice miednicy, szyi i klatki piersiowej, gorsze – jama brzuszna. Oczywiście leczenie i szanse na przeżycie neuroblastomy zmniejszają również przerzuty, zwłaszcza przerzuty odległe.

Data aktualizacji: 06.09.2020,
Opublikowano: 06.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej